Panele fotowoltaiczne a stary dach. Czy potrzebujesz nowego dachu do montażu paneli słonecznych?
Panele fotowoltaiczne montujemy najczęściej na dachach domów. Takie rozwiązanie zapewnia nam nieograniczony dostęp do słońca i jest tańsze, niż montaż paneli na gruncie. Zanim jednak zdecydujemy się na montaż fotowoltaiki na dachu, musimy mieć pewność, że jego konstrukcja nadaje się do tego zadania. A czy wiek dachu wpływa na możliwość pokrycia go panelami?
Dach a panele fotowoltaiczne
Wiele osób może zastanawiać się, jaki dach pod panele fotowoltaiczne jest najodpowiedniejszy. Odpowiedź na to pytanie jest na szczęście dobra – prawie każdy dach nadaje się pod fotowoltaikę. Oczywiście jego kształt, powierzchnia oraz rodzaj pokrycia są istotnymi kwestiami. Jednak w głównej mierze parametry te wpływają na trudność montażu paneli a nie na możliwość jego wykonania.
Kolejna dobra wiadomość jest taka, że instalacje fotowoltaiczne za zwyczaj nie wymagają ani remontu dachu, ani też jego wymiany. Ewentualnie, przed położeniem paneli, warto rozważyć przegląd jego konstrukcji, położenie dodatkowej izolacji czy wykonanie innych prac konserwacyjnych, które mogą być niemożliwe lub trudne do zrealizowania po montażu fotowoltaiki.
Kiedy trzeba remontować dach przed montażem paneli?
Każda profesjonalna firma, jak np. Esoleo.pl, powiem nam, czy dach na którym chcemy montować panele jest odpowiedni – nie jest zbyt stary, nie wymaga naprawy lub wymiany. Oczywiście jeśli będą na nim widoczne uszkodzenia, będzie przeciekać lub jego konstrukcja okaże się naruszona – jego naprawa przed położeniem paneli słonecznych będzie konieczna.
Konieczność wymiany lub remontu dachu pojawia się także wtedy, gdy jego konstrukcja jest zbyt krucha a nośność zbyt słaba. Doświadczeni pracownicy firmy montażowej zwrócą nam na pewno uwagę na ewentualną konieczność wzmocnienia dachu, aby fotowoltaika nie uszkodziła jego struktury. Właśnie dlatego warto sięgać po sprawdzone i doświadczone ekipy montażowe.
Na jakim dachu nie położymy paneli?
Są takie rodzaje dachów, na których nie będziemy mogli położyć paneli fotowoltaicznych. Są to dachy wykonane z materiałów łatwopalnych, takich jak: eternit, ondulina, pleksa, poliwęglan, strzecha i drewno. Panele można bowiem montować tylko na powierzchniach ogniotrwałych o klasie pożarowej A.
Kiedy musimy wymienić dach pod fotowoltaikę?
Jeśli dach naszego domu pokryty jest eternitem, to przed położeniem paneli fotowoltaicznych musimy go konieczne wymienić. Eternit jest kruchy, palny a do tego posiada zabójczy dla zdrowia azbest. Dachy eternitowe to przestarzała technologia. Ułożenie na nich paneli mogłoby zagrażać konstrukcji dachowej. Do tego eternit może negatywnie wpływać na pracę instalacji fotowoltaicznej.
Montaż paneli na różnych pokryciach dachowych
Większość pokryć dachowych domów wykonana jest w sposób umożliwiający bezproblemowy montaż paneli fotowoltaicznych. A na jakiego rodzaju pokryciach dachowych panele montuje się najłatwiej i najczęściej? Są to:
-
płaskie, betonowe dachy – montaż paneli jest na nich bardzo prosty, wymaga jedynie odpowiedniego systemu mocującego, aby ustawić panele pod odpowiednim kątem do słońca,
-
dachówka na spadzistym dachu – wymaga specjalnych systemów mocujących; montaż paneli nie stanowi większego problemu,
-
blachodachówka – podobnie jak przy zwykłej dachówce, montaż fotowoltaiki wymaga systemów mocujących i nie jest skomplikowany,
-
blacha trapezowa oraz papa – ta pierwsza wymaga specjalnych uchwytów, druga – śrub z uszczelkami i zachowania norm bezpieczeństwa; montaż jest nieco trudniejszy, ale nie jest niemożliwy.
Co jest ważne przy montażu paneli na dachu?
Nie zawsze stan dachu lub rodzaj pokrycia decydują o tym, czy możemy zamontować na nim panele. Bardzo ważne są i inne parametry, takiej jak:
-
orientacja dachu – fotowoltaika powinna być skierowana na południe, aby jak najdłużej czerpać energię ze słońca i pracować z pełną wydajnością,
-
zacienienie dachu – aby fotowoltaika pracowała z maksymalną wydajnością i nie ulegała uszkodzeniom, dach nie może być zacieniony (drzewami, innymi budynkami).
-
powierzchnia dachu – w zależności od ilości potrzebnego nam prądu, nasz dach pokryje odpowiednia liczba paneli; jeśli jest on mały lub nie ma jednorodnej powierzchni, możemy mieć problem z rozmieszczeniem paneli lub dołożeniem nowych w przyszłości.