Wnętrza

Jak wybrać drzwi?

Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych nie jest wcale takim łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Podczas organizowania naszej prywatnej przestrzeni, chcemy ochronić swoją prywatność, a drzwi stają się uzupełnieniem naszych pomysłów na wnętrza – mogą być wyraźną ozdobą lub doskonale dopasowanym tłem. Drzwi wewnętrzne są niezwykle ważnym elementem naszego domu. Mogą wytłumić pomieszczenie, doświetlić je, zatrzymać w nim uciekające ciepło, ułatwić przechowywanie rzeczy, czy usprawnić wentylację. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

Drzwi wewnętrzne – rodzaje

Zanim podejmiemy decyzję, jakie drzwi wybrać, sprawdźmy, z czego możemy wybierać.

  • Drzwi rozwierane. Jest to najbardziej popularny model drzwi. Mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. Co ważne, jednoskrzydłowe drzwi rozwierane mogą być lewe lub prawe.
  • Drzwi przesuwne. Posiadają one jedno lub dwa skrzydła przesuwające się po szynie. Podwieszane są one na wózkach zamontowanych w prowadnicy znajdującej się nad otworem drzwiowym. Po otwarciu drzwi skrzydło chowa się w ukrytej w ścianie kasecie lub zachodzi na nią. Są doskonałym wyborem do małych mieszkań.
  • Drzwi składane i harmonijkowe. W tym rodzaju drzwi skrzydło tworzą dwa lub trzy pionowe elementy, które połączone są zawiasami. Całość porusza się po szynie, która jest zamontowana w górnej części ościeżnicy.
  • Drzwi wahadłowe. Drzwi te potrzebują dużo miejsca. Ich skrzydło można otwierać w obie strony, ruchem wahadłowym. Najczęściej znajdziemy je w miejscach publicznych.

Nowością na rynku są także drzwi roletowe wewnętrzne, które jeszcze do niedawna używane były jedynie w bramach garażowych. Obecnie, zastępują drzwi wewnętrzne w małych mieszkaniach – pozwalają bowiem na zaoszczędzenie dużej ilości miejsca oraz są łatwe w montażu.

Najczęściej popełniane błędy podczas wyboru drzwi

Jakie drzwi wewnętrzne będą najbardziej odpowiednie? Wszystko zależ od naszych indywidualnych preferencji oraz wymagań. Pamiętajmy, że o ile ścianę w razie potrzeby możemy przemalować, o tyle ewentualna wymiana drzwi będzie wiązać się z niemałymi kosztami. Jakie błędy najczęściej popełniają Polacy?

  1. Rozpoczęcie remontu od zakupu drzwi. Wybór drzwi najlepiej zostawić na koniec remontu, kiedy zdecydujemy już ostateczne, w jakim stylu będzie urządzone nasze wnętrze. Pamiętajmy także, że nie warto podążać tu ślepo za trendami.
  2. Niedopasowanie koloru drzwi do innych elementów wykończeniowych wnętrza. Odpowiednie koloru drzwi jest niezwykle ważne. Szczególnie, muszą one odpowiednio współgrać z kolorem podłogi. Nie oznacza to jednak, że oba elementy muszą być w tej samej tonacji kolorystycznej. Zwróćmy jednak uwagę, aby kolorów nie było zbyt dużo. Jeżeli decydujemy się na drzwi skontrastowane z podłogą, zadbajmy, aby były dopasowane kolorystycznie do mebli i okien.
  3. Zwrócenie uwagi jedynie na wygląd drzwi. Dobrze dopasowane drzwi muszą być nie tylko piękne, ale także porządne. Jakość wybieranego skrzydła to niezwykle istotna kwestia.
  4. Nieprofesjonalny oraz niechlujny montaż. Jeżeli jesteśmy majsterkowiczami lub „złotą rączką” śmiało możemy samodzielnie zamontować drzwi. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszej jakości drzwi, które są źle zamontowane, nie będą wyglądać ani działać dobrze. Weźmy pod uwagę także, że wielu producentów nie udziela gwarancji na drzwi montowane samodzielnie.

Wybierając odpowiednie drzwi wewnętrzne zadbajmy o to, aby pochodziły one od sprawdzonego dostawcy. Najlepiej wybierać stacjonarne salony drzwi takie jak salon drzwi Gdańsk. Wówczas, będziemy mieli pewność, co do jakości drzwi, a także będziemy mogli ich dotknąć – ocenić, czy podoba nam się ich struktura oraz czy ich kolor jest odpowiedni. Szukając produktów w Internecie, kolory bardzo często są przekłamane, a my zawiedzeni, kiedy ujrzymy nasze drzwi w rzeczywistości.

Po więcej zapraszamy na http://swiat-drzwi.pl/

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz