Ogród

Brama wjazdowa na posesję: co wybrać? Rodzaje i materiały

Wybierasz bramę wjazdową na swoją posesję? Producenci oferują szeroką gamę modeli. Jak dobrać najlepszy rodzaj bramy pod kątem jej typu i materiału?

Brama wjazdowa jest bardzo ważnym elementem ogrodzenia i warto pomyśleć o niej już na etapie planowania miejsca wjazdu na posesję. Jego położenie będzie warunkować typ bramy. Duże znaczenie ma także architektura domu, gdy zależy nam na tym, aby jego ogrodzenie spójnie się z nim komponowało.

Rodzaje bram wjazdowych – przesuwne i rozwierane

Przy doborze bramy wjazdowej w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę jej rodzaj. Do dyspozycji są dwa główne typy bram, czyli przesuwne i rozwierane. Każda z nich prezentuje określone zalety i wady, które warto uwzględnić przy podejmowaniu decyzji.

Bramy wjazdowe przesuwne składają się z jednego skrzydła, które umieszczane jest na prowadnicy umieszczanej wzdłuż ogrodzenia. Takie bramy wymagają posiadania odpowiedniej przestrzeni do ich przesunięcia, dlatego mogą sprawiać problemy z montażem wtedy, gdy wjazd wchodzi w głąb posesji. Pod uwagę należy też wziąć położenie furtki, aby brama po otwarciu nie powodowała jej blokady.

Z kolei bramy wjazdowe rozwierane składają się z dwóch skrzydeł otwieranych na zewnątrz lub do wewnątrz posesji. Mają uniwersalne zastosowanie, jednak ze względu na swoją konstrukcję ich ręczne otwieranie i zamykanie zajmuje więcej czasu.

Aby korzystnie z bramy było łatwiejsze, warto pomyśleć o wyposażeniu jej w napęd uruchamiany bezprzewodowym.

Bramy wjazdowe – jakie materiał będzie najlepszy?

Obecnie najczęściej wybieranym rodzajem materiału do wykonania bramy wjazdowej jest metal. Stosuje się aluminium oraz stal malowaną proszkowo na różne kolory. Pod względem wytrzymałości brama metalowa to zakup na lata.

Tańsza opcja to bramy wykonane z drewnianych desek umieszczonych na metalowej ramie, jednak są one mniej trwałe od metalu. Drewno wymaga też systematycznego impregnowania, aby zabezpieczyć je przed działaniem czynników pogodowych.

Gdzie zamówić bramę wjazdową na posesję?

Obecnie bramy wjazdowe – https://fello.pl/ogrodzenia/bramy-wjazdowe/ można kupić jako gotowe w ustandaryzowanych szerokościach lub też zamówić je na wymiar w firmach zajmujących się ich realizacją według życzeń klientów.

Pierwsza opcja, czyli bramy gotowe, jest tańsza. Do dyspozycji są także inne gotowe elementy systemów ogrodzeniowych, które można dopasować do siebie i zamontować we własnym zakresie. Brama na wymiar będzie droższa, lecz daje szersze możliwości personalizacji, czyli może być indywidualnie dopasowana do potrzeb zamawiającego i miejsca montażu.

Dodaj komentarz