Jak przycinać drzewa i krzewy wiosną?
Wraz z nadejściem nowego sezonu należy rozpocząć pierwsze prace w ogrodzie. Jedną z nich jest cięcie drzew i krzewów, które – nie tylko początkującym ogrodnikom – sprawiają niekiedy problemy. Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo ciąć roślinność w ogrodzie oraz u których okazów nie należy usuwać pędów? Zobacz najważniejsze wskazówki.
Pierwsze cięcie w nowym roku powinno przeprowadzać się dopiero pod koniec marca. Dlaczego nie należy robić tego wcześniej np. w styczniu lub w lutym? Ponieważ do wystawionej na działanie mrozu i wiatru wewnętrznej części gałęzi mogą bardzo szybko dostać się grzyby. Drzew i krzewów nie wolno przycinać także w środku sezonu, zwłaszcza bezpośrednio po rozpoczęciu kwitnienia. Roślinność zaczyna wtedy „płakać”, czyli wypuszcza cenne i niezbędne do prawidłowego rozwoju soki.
Najlepszą porą na pierwsze cięcie roślin w ogrodzie jest właśnie marzec. Specjaliści marki Ziemovit przygotowali dla Ciebie zestaw praktycznych wskazówek, które pomogą Ci wykonać prawidłowe cięcie drzew i krzewów.
Wiosenne przycinanie drzew i krzewów – rodzaje cięć
Wiosną możesz wykonać 4 rodzaje cięć.
- Cięcie formujące, które – w przypadku drzew – pomaga utrzymać pień główny, a w przypadku krzewów – służy do zagęszczenia rośliny.
- Cięcie prześwietlające – przerzedza koronę za pomocą usunięcia pędów i łodyg rosnących do wewnętrznej części rośliny.
- Cięcie sanitarne, czyli usunięcie starych, zniszczonych i schorowanych pędów, wpływających na rozwój chorób.
- Cięcie korygujące, którego zadaniem jest przywrócenie odpowiedniej formy starym gatunkom drzew.
Wszystkie rodzaje cięć powinno wykonywać się sekatorem, nożycami lub piłą. Wielkość narzędzia musisz dostosować do grubości pnia i pędów.
Uwaga! Wszystkie narzędzia używane do prac ogrodowych powinny być zawsze dobrze naostrzone i czyste. Jeśli zauważyłeś, że na ich metalowych końcówkach pojawiła się rdza, musisz usunąć ją za pomocą sody oczyszczonej lub octu.
Jak ciąć drzewa – najważniejsze wskazówki
Drzewa – zwłaszcza te owocowe – należy ciąć bardzo rzadko i tylko po to, aby nadać roślinie odpowiedni kształt. Cięcie krzewów na wiosnę polega natomiast na prześwietlaniu okazów w taki sposób, aby jak najwięcej światła dostało się do każdej części rośliny
Poznaj kilka porad dotyczących cięcia drzew i krzewów.
- Utnij zbędne pędy na tzw. obrączkę, czyli kilkanaście centymetrów od pnia – dzięki temu nie naruszysz głównych tkanek i nie doprowadzisz do wniknięcia w nich grzybów.
- Utnij pędy rosnące do wewnątrz rośliny – które zasłaniają dolnym fragmentom rośliny słońce.
- Grube konary usuwaj stopniowo – na początku utnij dolną, a następnie górną część konaru – w innym wypadku doprowadzisz do złamania gałęzi.
- Nie wycinaj zbyt dużo gałęzi – ponieważ drzewo może doznać szoku i szybko zwiędnąć.
- Zabezpiecz rany preparatami – ochronią rośliny przed wnikaniem grzybów i innych drobnoustrojów.
Więcej sposobów, które pomogą Ci zabezpieczyć każdą roślinę, znajdziesz w poradniku Ziemovit.pl.
Jakich roślin nie należy przycinać?
Niektóre gatunki roślin bardzo źle znoszą przycinanie, chociażby iglaki. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się odciąć jeden z głównych trzonów rośliny. W przypadku iglaków w tym miejscu już nigdy nie wyrośnie nowy pęd.
Inne rośliny, których nie należy przycinać, to: azalie, klony palmowe, różaneczniki, sumaki, świdośliwy czy perukowce.
Przyciąłeś już rośliny w ogrodzie? Teraz dowiedz się, jak o nie dbać. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pielęgnacji i uprawy, a także innych prac w ogrodzie znajdziesz na stronie www.ziemovit.pl.
bardzo się przydadzą takie rady 🙂 dobrze że perukowca nie przycinałam, a bardzo korciło 😉