Polecamy

Gruz po wyburzeniu – co z nim zrobić?

Po pracach wyburzeniowych pozostało sporo gruzu? Zobacz, w jaki sposób można sobie z nim poradzić!

Gruz to odpad, który według przepisów musi być odpowiednio zagospodarowany. Nie można umieścić go w zwykłym koszu na śmieci ani wyrzucić w niedozwolone miejsce. Co zatem zrobić z gruzem po wyburzeniu starego ogrodzenia, budynku gospodarczego czy całego domu?

Jak pozbyć się gruzu zgodnie z przepisami?

Według prawa gruz jest odpadkiem, który musi być przekazany w odpowiednie miejsce, które zajmuje się przetwarzaniem gruzu. Najczęściej jest on poddawany recyklingowi, a następnie wykorzystywany ponownie, na przykład jako kruszywo do budowy fundamentów, chodników.

Aby pozbyć się gruzu, można wykorzystać parę metod, przy czym dużo zależy od posiadanego czasu i możliwości, dlatego też nie każda z nich będzie miała zastosowanie.

Sposoby na wywóz gruzu

Gruzu po pracach wyburzeniowych można pozbyć się na kilka sposobów. Jaki z nich będzie najlepszy? Poniżej dokładnie prezentujemy każdy z nich.

1. Samodzielne wywiezienie gruzu do punktu PSZOK

Gruzu można pozbyć się we własnym zakresie, przekazując go do lokalnego punktu jak PSZOK, czyli punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Tego typu miejsca działają w każdej gminie i większy mieście. Ich adresy można znaleźć w internecie.

Aby oddać gruz do punktu, trzeba dysponować zapleczem pozwalającym na jego dowiezienie. W tym celu można zastosować samochód dostawczy, przyczepkę. Gdy nie dysponuje się takim zapleczem, wtedy można je wynająć w przystępnej cenie.

2. Zamówienie kontenera na gruz

Wygodną, przystępną cenowo i często wybieraną obecnie opcją jest zamówienie kontenera na gruz. W tym przypadku można wybrać określoną pojemność kontenera odpowiadającą ilości posiadanego gruzu do wywózki.

Gruz do kontenera należy załadować samodzielnie. Najlepiej wtedy zamówić go z wyprzedzeniem, by na bieżąco wrzucać go do kontenera w miarę postępu prac. Dzięki temu można uniknąć bałaganu na podwórku, w domu.

Po zapełnieniu kontenera lub zakończeniu umowy firma odbiera go od klienta i odpowiednio go utylizuje.

3. Zlecenie wywozu gruzu

To wygodna opcja dla osób, które nie mają czasu na załadunek i wywóz gruzu we własnym zakresie. Firma może wtedy przyjechać na miejsce i odebrać gruz wraz z jego załadowaniem na pojazd.

Osobom zamierzającym zlecić wywóz gruzu Gliwice – https://gruzman.pl/wywoz-gruzu-gliwice oferują dostęp do wielu firm zajmujących się prowadzeniem działalności w branży komunalnej, które mogą odebrać odpady w krótkim czasie i atrakcyjnej cenie.

4. Przekazanie gruzu

Często można spotkać się także z ogłoszeniami o przyjęciu gruzu. Wtedy ogłoszeniodawca może odebrać go z miejsca, jednak warto pamiętać o tym, że nie ma wtedy pewności, co stanie się z odpadem. Zamówienie usługi w firmie jest zatem bezpieczniejszą opcją.

Dodaj komentarz