Instalacje

Znakowanie przewodów hydraulicznych

Przewody hydrauliczne odgrywają bardzo ważną rolę w ramach układów hydraulicznych. Często to od ich jakości i wytrzymałości zależy właściwa praca całego urządzenia. Niestety, ze względu na olbrzymie obciążenia, z którymi muszą się mierzyć, są także najbardziej narażone na różnego typu uszkodzenia.

Znakowanie przewodów hydraulicznych nie tylko niesłychanie ułatwia identyfikację przewodu w przypadku jego awarii, ale jest także wymagane przez niektóre normy, dotyczące przewodów elastycznych. Samą pracę warto powierzyć firmie, która oferuje rozbudowany serwis przemysłowy i zajmuje się dystrybucją węży i przewodów hydraulicznych. Dzięki temu będziemy spokojni o efekt ewentualnych robót.

Rola przewodów hydraulicznych

Analizując efektywność układów hydraulicznych, zwykle skupiamy się na rzucających się w oczy elementach, takich jak siłowniki hydrauliczne czy pompy hydrauliczne. Nie możemy jednak zapominać o niezwykle ważnej roli przewodów i węży. Spotykamy je praktycznie wszędzie – są szeroko wykorzystywane w niemal wszystkich gałęziach przemysłu, nie wyobrażamy sobie bez nich współczesnego transportu, lotnictwa, rolnictwa czy budownictwa. W systemach wysokociśnieniowych to właśnie one są szczególnie narażone na wystąpienie różnego typu usterek. Bez wątpienia warto inwestować w przewody i kable wysokiej jakości, zapewniające długą żywotność i odpowiadające wszystkim ustalonym normom. Niestety nawet one z czasem utracą swoje właściwości.  Z tego powodu, dla minimalizowania strat związanych z postojem, wyjątkowo ważną rzeczą jest możliwość błyskawicznego rozpoznania typu przewodu hydraulicznego i jego szybkiej wymiany.

Znakowanie przewodów hydraulicznych

Właściwe znakowanie przewodów hydraulicznych umożliwia skrócenie do minimum czasu oczekiwania na dostarczenie i montaż wybranego elementu. To szczególnie ważne w przypadku firm, w których wymagane jest zachowanie ciągłości produkcji. Nawet jeżeli dojdzie do usterki, możliwe jest szybkie wymienienie konkretnej części. Poza tym, znakowanie przewodów hydraulicznych wypełnia bardzo ważną funkcję profilaktyczną – pozwala w łatwy sposób określić datę produkcji elementu, a co za tym idzie również czas, w którym powinien być wymieniony. Dzięki temu można nie dopuścić do wielu usterek. Samo znakowanie przewodów hydraulicznych nie musi wiązać się z koniecznością nadrukowywania na powłokę węża wielu informacji, które z czasem mogą i tak ulec zatarciu w warunkach pracy. Zdecydowanie lepiej powierzyć tę usługę firmie, która kompleksowo zajmuje się hydrauliką siłową. Wykorzystujący nowoczesne środki kontrahent prowadzi własną bazę danych, w której ujmuje niezbędne informacje, dotyczące każdego przewodu (m.in. jego długość, rodzaj, typ końcówek i oprawek oraz ich położenie). Na tej podstawie nadaje się indywidualny kod, który jest nadrukowany na metalowym lub plastikowym znaczniku. Dzięki niemu w przypadku awarii możliwe jest błyskawiczne określenie wszystkich niezbędnych informacji oraz wymiana elementu. Nie należy obawiać się o zniszczenie znacznika, a w razie konieczności można wykonać go także ze stali kwasoodpornej.


Artykuł został przygotowany przez firmę Fluiconnecto z Gliwic oferującą komponenty hydrauliki siłowej.

Dodaj komentarz