Kostka brukowa – jak wybrać odpowiednią?
Kostka brukowa stanowi inwestycję na lata. Warto więc dokładnie przemyśleć jej wybór. I nie chodzi tu jedynie o walory estetyczne, ale przede wszystkim – jakość.
O użyteczności kostki brukowej decyduje wiele czynników. Mogą nam się odbić czkawką zarówno błędy popełniane na etapie wyboru odpowiedniego materiału, jak i przez wykonawcę podczas układania tarasów, podjazdów, czy ścieżek ogrodowych. Wystarczy jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, aby uniknąć ewentualnych problemów.
Kostka brukowa – właściwości i przeznaczenie
Pierwszym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając kostkę brukową (obok jej walorów estetycznych) powinny być jej właściwości oraz przeznaczenie. W praktyce oznacza to nic innego jak to, że dany materiał wybieramy uwzględniając funkcję, jaką będzie pełnił. Najczęstszym błędem jest układanie jednego rodzaju kostki na całej posesji. Tymczasem na otoczenie domu składają się przecież tarasy, podjazdy, przydomowe parkingi, ścieżki ogrodowe, które codziennie poddawane są różnym obciążeniem.
Zwróćmy więc uwagę na grubość kostki. Te o grubości 4 cm dobrze sprawdzają się np. na patio i ścieżkach, czyli w miejscach, w których odbywa się ruch pieszy. Powinniśmy jednak omijać je szerokim łukiem podczas planowania budowy podjazdu, czy też przydomowych parkingów. Tu ukłon należy się w stronę kostek o grubości 6 cm, które dedykowane są nawierzchniom eksploatowanym intensywniej m.in. przez samochody. Jeśli zaś w planach mamy bardzo duże obciążenia kostki brukowej, powinniśmy zdecydować się na te o grubości 8 cm.
Kostka brukowa – ważna jest jakość
Na kostce brukowej nie warto oszczędzać inwestując w słabej jakości materiał. Pamiętajmy, że jest to inwestycja na lata, więc warto przeznaczyć na niego nieco więcej środków i zakupić go od sprawdzonego producenta. Zwróćmy przy tym uwagę, czy kostki wytwarzane są zgodnie z wymaganiami norm polskich oraz europejskich, a także przechodzą testy jakości.
Kostka brukowa – białe wykwity
Część inwestorów zwraca uwagę na białe wykwity pojawiające się na kostkach. Stanowi to dla nich powód do zaniepokojenia, a zupełnie niepotrzebnie, bowiem są to efekty naturalnych procesów fizykochemicznych, które zachodzą w betonie podczas jego wiązania i twardnienia w zmiennych warunkach atmosferycznych. Nie wynika to więc z błędów, które są popełnione na etapie produkcji. Pamiętajmy, że owe białe plamy wraz z użytkowaniem kostki brukowej, znikną samoistnie.
fot. materiały prasowe