Jak wybrać poziomicę laserową?
Wieszanie szafek lub obrazów, kładzenie kafelek albo malowanie dekoracyjnych linii na ścianie – jeśli kiedykolwiek to robiłeś i nie miałeś pod ręką poziomicy, to pewnie wiesz, jaką katastrofą może się skończyć. Nawet niewielkie odchylenie od pionu lub poziomu może zrujnować efekt. Jednak korzystanie z poziomicy także nie jest specjalnie wygodne. Na szczęście z pomocą przychodzi technologia.
Alternatywą do tradycyjnej “libelki” jest poziomica laserowa. To urządzenie, które ustawione w odpowiedni sposób, emituje na wybraną płaszczyzną wiązki świetlne. Świetnie zastępują one linie wyklejane z taśmy malarskiej albo rysowane na ścianie ołówkiem. Największą ich zaletą jest to, że nie brudzą ściany i w każdej chwili można je odtworzyć lub przesunąć.
Poziomica laserowa – co to za urządzenie?
Poziomica laserowa to odpowiednik poziomicy wodnej, w której miejsce libelki z wodą zastąpił wbudowany laser. Poziomica emituje wiązki laserowe – najczęściej pionową i poziomą, pozwalające wytyczyć odpowiednie płaszczyzny. W najbardziej zaawansowanej wersji, czyli laserze płaszczyznowym, wiązki pozwalają wytyczyć kilka różnych linii w całym pomieszczeniu, stąd możemy wytyczyć krawędzie podłogi, sufitu oraz linie pomiędzy nimi (np do malowania dekoracyjnej bordiury).
Poziomica laserowa charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami – najmniejsze wersje mają rozmiar niemal zwijanej miarki, bardziej zaawansowane nadal mieszczą się w jednej ręce. Są łatwe do transportowania i użycia. Aby zastosować poziomicę wystarczy umieścić ją w tripodzie, statywie lub uchwycie, włączyć, wypoziomować zgodnie ze wskazaniami urządzenia i gotowe, powinniśmy widzieć idealnie wytyczone linie.
Jakie kryteria brać pod uwagę?
Jak w przypadku niemal każdego urządzenia – wybór pomiędzy poziomicami jest ogromny. W przeciwieństwie do poziomic wodnych, różnica pomiędzy poszczególnymi modelami bywa znaczna. W grę wchodzi:
- długość wiązki – poziomice laserowe mają różną długość linii oraz poziom ich jasności. Przy niektórych poziomicach jednocześnie może pracować kilka osób, są także specjalne poziomice o wiązce widzialnej w dziennym świetle na zewnątrz,
- ilość wiązek – podstawowy model poziomicy emituje zwykle dwie wiązki: pionową i poziomą, bardziej skomplikowanego modelu szukajmy pod nazwą “poziomica krzyżowa”, emituje on zwykle 4 wiązki,
- samopoziomowanie – niektóre modele poziomic posiadają wbudowany czujnik, ostrzegający, gdy poziomica się rozreguluje lub jest krzywo ustawiona,
- dodatkowe opcje: często pracujesz przy remontach? Idealna dla Ciebie będzie poziomica z wbudowanym dalmierzem. Warto także sprawdzić, czy w komplecie nie ma etui, statywu albo akumulatora.
Jeśli szukasz poziomic laserowych, zobacz ofertę sklepu narzedzia.pl: https://www.narzedzia.pl/poziomnice-laserowe,c11888/.