Montaż stolarki okiennej – na co zwrócić uwagę?
Właściwy montaż stolarki okiennej ma niezwykle istotny wpływ zarówno na jej parametry, jak i komfort użytkowania. Dobry montaż powinien być przede wszystkim szczelny i ciepły.
Okno spełnia swoje funkcje wyłącznie wówczas, gdy jest prawidłowo zainstalowane. Kluczem do sukcesu jest więc prawidłowe osadzenie stolarki okiennej w otworze montażowym oraz jej zaizolowanie. Jaki zatem jest prawidłowy proces przeprowadzenia montażu?
Montaż stolarki okiennej: sprawdzone techniki
Nowoczesne techniki montażu zapewniają wykorzystanie nowych rozwiązań w dziedzinie izolacji oraz redukcję mostków termicznych. To sprawia, że jest on szczelny i ciepły.
Niestety mimo rozwoju tych technologii, spora ilość okien w Polsce nadal jest instalowana w sferze muru. Pomocne do tego okazują się dyble, wkręty lub kotwy i piana montażowa. W przeciwieństwie do takiej metody, nowe techniki umożliwiają montaż stolarki okiennej w sposób, który umożliwia znaczne ograniczenie strat ciepła, a ponadto zmniejszenie napływu zimnego powietrza do wnętrza budynku.
Montaż stolarki okiennej: montaż warstwowy
Dobrze zainstalowane okno nie musi być tylko właściwie osadzone w pionie, poziomie i stabilnie przymocowane do muru. Oprócz tych czynności należy bowiem zadbać o wykonanie izolacji połączenia stolarka-mur. Wykorzystywana do tego celu najczęściej pianka montażowa, powinna być dodatkowo zabezpieczona taśmą paroszczelną. Ta zapewnia ochronę przed wnikaniem pary wodnej, która zbiera się w pomieszczeniach. Ponadto należy dodać do tego zestawu taśmę paroprzepuszczalną. Odpowiada ona za ochronę przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz. Jeśli nie zadbamy o prawidłowe zabezpieczenie piany montażowej, stanie się ona bardziej podatna na działanie wilgoci, co przyczyni się do utraty właściwości izolacyjnych. Efektem tego może być zawilgocenie ścian, a co za tym idzie – powstania szczelin przez które będzie przenikać chłodne powietrze.
Montaż stolarki okiennej: montaż w warstwie ocieplenia
O montażu w warstwie ocieplenia mówimy wówczas, gdy w grę wchodzi instalacja z wysunięciem okna w warstwę izolacji termicznej domu. To w konsekwencji doprowadza do przesunięcia izoterm niskich temperatur poza obrys muru. Metoda sprawdza się w przypadku budynków ze ścianami trójwarstwowymi i dwuwarstwowymi z ociepleniem zewnętrznym.
Analogicznie do montażu warstwowego, również montaż w warstwie ocieplenia zakłada wykorzystanie taśm. W obu tych technikach można również wykorzystać wielofunkcyjną taśmę rozprężną, spełniającą funkcję dwóch powyżej wymienionych, a dodatkowo zapewniającą izolację termiczną.
fot. materiały prasowe