Artykuły

Farba fasadowa. Jaka jest najlepsza i na co zwracać uwagę przy wyborze?

Planując wykonanie remontu fasady musimy brać pod uwagę nie tylko takie aspekty, jak uzupełnianie ubytków, naprawę pęknięć, ale przede wszystkim malowanie, dzięki któremu ściany na pewno będą odświeżone. W tym celu warto zakupić dobrej jakości farbę fasadową, która pokryje zabrudzenia, stworzy powłokę odporną na plamy i zabrudzenia, jak również korozję biologiczną. Czym się powinniśmy kierować, gdy chcemy kupić dobrej jakości farbę do ścian zewnętrznych?

Na wygląd domu zdecydowanie składa się wiele czynników, wśród których możemy wymienić estetyczną stolarkę drzwiową i okienną, dobrze zaaranżowany ogród i podjazd, zastosowanie przemyślanego oświetlenia.

Największy wpływ na wygląd domu, a co za tym idzie postrzeganie właścicieli ma jednak fasada obiektu. Powinna być ona umiejętnie dopasowana do bryły, wykonana z dobrej jakości materiałów, jak również przed doświadczoną ekipę. W przypadku starszych elewacji, gdy chcemy poprawić ich efekt, warto pokusić się o malowanie. W tym celu trzeba będzie zakupić między innymi farbę fasadową.

Czym jest farba fasadowa?

Farba fasadowa to element systemu elewacyjnego. Na rynku dostępne są jej różne rodzaje. Przeznaczona jest do tworzenia efektu dekoracyjnego na ścianach zewnętrznych, jak również do tworzenia powłoki zabezpieczającej ściany przed działaniem czynników zewnętrznych.

Farba fasadowa ma nie tylko zabezpiecza ściany przed deszczem, śniegiem, promieniowaniem UV, utratą koloru i zabrudzeniami, ale również dekoruje. Jest więc produktem wszechstronnym, o bardzo dużym zastosowaniu.

Jaka powinna być farba fasadowa?

Wybierając farbę fasadową, czyli farbę do ścian zewnętrznych, zdecydowanie warto zwracać uwagę na parametry, dzięki którym farba tworzy estetyczną i trwałą powłokę dekoracyjną. Farba fasadowa powinna być:

– dostępna w szerokiej palecie kolorystycznej,
– wydajna,
– dobrze kryjąca,
– łatwa w aplikacji, zarówno metodą tradycyjną, jak również natryskową,
– odporna na plamy, zabrudzenia, glony, czynniki biologiczne,
– pozwalająca na usuwanie zabrudzeń bez konieczności ponownego malowania,
– paroprzepuszczalna.

Dobrej jakości farba fasadowa sprawi, że ściany przez długi czas będą estetyczne, odporne na różnego rodzaju zabrudzenia, które między innymi mogą pochodzić z dróg, pól uprawnych, ale również z drzew.

Dwie warstwy farby, aplikowane zgodnie z zaleceniami producenta, na odpowiednio przygotowane podłoże sprawią, że temat aranżacji fasady będziemy mieli z głowy na długo.

Dodaj komentarz