Ogród

10 zimozielonych roślin, które ozdobią Twój ogród przez cały rok

Sosny, świerki, tuje oraz cedry to rośliny, które najczęściej kojarzą się z sezonem zimowym. Warto jednak pamiętać, że od grudnia do końca marca nie tylko iglaki mogą ozdabiać ogrody oraz balkony. Jakie byliny i krzewy będą równie pięknie prezentować się przez cały rok? Zobacz 10 najpiękniejszych zimozielonych roślin.

Rośliny zimozielone to inaczej krzewy, byliny lub drzewa, które nie gubią liści czy igieł wraz z nadejściem mrozów. Nie zapadają także w stan hibernacji, dzięki czemu cały czas wypuszczają nowe pędy i zalążki. Które z nich warto posadzić w ogrodzie lub w doniczce na balkonie? Jak je pielęgnować, aby cieszyły oczy przez wiele lat? Poznaj listę 10 najpiękniejszych zimozielonych roślin przygotowaną przez Ziemovit.pl.

Azalie

Azalie ceni się przede wszystkim za różnorodność kolorów. Uwagę zwracają także ich liście, które przybierają zimą intensywny czerwony kolor, utrzymujący się aż do wiosny. Jak dbać o azalie zimą? Przede wszystkim należy je dokładnie nawodnić przed pierwszymi mrozami. Warto także przykryć ziemię wokół nich warstwą kory.

Jeśli chcesz posadzić azalie w swoim ogrodzie, zobacz, jakie powinny mieć warunki.

  • Gleba: Azalie należy sadzić na glebie próchniczej, przepuszczalnej i kwaśnej (pH – 4–5,5).
  • Stanowisko: Azalie wytrzymują nawet duże nasłonecznienie. Świetnie dostosowują się także do półcienistych obszarów.

 Berberysy Julianny

Berberysy w ogrodach najczęściej pełnią funkcję żywopłotów, ponieważ mają bardzo gęsto rozmieszczone liście. Dodatkowo posiadają kolce, dzięki czemu stanowią naturalną barierę obronną przed dużymi szkodnikami i innymi nieproszonymi gośćmi. Dodatkową zaletą berberysa Julianny jest to, że późną jesienią zmienia kolor na czerwony i barwę tę utrzymuje przez całą zimę.

Chcesz posadzić berberysa Julianny w ogrodzie? Zobacz, jakie powinien mieć warunki.

  • Gleba: Berberys Julianny potrzebuje podłoża żyznego i przepuszczalnego. Nie lubi częstego podlewania.
  • Stanowisko: Berberys najlepiej rośnie w nasłonecznionym lub półcienistym miejscu osłoniętym od wiatru.

Bluszcz

Bluszcz to inaczej zimozielone pnącze, które najczęściej jest wykorzystywane jako ozdoba ścian, płotów, a niekiedy także i balkonów. Roślina ta przyjmuje się długo (około roku), po tym czasie jednak szybko się rozrasta. Choć jest odporny na niskie temperatury może zamarznąć, jeśli zostanie wystawiony na silne działanie wiatru.

  • Gleba: Bluszcz najszybciej i najlepiej rośnie na glebie bogatej w wapń, żyznej i wilgotnej.
  • Stanowisko: Bluszcz nie lubi intensywnego słońca, dlatego najlepiej sadzić go w zacienionych lub półcienistych miejscach.

 Bukszpan

Najbardziej charakterystycznym elementem bukszpanu są bardzo gęsto rosnące liście, dzięki czemu cała roślina jest łatwa w formowaniu. Świetnie sprawdza się więc jako żywopłot lub rzeźba w ogrodzie. W trakcie dużych mrozów warto okryć bukszpan agrowłókniną, chroniącą roślinę przed suchym, mroźnym wiatrem.

Jeśli chcesz posadzić bukszpan w swoim ogrodzie, dowiedz się, jakich potrzebuje on warunków.

  • Gleba: Bukszpan może rosnąć na każdej glebie, najlepiej czuje się jednak na ziemi gliniastej, wzbogaconej kompostem lub nawozem. Najlepsze produkty do użyźniania znajdziesz tutaj.
  • Stanowisko: Bukszpan sadzi się zarówno w nasłonecznionych, jak i zacienionych miejscach.

Funkia ogrodowa

Funkia ogrodowa charakteryzuje się dużymi liśćmi o nieregularnych kształtach. To roślina mało wymagająca i bardzo łatwa w pielęgnacji. Dodatkowo jest odporna na mróz, w związku z czym nie trzeba jej osłaniać dodatkowymi materiałami.

Jak sadzić funkię w ogrodzie? Dowiedz się, w jakich warunkach będzie najlepiej rosła.

