Artykuły

Czas na małą architekturę w ogrodzie, czyli budujemy altany ogrodowe

Zastanawiasz się nad tym, czy rzeczywiście powinniśmy wybudować ciekawą altankę na terenie swojego ogrodu? Dowiedz się, czy jest to możliwe, a także jakich dokładnie surowców będziesz do tego celu potrzebować.

Altana, to takie proste

Na pewno w pierwszej kolejności, trzeba umieć ocenić swoje umiejętności manualne. Wtedy zdecydowanie łatwiej będzie nam ocenić, czy damy radę, a także w jakim stopniu zaawansowania, jeśli chodzi o wybudowanie altany. W końcu możemy znaleźć wiele ciekawych projektów. Wśród nich wyróżnia się między innymi takie proste, które wymagać będą raczej użycia samego młotka, lub ewentualnie wkrętarki. Może się jednocześnie okazać, że jeśli dysponujemy jednak nieco większymi zdolnościami manualnymi, wtedy z powodzeniem poradzimy sobie z bardziej zaawansowanymi konstrukcjami.

Altana z palet

Na pewno bardzo ciekawą, a nawet można powiedzieć że odważną pod względem dresingu, jest altana wykonana z palet. Naszym głównym surowcem, jaki wykorzystamy, przy tworzeniu małej architektury ogrodowej są oczywiście palety. Dobrze jest, by zostały one przymocowywane do jakiejś drewnianej posadzki, ponieważ nietrudno się domyślić, że jest to jednak materiał, który może w pewnym momencie nie wykazywać się zbyt dużą wytrzymałością. Niektóre projekty składają się z całych palet. W takim razie możemy zauważyć charakterystyczną formę tych zbitych desek. W innych przypadkach znowu, zdecydowanie częściej funkcjonuje zasada ich odpowiedniego rozbrajania. Wtedy na przykład na dachu znajdują się już same poprzybijane deski.

Na pewno palety do budowy altany ogrodowej są doskonałym pomysłem, jeśli ktoś będzie cenił sobie oryginalność, chociaż niekoniecznie też postawi na solidne wykonanie. Ciekawe kolory, jakimi można później pomalować palety, to kolejne uatrakcyjnienie naszej niewielkiej architektury ogrodowej. Doskonałym, pomysłem jest to, by palety odwracać do siebie, by w środku i na zewnątrz zyskać coś w rodzaju półek lub desek, które można wykorzystać na wieszaki. Wtedy na przykład na ścianie zewnętrznej, będzie można z powodzeniem sobie zaaranżować niewielki zielnik, lub miejsce na ozdobne donice z kwiatami.

Budowa profesjonalnej altany

Na samym początku powinniśmy zastanowić się, czy interesuje nas altana lekka, z odkrytymi ściankami, czy taka masywna z zabudowanymi ścianami. Skąd to pytanie? Ponieważ czasami w takich sytuacjach będziemy sięgali po nieco inne surowce i materiały. Jeżeli postanowimy wybudować altanę z wylaniem wcześniejszego fundamentu, to nie róbmy tego, zanim nie uzyskamy pozwolenia na wykonanie takich prac. Wielu osobom wydaje się to, że jest to dość absurdalny proces. Jednak jak wiadomo, pod żadnym pozorem z przepisami nie powinniśmy dyskutować, tylko się do nich dostosowywać. Zupełnie inaczej będzie, jeśli postawimy altanę na gołej ziemi. Wtedy jednak należy pamiętać o jeszcze dodatkowym zabezpieczeniu drewna w postaci impregnatu. Ponadto ziemia powinna być odpowiednio utwardzona. W innym wypadku niestety możemy spodziewać się przede wszystkim tego, że nasza konstrukcja będzie się w nieprzyjemny sposób zapadała. Co oczywiście jak najbardziej zamierzamy uniknąć.

Pamiętajmy, że każdy drewniany element, który chcemy wykorzystać przy budowie naszej altany, na początku stosunkowo wcześnie powinniśmy zaimpregnować. Dlaczego jest to takie ważne? Jeśli nie chcemy by nam drewno próchniało, lub się wypaczało bądź pleśniało pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, to taki zabieg jest niezwykle istotny.

W zależności od tego, czy interesuje nas bardziej altana wykonana na betonowym fundamencie, czy jednak ma być ona niewielkich rozmiarów, a jej konstrukcja ostatecznie nie będzie zbyt ciężka i masywna. Decydujemy się ostatecznie na to, by wybrać rzeczywiście podwalinowe deski, które będą wyróżniały się odpowiednią solidnością. Czy jednak pozostaniemy wyłącznie na lekkiej konstrukcji nośnej. Na pewno swoje wszystkie prace na samym początku powinniśmy rozpocząć od rozrysowania projektu, jeśli nie posiadamy gotowego schematu.

Na pewno jednym z najtrudniejszych elementów dla osób, które nie majsterkują zbyt dużo, będzie wykonanie więźby dachowej. Tutaj wszystko zależy od tego, jaki dach nas będzie dokładnie interesował. Najczęściej jest on w formie ostrosłupa, złożonego z kilku mniejszych trójkątów, które oczywiście zbiegają się w najwyższym punkcie pod odpowiednim kątem. Tutaj od razu powinniśmy się zastanowić nad materiałem jaki wykorzystamy na dach altany ogrodowej. Jednak najczęściej będzie to lekka papa lub balchodachówka, która na przykład została nam z budowy naszego domu. Kolejnym krokiem jest oczywiście zadbanie o to, by altanka miała ściany. Czasami mogą nas interesować całkowicie zabudowane ściany, a w innych przypadkach jednak postawimy na wolne przestrzenie, ponieważ będzie nam chodziło jedynie o dach nad głową, by w razie deszczu znaleźć schronienie.

Nie zawsze trzeba budować

Oczywiście wybudowanie altany, jest zadaniem niezwykle ambitnym, a także dającym bardzo dużo satysfakcji. Ale pod żadnym pozorem nie powinniśmy również zapominać o tym, że nie każdy ma na to czas lub wystarczające umiejętności. Wtedy warto pokusić się jednak o gotowe altanki ogrodowe. Przykłady takich altan znajdziemy między innymi tutaj http://ogrodolandia.pl/altany-ogrodowe. W ten sposób mamy również informację o tym, w jakim kształcie, a także jaką dokładnie powierzchnię zajmuje konkretna altana. Rzeczywiście niektóre z nich są o wiele większe, niż pozostałe i są dedykowane przede wszystkim posesjom o znacznej powierzchni.

Altany w ogrodzie

Altany do ogrodu

Jeden komentarz do “Czas na małą architekturę w ogrodzie, czyli budujemy altany ogrodowe

Dodaj komentarz