Dach prefabrykowany – czy warto w niego zainwestować?
Dach prefabrykowany – opłacalność tej inwestycji jest rozważana przez wielu przyszłych posiadaczy domu. Okazuje się, że przy odpowiednim wyborze materiałów i dobremu rozplanowaniu jego budowy, możemy sporo zaoszczędzić.
Prefabrykowane wiązary dachowe są alternatywą dla tradycyjnej więźby dachowej. Można je podzielić na tradycyjne konstrukcje ciesielskie, a także systemy scalane za pomocą łączników mechanicznych (np. kolczastych płytek).
Dach prefabrykowany – w jakich budynkach się sprawdzi
Warto pomyśleć o zastosowaniu rozwiązania w postaci tego rodzaju więźby planując dom z dwu-lub wielospadowym dachem. Musi być on pozbawiony wykruszy oraz lukarn. Ponadto można zastosować ją w garażach wolnostojących oraz domach parterowych.
Wiązary prefabrykowane mogą sprawdzić się, jeśli chcemy stworzyć konstrukcje w nietypowych kształtach. Można je także wykorzystać w celu wyeliminowania ciężkich oraz drogich stropów ceramicznych, bądź żelbetonowych. Aby tak się stało za konstrukcję stropu nad parterem może posłużyć pas dolny wiązara. Materiały te sprawdzają się także w nadbudowach na dachach płaskich. Zastosowanie tego rozwiązania tworzy dodatkową powierzchnię użytkową.
Dach prefabrykowany – szybki montaż
Atutem więźby prefabrykowanej jest krótki czas budowy i precyzja wykonania. Dzięki technologii płytki kolczastej wespół z zastosowaniem programów komputerowych oraz maszyn, można wytworzyć elementy o dokładnych wymiarach tworzone pod konkretny projekt. Następnie są one wycinane w zakładzie prefabrykacji i dowożone na budowę. W ciągu jednego dnia można więc stworzyć całą więźbę dachową.
Dach prefabrykowany – kiedy podjąć decyzję o jego zastosowaniu
O tym, czy w naszym domu powstanie dach prefabrykowany powinniśmy zadecydować zaraz po otrzymaniu gotowego projektu budynku i jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na jego budowę. Dokonujący adaptacji projektant powinien dołączyć do podstawowego projektu pełną dokumentację na ten rodzaj dachu. Jeśli natomiast zdecydujemy się na niego po uzyskaniu pozwolenia na budowę, pamiętajmy o załatwieniu stosownego wpisu w dzienniku budowy.
Dach prefabrykowany – wymagane dokumenty dla producenta
Na koniec powinniśmy pomyśleć o wyborze odpowiedniej konstrukcji więźby. W tym celu należy dostarczyć producentowi stosowne dokumenty, które umożliwią mu wykonanie optymalnego dla nas projektu. Mowa m.in. o rzucie i przekroju dachu, przekrojach budynku, informacje o jego lokalizacji, a także rzucie ostatniej kondygnacji.
fot. materiały prasowe