Instalacje

Wyłącznik instalacyjny – nadprądowy. Co czego służy?

Właściwie zaprojektowana i wyposażona w bezpieczną aparaturę instalacja elektryczna może zapewnić skuteczną ochronę przy wystąpieniu różnych niespodziewanych sytuacji. W tym celu używane są także wyłączniki instalacyjne, które określone są również jako nadprądowe. Co czego służą?

Czym jest wyłącznik instalacyjny?

Pod pojęciem wyłącznika instalacyjnego, który określany jest również jako wyłącznik nadmiarowo-prądowy, nadprądowy, typu DS czy eska, znajduje się jeden z kluczowych elementów instalacji elektrycznej odpowiadający za jej bezpieczeństwo.

Tego typu aparatura elektryczna – https://www.kontaktuj.pl/produkty/aparatura-elektryczna,48,18451 jest powszechnie używana w różnych instalacjach elektrycznych, między innymi w instalacjach domowych, gdzie można zastosować ją w różnych wariantach.

Do czego służy wyłącznik instalacyjny?

Głównym zadaniem wyłącznika instalacyjnego jest przerwanie obwodu elektrycznego w momencie, gdy przepływający w nim prąd przekroczy konkretną wartość bezpieczną wyznaczoną dla tego obwodu.

Wobec tego aparatura elektryczna w postaci wyłącznika instalacyjnego pozwala na ochronę przed skutkami zwarć oraz przeciążeń w instalacji elektrycznej.

Zatem wyłączniki elektryczne są w stanie zapewnić bezpieczniejsze działanie instalacji elektrycznej, chroniąc ją przed uszkodzeniami. Jednocześnie umożliwiają one zabezpieczenie urządzeń podłączonych do instalacji przed usterkami, na przykład przepaleniem. Chronią też cały budynek, ponieważ zwarcia i przeciążenia mogą być powodem pożarów.

Wyłączniki instalacyjne a bezpieczniki

Obecnie elektryczne wyłączniki nadprądowe zastępują używane kiedyś w instalacjach bezpieczniki. Początkowo stosowano bezpieczniki topikowe, a potem bezpieczniki automatyczne, które nadal spotykane są w starszych budynkach.

Wyłączniki instalacyjne mogą zapewnić znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa i funkcjonalności, dlatego tego typu aparatura elektryczna jest aktualnie stosowana w każdym nowym budynku oraz podczas generalnego remontu instalacji elektrycznych.

Gdzie kupić wyłącznik nadprądowy?

Wyłączniki instalacyjne, nadprądowe są obecnie używane powszechnie, dlatego też nie ma trudności z ich zakupem. Urządzenia te są między innymi dostępne w popularnych marketach, lecz najszerszy asortyment mogą zaprezentować sklepy elektryczne, gdzie do wyboru jest pełna gama aparatury do instalacji elektrycznych domowych, przemysłowych.

Odpowiedni model wyłącznika nadprądowego powinien być dopasowany do parametrów instalacji elektrycznej. Za jego dobranie odpowiedzialny jest wtedy elektryk zajmujący się projektowaniem instalacji.

Dodaj komentarz