Artykuły

Kąt nachylenia dachu w projekcie domu – dlaczego ma znaczenie?

Jeśli zastanawiasz się nad budową domu jednorodzinnego, musisz wziąć pod uwagę nie tylko kształt i rozmiar działki pod budowę, lecz także to, jaki będzie kąt nachylenia dachu. To ważna kwestia, ponieważ oprócz wyglądu bryły determinuje również dobór materiałów na pokrycie dachu.

Czym jest kąt nachylenia dachu? To kąt ostry zawarty między połacią dachu a poziomem płaszczyzny dachu i wyrażający (w stopniach lub procentach) stosunek wysokości połaci do długości jej podstawy.

Jaki kąt nachylenia dachu, taki dach

Planując dom, masz do wyboru dwa typy dachów:

  1. dach płaski,
  2. dach stromy.

Dach płaski, czyli tzw. stropodach, wbrew pozorom nie ma kąta nachylenia na poziomie 0°, tylko minimum 3°. Taki budynek jest niewątpliwie nowoczesny oraz bardziej ekonomiczny w budowie niż np. dach stromy. Daje również możliwość zaprojektowania na nim tarasu czy ogrodu. Pamiętaj jednak, że wymaga bardzo sprawnego systemu odprowadzania wody oraz odśnieżania zimą, ponieważ śnieg samoistnie z niego nie spadnie.

Zobacz gotowe projekty Dobrych Domów z płaskim dachem tutaj.

Natomiast dach stromy wyróżnia się kątem nachylenia, którego wartość zaczyna się od 20°. W przeciwieństwie do płaskiego dachu stromego nie trzeba odśnieżać, ale jego pokrycie może ulec uszkodzeniu, a niekiedy nawet zerwaniu pod wpływem silnych wiatrów. Zwróć też uwagę, że dach stromy, który ma dużo skosów i załamań, a tym samym bardziej skomplikowaną konstrukcję, jest kosztowny w wykonaniu. Wśród dachów stromych znajdują się dwuspadowe połacie oraz dachy wielospadowe.

Zobacz gotowe projekty Dobrych Domów z dachem dwuspadowym i wielospadowym.

Czy można zmienić kąt nachylenia dachu w projekcie?

Jeżeli wybrałeś gotowy projekt domu i dopiero po czasie zacząłeś dokładnie studiować Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, może się okazać, że staniesz przed koniecznością zmian kąta nachylenia dachu. Pamiętaj, że MPZP zawiera m.in. wytyczne dotyczące:

l rodzaju zabudowy jednorodzinnej na terenie danej gminy,

l określone przedziały, w których powinien się mieścić kąt nachylenia dachu Twojego domu.

Jako inwestor musisz się do nich dostosować, dlatego przed zakupem gotowego projektu koniecznie zapoznaj się z obowiązującymi wymaganiami. Nieduże zmiany kąta nachylenia dachu o kilka stopni są oczywiście możliwe, natomiast inne wymagają już zaprojektowania nowej konstrukcji dachu, co jest nie tyle skomplikowane, ile kosztowne.

Kąt nachylenia dachu a jego pokrycie

Wśród dostępnych pokryć dachowych możesz wybrać:

  • trwałą dachówkę ceramiczną,
  • ekonomiczną dachówkę cementową,
  • blachę,
  • blachodachówkę,
  • gonty bitumiczne,
  • strzechy.

Jednak to nie Twój gust odgrywa tu kluczową rolę, tylko wymagania, jakie zawiera Polska Norma PN-89/B-02361 Pochylenie połaci dachowych. Dokument ten określa, które rodzaje pokryć dachowych stosuje się w odniesieniu do konkretnego kąta nachylenia dachu. Jeśli Twój dach będzie miał kąt nachylenia co najmniej 10° do maksymalnie 90°, możesz na nim położyć dachówkę cementową. Blacha stalowa (albo aluminiowa) znajdzie się na dachu o kącie nachylenia od 3° do 90°, zaś gonty bitumiczne położysz na połaci o kącie nachylenia od 12° do 75°. Poszczególne typy pokryć dachowych odpowiednie do konkretnych wartości kątów nachylenia znajdziesz w tabeli poniżej.

Kąt nachylenia dachu – jaki wybrać?

Wśród projektów domów jednorodzinnych najbardziej optymalny kąt nachylenia dachu mieści się w przedziale od 35 do 45°. Takie nachylenie to pewność, że woda bez problemu spłynie z dachu i nie będzie na nim zalegał śnieg. Poza tym taki dach należy do bardziej trwałych konstrukcji, ponieważ dachówki dobrze się zazębiają i dzięki temu nie osuwają. A Ty, czy już wiesz, jaki kąt nachylenia będzie mieć Twój dach?

2 komentarze do “Kąt nachylenia dachu w projekcie domu – dlaczego ma znaczenie?

Dodaj komentarz