  • Gleba: Funkia ogrodowa najlepiej rośnie na żyznej, przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym odczynie.
  • Stanowisko: Zazwyczaj funkie lubią zacienione miejsca, nowsze gatunki są jednak coraz lepiej przystosowane do dużego nasłonecznienia.

Jukka karolińska

Jukka karolińska to bylina o sztywnych, ostrych liściach i wysokich kwiatach sięgających nawet 2 m wysokości. Zimą jukka ozdabia ogród samymi liśćmi, które przybierają delikatnie zielononiebieski odcień. Jest umiarkowanie odporna na mrozy, w związku czym warto osłonić ją przed silnymi, zimnymi wiatrami.

Co zrobić, aby jukka karolińska rosła prawidłowo przez cały rok? Zobacz, jakich warunków potrzebuje.

  • Gleba: Jukka najlepiej rośnie na glebie żyznej i przepuszczalnej. Ponadto ziemia powinna być bogata w wapń.
  • Miejsce: Jukka lubi słońce, dlatego nie warto sadzić jej w zacienionych częściach ogrodu.

Mahonia

Mahonia to krzew liściasty osiągający maksymalnie 1 m wysokości. Charakterystyczne dla niej są przede wszystkim błyszczące liście zakończone ząbkowaniem. Późną jesienią i zimą zmienia kolor na czerwonobrunatny i gubi żółte kwiaty. Przed pierwszymi mrozami warto wokół mahonii rozsypać ściółkę, która ochroni korzenie, a jednocześnie sprawi, że woda w najgłębszych warstwach ziemi nie zamarznie.

Chcesz posadzić mahonię w ogrodzie? Zobacz, jakie powinna mieć warunki.

  • Gleba: Mahonia najlepiej rośnie na glebie żyznej i wilgotnej. Świetnie przyjmie się także na ziemi z dodatkiem torfu, który możesz kupić na stronie Ziemovita.
  • Miejsce: Mahonia nie lubi zbyt dużego cienia, dlatego najlepiej czuje się w nasłonecznionym miejscu lub w półcieniu.

Różanecznik Smirnowa

Różanecznik Smirnowa należy do najbardziej mrozoodpornych gatunków rododendrona, dlatego nie wymaga stosowania specjalnych ochron przed wiatrem i śniegiem. Latem zachwyca pięknymi, kulistymi kwiatami, natomiast zimą zwraca uwagę swoimi dużymi, intensywnie zielonymi liśćmi.

Co zrobić, aby różanecznik Smirnowa zachwycał przez cały rok? Zobacz, gdzie sadzić ten gatunek rośliny.

  • Gleba: Różanecznik Smirnowa lubi wilgotne gleby próchnicze o kwaśnym odczynie (pH 4–5).
  • Stanowisko: Ten gatunek różanecznika najlepiej rośnie w półcienistych miejscach. Źle znosi ostre słońce.

Śnieguliczka

Ze śnieguliczki są najczęściej formowane żywopłoty, ponieważ roślina ta jest podatna na przycięcia i bardzo łatwo przybiera wybrane kształty. Jej charakterystyczną cechę stanowią białe, okrągłe owoce, które utrzymują się na gałęziach przez całą zimę, wyróżniając się na tle drobnych, bezlistnych gałęzi.

Chcesz zasadzić śnieguliczkę? Zobacz, jakich warunków potrzebuje.

  • Gleba: Śnieguliczka nie jest rośliną wymagającą, w związku z czym bardzo dobrze rośnie nawet na glebach jałowych, suchych i kamienistych.
  • Miejsce: Śnieguliczka dostosowuje się do każdych warunków, dlatego można ją sadzić zarówno w zacienionych, jak i bardzo nasłonecznionych punktach ogrodu.

Trzmielina

Trzmielina jest gatunkiem małego pnącza ozdobnego lub drzewa. Liście trzmielin rosną bardzo gęsto, w zwartych skupiskach i przybierają kolory od żółtego do intensywnego zielonego. Co charakterystyczne – polskie gatunki trzmielin mają bardzo mało kwiatów. Trzmieliny dobrze znoszą łagodne zimy, lecz w trakcie intensywnych mrozów i opadów śniegu należy okrywać je dodatkowych materiałem.

Zobacz, jakich warunków potrzebuje trzmielina, aby dobrze rosnąć przez cały rok.

  • Gleba: Trzemieliny lubią żyzne, wilgotne gleby próchnicze.
  • Stanowisko: Trzmieliny rosną najlepiej w delikatnie nasłonecznionych miejscach i w półcienistych częściach ogrodu.

Więcej porad dotyczących sadzenia i pielęgnacji roślin zna

Jeden komentarz do “10 zimozielonych roślin, które ozdobią Twój ogród przez cały rok

Dodaj komentarz