Projekt domu – o czym warto pamiętać przy jego zakupie
Plan domu powinien być przygotowany z dbałością o każdy szczegół. Można go przygotować wespół z architektem, jednak tańszym rozwiązaniem jest zakup gotowego. Zanim jednak to zrobimy, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jakich?
Budowa domu to inwestycja na lata. Pamiętajmy, że wszystkie podjęte przed nią decyzją, będą miały swoje konsekwencje w przyszłości. Warto więc dobrze się przygotować do tego przedsięwzięcia. Zwróćmy więc uwagę m.in. na:
Projekt domu – warunki zabudowy
Ważne jest to, aby rozpoczynając projekt, zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który obowiązuje w gminie, w której mieści się działka. W przypadku, gdy takiego dokumentu nie ma, wówczas trzeba złożyć odpowiedni wniosek do urzędu o wydanie decyzji o zabudowie.
W obu sytuacjach będziesz wiedział już, jakie są wymagania, które dotyczą budynku. Może się okazać, że w planie lub decyzji o warunkach zabudowy umieszczono wytyczne dotyczące np. maksymalnych gabarytów domu, geometrii dachu czy zasad związanych z dojazdem.
Projekt domu – określ, ile osób będzie korzystało z domu
To, ile osób będzie mieszkało w domu determinuje cały projekt. Jeśli rodzina składa się z maksymalnie czterech członków, wówczas warto zdecydować na budowę domu parterowego. Jeśli mieszkańców jest więcej, wtedy lepiej postawić jest na budowę domu piętrowego. Dobrze uwzględnić to, że budynek, który teraz ma pomieścić tylko kilku domowników, w przyszłości może być przeznaczony dla więcej niż jednej rodziny.
Projekt domu – indywidualne potrzeby mieszkańców
Zanim kupimy projekt domu musimy przemyśleć to, czego przyszli domownicy będą oczekiwali od domu. Ważną rolę odgrywa prowadzony przez nich tryb życia, a ponadto zwyczaje oraz tradycje rodzinne. Jeśli lubimy organizować przyjęcia, wówczas pomyślmy o projekcie z dużym salonem. W przypadku gdy pracujemy w domu, przydatny okaże się gabinet. Jeśli posłuży do przyjmowania klientów, pomieszczenie powinno być zlokalizowane tak, by odwiedzający nie przechodzili przez część dzienną budynku. W wypadku gdy w mieszkaniu będzie przebywać osoba starsza, jej sypialnia powinna się znajdować na parterze.
Projekt domu – rodzaj dachu
Na rynku jest wiele materiałów przeznaczonych do pokrycia dachu. Najważniejsze jest to, abyśmy przy ich wyborze kierowali się funkcjonalnością danego modelu. I tak, stropodach w przeciwieństwie do dachu spodkowego, pozwala na zagospodarowanie całej powierzchni poddasza. Z drugiej strony minusem tego rozwiązania jest konieczność regularnego odśnieżania. Pamiętajmy o tym, że geometrię dachu bardzo często dyktuje plan zagospodarowania przestrzennego. Zapoznajmy się więc z tymi informacjami wcześniej.
Projekt domu – rozmieszczenie pokojów
Przy wyborze projektu domu zwróćmy uwagę na lokalizację pomieszczeń w odniesieniu do stron świata. W przypadku okien kuchennych oraz znajdujących się w pokoju dziennym, powinny one wychodzić na południe. Garaż oraz pomieszczenie gospodarcze natomiast, muszę się znajdować od strony północnej. Takie rozmieszczenie pozwoli nie tylko na odpowiednie nasłonecznienie, ale także na minimalizację strat energii.
Projekt domu – dobry podjazd
Jeśli jesteśmy posiadaczami samochodu, musimy zatroszczyć się o to, aby projekt domu zakładał wystarczająco przestronny garaż. Dla posiadających więcej niż jedno auto niektóre pracownie proponują garaże dwustanowiskowe. Jeśli przy działce leży droga asfaltowa z przewidzianymi wjazdami, to należy dostosować do niej układ domu, garażu i bramy. W wypadku gdy do Twojej działki prowadzi droga gruntowa, warto się dowiedzieć w urzędzie gminy, jakie są plany odnośnie do wjazdów.
Projekt domu – finanse
Na koniec weźmy pod uwagę równie ważny czynnik, co powyższe – finanse. Im większa powierzchnia użytkowa domu, a ponadto bardziej skomplikowana kubatura budynku, tym projekt będzie droższy. Cena zależy także od typu dachu (płaskie są zwykle tańsze), rodzaju okien, elewacji i orynnowania.
fot. Dobredomy.pl
Bardzo cenne informacje, które się bardzo przydadzą bo nawet nie wiedziałam od czego zacząć 🙂