Narzędzia

Gdzie zaopatrzyć się w uszczelnienia do przemysłu spożywczego?

W przemyśle spożywczym stosowana jest szeroka gama maszyn i urządzeń. Wiele z nich wymaga również stosowania odpowiednich uszczelnień. Jakie uszczelki używane są w zakładach spożywczych? Gdzie można je zamówić?

Jakie uszczelki stosowane są w przemyśle spożywczym?

Nie wszystkie rodzaje uszczelek mogą być używane w zakładzie zajmującym się produkcją i przetwórstwem artykułów spożywczych. Wynika to z faktu, że tylko niektóre rodzaje elastomerów, czyli materiałów stosowanych najczęściej do produkcji uszczelek, mogą mieć kontakt z żywnością.

Najczęściej stosowane uszczelnienia do przemysłu spożywczego to uszczelnienia powstające z silikonu. Jest to materiał o wielu zaletach, między innymi jest bardzo elastyczny i zapewnia wysoką szczelność. Także jest on dopuszczony do kontaktu z żywnością. Ponadto wykazuje on odporność na wysokie i na niskie temperatury, z którymi często mamy do czynienia w zakładach spożywczych.

Możliwość stosowania uszczelek w zakładach spożywczych potwierdza norma FDA.

Używane w zakładach spożywczych uszczelki mogą mieć różne formy, na przykład mogą być to:

  • uszczelki pierścieniowe – oring, simmering
  • uszczelki wycinane i frezowane
  • uszczelki płaskie
  • uszczelnienia gumowo-tkaninowe
  • profile uszczelniające
  • płyty uszczelniające
  • taśmy uszczelniające
  • uszczelki tłokowe

Gdzie kupować uszczelki dla branży spożywczej?

Firmy, które chcą zamówić uszczelnienia do przemysłu spożywczego, mogą zrobić to bezpośrednio u producentów tego typu materiałów. Można wtedy zakupić je jako gotowe lub też można zdecydować się na zlecenie ich wykonania na wymiar.

Wybierając uszczelnienia dla przemysłu spożywczego gotowe, można bardzo często zamówić je od ręki, dlatego też można otrzymać je w krótkim terminie, co ma znaczenie wtedy, gdy doszło do awarii i konieczna jest szybka dostępność materiałów uszczelniających. Można także zamawiać je z dostawą za pomocą kuriera, więc osobiste udawanie się do sprzedawcy nie jest konieczne.

Także można zamówić uszczelnienia do przemysłu spożywczego na wymiar. W tym przypadku producent może przygotować je specjalnie na życzenie klienta, zgodnie z przekazanymi przez niego rysunkami i wskazówkami. Producenci mogą także zaoferować szybką dostępność uszczelek na zamówienie, które mogą być wykonane w ekspresowym trybie.

Zatem uszczelki przeznaczone dla zakładów spożywczych muszą spełniać określone wymagania. Muszą być one dopuszczone do kontaktu z żywnością, by zapewnić jej pełne bezpieczeństwo. Gdy są one potrzebne, można zamówić je w wielu firmach, także bezpośrednio u ich producentów przez internet.

Dodaj komentarz