Oświetlenie LED – zimne czy ciepłe? Które jest lepsze?
Postęp w branży oświetleniowej sprawił, że konsumenci stoją dziś przed ogromnym wyborem rozmaitych źródeł światła, które dodatkowo mogą znacząco różnić się między sobą parametrami. O ile dawniej skazani byli na tradycyjne żarówki, które nie pozostawiały zbyt dużego wyboru co to barwy światła i innych parametrów, o tyle w obliczu technologii LED, stwarzającej o wiele więcej możliwości, mogą dokonywać rozmaitych aranżacji z udziałem światła i różnicować jego rodzaje w zależności od funkcji pomieszczenia.
Dziś, stworzenie efektywnego oświetlenia w domu nie może się już ograniczać wyłącznie do dobrego zaplanowania układu instalacji elektrycznej. By komfortowo mieszkać, planując taką instalację i poszczególne źródła światła, należy zwracać uwagę także na szereg istotnych parametrów oświetlenia, chociażby takich jak: temperatura barwowa, moc, strumień świetlny, wskaźnik oddawania barw itd.
Technologia LED
Wraz z rozwojem branży oświetleniowej pojawiła się nowa technologia, która wykorzystuje zjawisko elektroluminescencji. O ile same diody znane były już ponad stu lat, o tyle ich zastosowanie w oświetleniu to stosunkowo młode rozwiązanie. Okazuje się jednak, że jest na tyle kuszące dla konsumentów, że zaczynają sięgać po nie coraz częściej. Oświetlenie LED na tle innych typów oświetlenia wyróżnia się małym poborem energii, trwałością, dużą odpornością mechaniczną źródła światła oraz małymi rozmiarami. Daje też możliwość wyboru temperatury barwowej oświetlenia. Możemy zatem wybierać spośród oświetlenia LED emitującego światło o barwie białej ciepłej, neutralnej lub białej zimnej.
Oświetlenie LED a barwa światła
Wpływ barwy światła na samopoczucie człowieka jest ogromny, o czym przekonać może się każdy montując w pomieszczeniu, z którego korzysta, źródło światła o barwie białej zimnej, a po jakimś czasie zmieniając je na światło o barwie białej ciepłej. W jednym i drugim przypadku, pomimo użytkowania tego samego pomieszczenia, odczucia będą zupełnie odmienne. Jak się okazuje, źle dobrane źródło światła może niekorzystnie oddziaływać na nastrój i efektywność pracy człowieka. Dobrze dobrane oświetlenie charakteryzuje się tym, że w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy i nauki działa na użytkownika stymulująco, zaś stworzonych z myślą o wypoczynku – relaksująco i rozluźniająco. Warto pamiętać o tym, że nawet w jednym pomieszczeniu można pokusić się o zastosowanie kilku źródeł światła o odmiennej barwie, wyznaczając tym samym strefy użytkowe o różnej funkcji.
Zastosowanie barwy światła w różnych pomieszczeniach
Temperatura barwowa (TC) to wielkość, która precyzyjnie określa barwę światła. Jednostka jej miary jest Kelvin (K). Aby lepiej zrozumieć tę wielkość, można wyobrazić sobie skalę barw od koloru czerwonego (TC = 1 000 K), poprzez barwę białą ciepłą (TC = 3000 K), białą zimną (TC = 5 000), aż do koloru niebieskiego (TC = 10 000 K). Zasada jest taka, że im wyższa jest wartość temperatury barwowej, tym barwa światła będzie chłodniejsza. Najbardziej popularne wśród konsumentów są źródła światła o barwie białej ciepłej. Jednak istnieje duża zasadność w montowaniu w niektórych pomieszczeniach źródeł światła o barwie neutralnej, a nawet zimnej.
Aby lepiej zrozumieć tę zależność, wystarczy wspomnieć, że wnętrza, w których zamontowano źródła światła o barwie białej ciepłej, stają miłe i przytulne. Wytworzona w nich atmosfera rozluźnia i sprzyja komfortowemu wypoczynkowi. Z kolei światło o barwie neutralnej warto stosować w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, nauki i czytania. Udowodniono bowiem, że źródło światła o barwie neutralnej i białej zimnej sprzyja koncentracji i motywuje do nauki. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że światło o barwie neutralnej, w przeciwieństwie do tego drugiego, nie męczy wzroku. Oświetlenie charakteryzujące się barwą białą zimną jest idealnym rozwiązaniem w miejscach użyteczności publicznej np. w garażach, na parkingach itd.
Choć na temat barwy światła można byłoby powiedzieć jeszcze wiele, z racji objętości artykułu muszę poprzestać na tym, co już zostało napisane. Mam jednak nadzieje, że udało mi się choć po części przybliżyć temat i udowodnić, jak ważną kwestią dla komfortowego użytkowania pomieszczeń jest właściwy dobór barwy światła.
świetny pomysł z zamontowaniem kilku barw światła