ArtykułyBudowa

Malowanie dachu z metalu – krok po kroku

Malowanie dachu z metalu wcale nie musi oznaczać trudnego zadania. Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek, aby wyglądał on estetycznie, a przy tym długo pozostał w dobrym stanie. 

Renowacja dachu niejednemu spędza sen z powiek. Warto o niej pomyśleć, jeśli mimo że jest w dobrym stanie, powłoka malarska zaczyna się nieestetycznie łuszczyć. Nie oznacza to całe szczęście konieczności wymiany pokrycia na nowe, ale zaopatrzenie się w specjalistyczną farbę.

Malowanie dachu z metalu – po pierwsze bezpieczeństwo

Pamiętajmy, że malowanie dachu jest pracą na wysokości i wiąże z nią ryzyko upadku. Ważne więc, abyśmy zachowali wszelkie środki ostrożności. Najlepiej nie przystępować do pracy w pojedynkę oraz niesprzyjającą pogodę, w szczególności przy silnym wietrze i mgle.

Bardzo istotne jest to, aby przed malowaniem upewnić się, czy powierzchnia jest sucha. Najlepiej przystąpić do niego jeśli temperatura otoczenia waha się między +10°C do +25 °C, zaś temperatura podłoża powinna wynosić pomiędzy +5 °C, a +25°C.

Malowanie dachu z metalu – wybierz dobrą farbę

W przypadku, gdy dach nie przecieka, jest w stosunkowo dobrym stanie, ale zauważalne są na nim ślady korozji, należy zaopatrzyć się w specjalistyczną farbę dekoracyjno-ochronną. Wybierając ją zwróćmy szczególną uwagę na typ podłoża, a ponadto trwałość koloru farby, a także jej odporność na warunki klimatyczne i elastyczność. Warto także, aby powłoka posiadała środki antykorozyjne.

Malowanie dachu z metalu – przygotuj podłoże

Zanim przystąpimy do malowania, należy dokładnie wygładzić, odtłuścić i oczyścić powierzchnię dachu. Renowacja wymaga oczyszczenia powierzchni lub blachodachówki z brudu i starej luźnej powłoki, a potem zmycia specjalistycznym środkiem za pomocą miękkiej szczotki lub natrysku wysokociśnieniowego.

Kolejny krok, to pozostawienie podłoża do wyschnięcia, bądź przystąpienie do suszenia go strumieniem ciepłego powietrza. Jeśli mamy do czynienia z ogniskami rdzy, powinniśmy je oczyścić drucianą szczotką, bądź papierem ściernym. Wszystko po to, by powierzchnia była gładka i sucha.

Kiedy już tak przygotujemy podłoże, możemy zacząć malowanie. W przypadku, gdy zakupiliśmy farbę pozbawioną dodatkowych właściwości ochronnych, powinniśmy nałożyć preparat gruntujący. Na rynku dostępne są gruntoemalie, po nałożeniu których już po 2 godzinach można przystąpić do pokrywania dachu farbą.

Starajmy się malować precyzyjnie, bez wielokrotnego pociągania pędzlem. Pamiętajmy, że w celu uzyskania długotrwałego efektu, warto pokryć dach kilkoma warstwami farby.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz