Monitoring sieciowy czy analogowy – który lepszy?
System monitoringu to coś dla osób, którym zależy na nowoczesnych zabezpieczeniach w domu czy budynku. Na rynku istnieją zasadniczo dwa typy systemów monitoringu – sieciowy i analogowy. Dziś rzucimy okiem na wady i zalety każdego z nich.
System monitoringu CCTV (closed circuit television) przydaje się jako sposób na ochronę domu, lokalu czy budynku fabrycznego przed włamywaczami lub wandalami. Nic zatem dziwnego, że coś, co kiedyś było rozwiązaniem tylko dla bogatych, dziś staje się standardem. Producenci urządzeń do systemów monitoringu oferują coś na każdą kieszeń i to zarówno do dużych obiektów przemysłowych, jak i dla zwykłego domu rodzinnego lub sklepiku. Oba dostępne na rynku systemy monitoringu mają swoje wady i zalety, jak zatem wybrać ten idealny dla nas?
Monitoring – na czym właściciel polega?
Zanim przejdziemy do oceny wad i zalet warto wyjaśnić jak dokładnie działa system monitoringu, czyli inaczej telewizja przemysłowa – https://www.montersi.pl/telewizja-przemyslowa (pod tymi dwiema nazwami możecie znaleźć informacje na jego temat). Jest to zamknięty system urządzeń, na który składają się kamery, rejestratory oraz potrzebne przewody, zasilacze, akcesoria montażowe i inne urządzenia. Monitoring pozwala przekazywać oraz rejestrować obraz z kamer zamontowanych w różnych punktach posesji, domu czy innego budynku. Jest to przydatne jeśli chcemy mieć podgląd tego, co dzieje się z naszym mieniem lub kto kreci się w pobliżu naszego domu czy fabryki.
Warto dodać, że monitoring to obecnie najpopularniejszy system zabezpieczeń powszechnie wykorzystywany na ulicach miast, w sklepach i lokalach. Zarówno system analogowy, jak i monitoring sieciowy IP możemy zintegrować z innymi urządzeniami (np. alarmem), co dodatkowo podniesie wartość ochronną naszego systemu.
Co oferują współczesne systemy monitoringu?
Na rynku istnieje naprawdę ogromny wybór urządzeń wykorzystujących nowoczesne technologie. Współcześnie sprzedawane kamery monitoringu zapewniają wysoką jakość obrazu w jakości HD, który zapewnia dobry podgląd szczegółów. Dodatkowo współczesne systemy telewizji przemysłowej umożliwiają zdalne sterowanie urządzeniami. Oznacza to, że możemy widzieć, co dzieje się w naszym domu nawet będąc na wakacjach na drugim końcu świata. W przypadku sytuacji potencjalnie niebezpiecznej odpowiednie skonfigurowane kamery plus czujniki ruchu załączą alarm, a system nam powiadomienie. W ten łatwy sposób będziemy mogli zweryfikować czy alarm jest prawdziwy czy fałszywy.
Monitoring analogowy – wady i zalety
System monitoringu analogowego to starsza technologia, a przez to oczywiście tańsza od nowszej technologii monitoringu sieciowego. Do systemu analogowego odnoszą się oznaczenia HD-CVI, HD-TVI i AHD. Ta technologia oferuje niezbędne funkcje oraz przyzwoitą jakość obrazu, co będzie wystarczające dla osób chcących zainwestować w podstawowe zabezpieczenia. Obraz z kamer transmitowany jest poprzez kabel koncentryczny do rejestratora, jednak pamiętajmy, że z jednego kabla możemy transmitować obraz tylko z jednej kamery, czyli każda kolejna kamera wymaga podciągnięcia oddzielnego przewodu.
Zaletą jest to, iż system analogowy można zintegrować z alarmem, a wadą – fakt, iż trzeba liczyć się ze spadkiem jakości obrazu w miarę powiększającego się dystansu pomiędzy kamerami a rejestratorem (co nie występuje w przypadku systemu monitoringu IP). Kupując urządzenia systemu monitoringu analogowego musimy się ponadto pożegnać z możliwością zdalnego konfiguracji i sterowania systemem. Wniosek? Będzie to dobre rozwiązanie dla małych obiektów, które chcemy objąć monitoringiem – mieszkań, kiosków, garaży czy niewielkiego lokalu.
Monitoring sieciowy – wady i zalety
Monitoring sieciowy (monitoring IP) to droższe rozwiązanie, jednak też dużo bardziej nowoczesne i skuteczne. Jego główną zaletą jest możliwość zdalnej obsługi z dowolnego urządzenia mającego dostęp do Internetu. Kamery sieciowe dają doskonałą jakość obrazu HD pozwalającą na bezproblemowe rozpoznawanie szczegółów twarzy czy napisów i to nawet w warunkach słabej widoczności oraz w nocy. W tym systemie do transmisji danych wykorzystuje się właśnie sieć komputerową, co daje zupełnie nowe możliwości nieosiągalne w przypadku systemu analogowego (np. zdalne sterowanie ruchem kamer oraz zdalną integracją z czujnikami ruchu czy dymu).
W przypadku tego systemu dużą zaletą jest ograniczona ilość koniecznych kabli i zasilaczy, co skraca czas montażu i redukuje koszty instalacji. Właściwości tego systemu umożliwiają nam nieograniczoną rozbudowę o nowe urządzenia i to bez konieczności kucia ścian czy kosztownych remontów. Do instalacji podstawowego systemu monitoringu IP potrzebujemy jedynie kamer, switchy, routera WiFi i urządzenia z możliwością podłączenia do Internetu.
Podsumowanie
Przed wyborem systemu monitoringu warto zastanowić się nad tym, czy będziemy go wykorzystywać do obserwacji wielu pomieszczeń i dużych obiektów, czy może potrzebujemy kamer do monitorowania tylko niewielkiego lokalu czy domu. Zarówno system analogowy, jak i monitoring sieciowy oferują coś skrojonego na różnorodne potrzeby. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o urządzeniach i systemie monitoringu wejdź na stronę www.montersi.pl i skorzystaj z wiedzy ekspertów.