Polecamy

Okna przeciwpożarowe – dodatkowa ochrona w sytuacji zagrożenia

Wśród zabezpieczeń przeciwpożarowych, czyli PPOŻ znajduje się wiele różnych rozwiązań pozwalających na ochronę przed pożarami. Wśród nich dostępne są także okna przeciwpożarowe. Jak zbudowane są okna PPOŻ? Gdzie montowane są on najczęściej? Gdzie można je zamówić?

Właściwie zabezpieczenia przeciwpożarowe pozwalają na uzyskanie skutecznej ochrony przed powstaniem oraz przed rozprzestrzenianiem się pożarów. W niektórych budynkach montowane są one obowiązkowo, natomiast w innych, między innymi w domach jednorodzinnych, dobrowolnie.

Jak zbudowane są okna przeciwpożarowe?

Zabezpieczenia jak okna przeciwpożarowe – https://krajewski.pl/produkt/drzwi-okna-przeciwpozarowe wyróżniają się swoją specjalną budową, która pozwala na ochronę przed pożarami. Okno stanowi wtedy barierę, która przez określony czas, zależnie od jego klasy przeciwpożarowej, chroni przestrzeń przed dostępem płomieni.

Aby okna przeciwpożarowe mogły zadziałać, muszą być one wykonane z odpowiednich materiałów odpornych na płomienie. Najczęściej do tego celu stosowane są aluminium oraz drewno, a profile okien dodatkowo uzupełniane są specjalnymi przekładkami termicznymi oraz pęczniejącymi pod wpływem ciepła uszczelkami, które zabezpieczają również przed dymem.

Klasy okien PPOŻ

Okna mogą być zabudowane jako stałe – wtedy nie otwierają się, a także mogą być wyposażone w otwierane skrzydła. Wpływa to także na ich ochronę przeciwpożarową.

Najczęściej stosowane klasy odporności ogniowej:

  • EI 30 – stanowi ochronę do 30 minut

  • EI 60 – stanowi ochronę do 60 minut

Okna przeciwpożarowe – zastosowanie

Montaż okien przeciwpożarowych wskazany jest w miejscach, w których konieczne jest uzyskanie skutecznej ochrony przed pożarami, między innymi:

  • budynkach użyteczności publicznej

  • budynkach narażonych na pożary i wybuchy

  • budynkach biurowych

  • budynki zabytkowe

  • budynki przemysłowe

  • muzea i galerie sztuki

  • domy jednorodzinne

Za pomocą okien przeciwpożarowych można ograniczyć rozprzestrzenianie się pożarów, co pozwala na ich szybsze ugaszenie, wykonanie sprawnej ewakuacji budynku, a także ochronę mienia. Ponadto zmniejszają one ryzyko rozprzestrzeniania się ognia na sąsiednie pomieszczenia i budynki.

Z tych względów okna przeciwpożarowe uznawane są obecnie za jeden z niezbędnych elementów systemów przeciwpożarowych stosowanych w różnych obiektach.

Gdzie zamówić okna przeciwpożarowe?

Okna PPOŻ ma w swojej ofercie kilku producentów, którzy mogą wykonać je na indywidualne zamówienie klienta. Wtedy okno może mieć nie tylko określone wymiary, ale także konkretny kolor, co pozwala na dopasowanie stolarki do architektury budynku.

Dodaj komentarz