Artykuły

Jak wybrać podłogę do domu?

Podłogi drewniane wciąż nie wychodzą z mody. Swoją popularność zawdzięczają uniwersalnemu charakterowi, różnorodności kolorystycznej oraz wytrzymałości, dzięki której są niezwykle trwałe. Chętnie wybieramy je do naszych mieszkań i domów, ciesząc się naturalnym urokiem drewna z różnych zakątków świata. Jak zatem zdecydować, który gatunek będzie najlepszy? Jak wybrać podłogę idealną?

Drewno to ponadczasowy surowiec, który sprawdzi się zarówno w nowoczesnych apartamentach, jak i mieszkaniach urządzonych w stylu klasycznym. Produkuje się z niego wytrzymałe panele, eleganckie deski, a także mniej popularne płyty korkowe oraz kasetony nawiązujące do estetyki pałacowej. Wybór rozwiązania, które spełni wszystkie nasze oczekiwania, nie należy do prostych. Ważne są m.in. parametry techniczne drewna, rodzaj zabezpieczenia powierzchni, sposób montażu oraz to, w jakim pomieszczeniu znajdzie się upatrzona podłoga. Na stronie Dobre Dla Domu znajdziemy produkty w atrakcyjnych cenach idealne do kuchni, łazienek oraz salonów.

Twardość i zabezpieczenie drewna

Poszczególne gatunki drewna różnią się między sobą wytrzymałością, podatnością na uszkodzenia, a także zachowaniem w kontakcie z promieniami słonecznymi i wodą. Jednym z najważniejszych parametrów drewna jest twardość, która ma kluczowe znaczenie dla trwałości podłogi. Im wyższa klasa drewna, tym odporniejsze jest ono na wgniecenia, zarysowania oraz ścieranie. Podłoga z desek klonowych oraz sosnowych charakteryzuje się średnią twardością, dlatego najlepiej sprawdzi się w sypialni, gdzie chodzimy zazwyczaj w miękkim obuwiu. W pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu – przedpokoju, salonie czy kuchni – warto położyć drewno najwyższej klasy, np. orzech, jesion, które doskonale radzi sobie w kontakcie z obcasami, ciężkimi zakupami i kołami dziecięcego wózka.

Ogromne znaczenie dla wytrzymałości podłogi ma sposób zabezpieczenia drewna. Deski lakierowane są odporne na ścieranie i łatwo utrzymać je w czystości, a ich renowację przeprowadza się średnio co 20 lat. Znacznie efektowniej prezentują się podłogi pokryte olejem, ponieważ wyczuwalna jest ich struktura. Nie wnika on jednak w drewno i nie pozostawia warstwy zabezpieczającej, zatem olejowanie trzeba ponawiać średnio co 6 miesięcy. Alternatywne rozwiązanie to pokrycie podłogi olejowoskiem, który nie tylko uwydatnia naturalny kolor drewna, ale i chroni je przed zabrudzeniami. Przy prawidłowej pielęgnacji zakonserwowanej w ten sposób podłogi nie trzeba będzie poddawać jej renowacji przez co najmniej 8 lat.

Drewno w różnych pomieszczeniach

Drewniana podłoga niebywale okazale prezentuje się w salonie. Możemy w nim położyć zarówno długie deski, jak i cieszący się niesłabnącą popularnością parkiet. Wybór zależy przede wszystkim od zastosowanych rozwiązań aranżacyjnych i indywidualnych preferencji estetycznych. W pokoju dziennym sprawdzą się twarde gatunki drewna – takie jak jesion oraz dąb. Chętnie kupowane są również panele podłogowe, ale trzeba liczyć się z tym, że mają one bardzo niską izolację akustyczną.

Przedpokój to miejsce o dużym natężeniu ruchu, do którego domownicy wnoszą na obuwiu różne zanieczyszczenia. Przez nieustanny kontakt z drobinkami piasku położona w nim podłoga szybko się ściera i pojawiają się na niej nieestetyczne zarysowania. Do przedpokoju zawsze należy wybierać drewno twarde, ponieważ jest ono mniej podatne na uszkodzenia. Dobrym rozwiązaniem okażą się panele podłogowe (o klasie ścieralności min. 23/AC3). Są tańsze niż deski drewniane, odporne na działanie środków chemicznych i łatwe do utrzymania w czystości.

Podłogi drewniane to rozwiązanie rzadko spotykane w łazienkach. Europejskie gatunki drewna źle znoszą kontakt z wodą, ale „egzotyki” takie jak teak, merbau czy iroko można z powodzeniem wykorzystać w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Ponieważ są one naturalnie tłuste, nie chłoną wody i długo zachowują świeży wygląd. W łazience unikać należy paneli drewnianych z drewna krajowego, ponieważ absorbują wodę, przez co puchną i odklejają się od podłoża. Dość kłopotliwa może wydawać się kuchnia. Podłoga w tym pomieszczeniu jest szczególnie narażona na uszkodzenia mechaniczne oraz zaplamienie, dlatego powinna być wykonana z wysokiej jakości drewna o jasnym odcieniu.

Podłoga odporna na wszystko

Maluchy chętnie wykorzystują podłogę do zabawy. To idealne miejsce do rysowania, organizowania wyścigów samochodowych oraz układania klocków. Dobrym rozwiązaniem dla rodziców będą zatem gatunki drewna o dużej twardości, które trudno uszkodzić. Warto rozważyć deski szczotkowane o niejednolitej barwie – ich struktura doskonale ukryje przypadkowe zarysowania. Decydując się na drewno olejowane, będziemy mieli możliwość samodzielnego uzupełniania niewielkich ubytków. Właścicielom czworonogów polecane są jasne gatunki drewna o dużej wytrzymałości (np. jesion) wykończone olejowoskiem. Są one odporniejsze na kontakt z ostrymi pazurami, a zgubiona przez psa czy kota sierść nie rzuca się na nich w oczy.

Jeden komentarz do “Jak wybrać podłogę do domu?

Dodaj komentarz