Ogród

Jak przycinać drzewa i krzewy wiosną?

Wraz z nadejściem nowego sezonu należy rozpocząć pierwsze prace w ogrodzie. Jedną z nich jest cięcie drzew i krzewów, które – nie tylko początkującym ogrodnikom – sprawiają niekiedy problemy. Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo ciąć roślinność w ogrodzie oraz u których okazów nie należy usuwać pędów? Zobacz najważniejsze wskazówki.

Pierwsze cięcie w nowym roku powinno przeprowadzać się dopiero pod koniec marca. Dlaczego nie należy robić tego wcześniej np. w styczniu lub w lutym? Ponieważ do wystawionej na działanie mrozu i wiatru wewnętrznej części gałęzi mogą bardzo szybko dostać się grzyby. Drzew i krzewów nie wolno przycinać także w środku sezonu, zwłaszcza bezpośrednio po rozpoczęciu kwitnienia. Roślinność zaczyna wtedy „płakać”, czyli wypuszcza cenne i niezbędne do prawidłowego rozwoju soki.

Najlepszą porą na pierwsze cięcie roślin w ogrodzie jest właśnie marzec. Specjaliści marki Ziemovit przygotowali dla Ciebie zestaw praktycznych wskazówek, które pomogą Ci wykonać prawidłowe cięcie drzew i krzewów.

Wiosenne przycinanie drzew i krzewów – rodzaje cięć

Wiosną możesz wykonać 4 rodzaje cięć.

  • Cięcie formujące, które – w przypadku drzew – pomaga utrzymać pień główny, a w przypadku krzewów – służy do zagęszczenia rośliny.
  • Cięcie prześwietlające – przerzedza koronę za pomocą usunięcia pędów i łodyg rosnących do wewnętrznej części rośliny.
  • Cięcie sanitarne, czyli usunięcie starych, zniszczonych i schorowanych pędów, wpływających na rozwój chorób.
  • Cięcie korygujące, którego zadaniem jest przywrócenie odpowiedniej formy starym gatunkom drzew.

Wszystkie rodzaje cięć powinno wykonywać się sekatorem, nożycami lub piłą. Wielkość narzędzia musisz dostosować do grubości pnia i pędów.

Uwaga! Wszystkie narzędzia używane do prac ogrodowych powinny być zawsze dobrze naostrzone i czyste. Jeśli zauważyłeś, że na ich metalowych końcówkach pojawiła się rdza, musisz usunąć ją za pomocą sody oczyszczonej lub octu.

Jak ciąć drzewa – najważniejsze wskazówki

Drzewa – zwłaszcza te owocowe – należy ciąć bardzo rzadko i tylko po to, aby nadać roślinie odpowiedni kształt. Cięcie krzewów na wiosnę polega natomiast na prześwietlaniu okazów w taki sposób, aby jak najwięcej światła dostało się do każdej części rośliny

Poznaj kilka porad dotyczących cięcia drzew i krzewów.

  • Utnij zbędne pędy na tzw. obrączkę, czyli kilkanaście centymetrów od pnia – dzięki temu nie naruszysz głównych tkanek i nie doprowadzisz do wniknięcia w nich grzybów.
  • Utnij pędy rosnące do wewnątrz rośliny – które zasłaniają dolnym fragmentom rośliny słońce.
  • Grube konary usuwaj stopniowo – na początku utnij dolną, a następnie górną część konaru – w innym wypadku doprowadzisz do złamania gałęzi.
  • Nie wycinaj zbyt dużo gałęzi – ponieważ drzewo może doznać szoku i szybko zwiędnąć.
  • Zabezpiecz rany preparatami – ochronią rośliny przed wnikaniem grzybów i innych drobnoustrojów.

Więcej sposobów, które pomogą Ci zabezpieczyć każdą roślinę, znajdziesz w poradniku Ziemovit.pl.

Jakich roślin nie należy przycinać?

Niektóre gatunki roślin bardzo źle znoszą przycinanie, chociażby iglaki. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się odciąć jeden z głównych trzonów rośliny. W przypadku iglaków w tym miejscu już nigdy nie wyrośnie nowy pęd.

Inne rośliny, których nie należy przycinać, to: azalie, klony palmowe, różaneczniki, sumaki, świdośliwy czy perukowce.

Przyciąłeś już rośliny w ogrodzie? Teraz dowiedz się, jak o nie dbać. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pielęgnacji i uprawy, a także innych prac w ogrodzie znajdziesz na stronie www.ziemovit.pl.

Jeden komentarz do “Jak przycinać drzewa i krzewy wiosną?

Dodaj komentarz