Budowa

Dom na problematyczną działkę – co oferują architekci?

Działka, na której chcesz wybudować dom jednorodzinny, jest problematyczna? Sprawdź, czym warto kierować się przy wyborze odpowiedniego projektu domu!

Czym jest problematyczna działka?

Termin problematycznej działki pojawia się obecnie coraz częściej. Co dokładnie oznacza? Jest on związany głównie z wymiarami działki, gdy jest ona mała albo nieforemna, na przykład bardzo wąska.

Również działki problematyczne to takie, które położone są na terenach niesprzyjających budowie, na przykład na pochyłości czy też na terenach podmokłych, gdzie konieczne jest wykonanie odpowiedniej hydroizolacji budynku.

Jeżeli działka nadaje się jednak do zabudowania, czyli pozwala na wzniesienie na niej domu w minimalnych odległościach od granicy sąsiedniej działki, wtedy można zdecydować się na inwestycję. Wówczas bardzo duże znaczenie ma wybranie odpowiedniego projektu domu. Na co zwrócić uwagę?

Problematyczna działka – projekt gotowy czy indywidualny?

Gdy działka jest problematyczna, wtedy bardzo często pojawia się wtedy pytanie – czy zdecydować się na projekt gotowy domu, a może warto zamówić go w biurze architektonicznym?

Gotowy projekt domu jednorodzinnego

Projekty gotowe można kupić od ręki przez internet. Są to plany przygotowane przez architekta, a potem kopiowane, dlatego mają bardzo atrakcyjne ceny. W ofercie biur oferujących gotowe projekty można znaleźć także takie, które przeznaczone są specjalnie na działki problematyczne. Dzięki temu można kupić projekt bez przepłacania.

Nie zawsze jednak gotowy projekt domu spełnia wymagania inwestora. Można wówczas nieco go zmienić, a jeżeli nie jest to możliwe w wymaganym zakresie, wtedy rozwiązaniem jest wybór projektu indywidualnego.

Indywidualny projekt domu jednorodzinnego

Projekt indywidualny jest przygotowywany specjalnie na zamówienie, dlatego może być on w pełni dopasowany do potrzeb zamawiającego oraz do działki, na której ma zostać zrealizowany. Koszt jest wyższy, jednak projekt może być wtedy jedyny w swoim rodzaju.

Gdy potrzebni są doświadczeni i kreatywni architekci Gliwice – http://www.ablarchitekt.pl/ są miastem, w którym można bez problemu skorzystać z usług jednych z najlepszych biur architektonicznych działających na Śląsku.

Ile kosztuje projekt domu na problematyczną działkę?

Za indywidualny projekt domu przeznaczonego na problematyczną działkę należy zapłacić najczęściej od koło 80 do 120 zł za jeden metr kwadratowy zaprojektowanej nieruchomości.

Z kolei gotowy projekt to najczęściej koszt około 2000-4000 złotych w zależności od jego metrażu, stylu i innych czynników. Projekt ten wymaga także adaptacji przez architekta adaptującego, co jest kosztem 1000-1500 złotych.

Dodaj komentarz