Artykuły

Pianka PIR, a pianka natryskowa – porównujemy parametry

Pianka natryskowa PUR to metoda termoizolacji, która od lat święci triumfy w branży budowlanej w naszym kraju i nie tylko. Podstawową zaletą wyboru tego rodzaju ochrony termicznej są doskonałe właściwości izolacyjne poliuretanu, który zapewnia znacznie lepsze parametry niż styropian czy wełna mineralna. Pianka PUR nie jest pozbawiona wad, jednak sztywna pianka poliuretanowa wydaje się rozwiązaniem, które może zrewolucjonizować branżę ociepleń na długie lata.

Płyty PIR kontra pianka natryskowa PUR

Poliizocjanurat to materiał, który za kilka lat może odgrywać wiodącą rolę w wykonywaniu termoizolacji budynków mieszkalnych i obiektów przemysłowych w Polsce i na całym świecie. To właśnie z tego tworzywa produkowana jest sztywna pianka poliuretanowa PIR, stanowiąca atrakcyjną alternatywę dla pianki natryskowej, tak często wybieranej do wykonywania ociepleń budynków. Płyty poliuretanowe w odróżnieniu od pianki natryskiwanej na obiekty, oferują lepsze parametry izolacyjne, większą odporność na wilgoć, są trwalsze i mniej łatwopalne. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że sztywna pianka poliuretanowa to rozwiązanie o uniwersalnym charakterze, dlatego z powodzeniem można stosować ja zarówno przy ocieplaniu posadzek, ścian, dachów, jak i tarasów – zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i gospodarczych.

Pianka natryskowa nie zachowuje swoich właściwości – a w dodatku – można ją porównać pod kątem izolacyjności do styropianu, który jest nawet cztery razy tańszy. Nie ma sensu więc przepłacać – jeśli chcemy być pewni, że wybrany materiał będzie spełniał nasze oczekiwania – zdecydujmy się na piankę PIR w okładzinie, która pozwoli zachować na lata jej właściwości.

Doskonałe parametry sztywnej pianki PIR

Porównanie parametrów termicznych, jakie posiada sztywna pianka poliuretanowa z właściwościami tradycyjnej pianki natryskowej, nie pozostawia wątpliwości, które tworzywo lepiej sprawdza się przy ocieplaniu budynków. Gęstość pozorna sztywnej pianki PIR wynosi od 33 do 70 kg/m3, podczas gdy w przypadku pianki elastycznej to zaledwie 8-12 kg. Rozszerzalność cieplna na poziomie < 2,5-7,5% w zależności od wilgotności i temperatury powietrza, również wypada na korzyść pianki sztywnej, gdyż pianka PUR charakteryzuje się stałą rozszerzalnością na poziomie <5%. Podobnie współczynnik przewodzenia ciepła (pianka PUR 0,040, pianka sztywna 0,023 [W/(mK)].

Ochrona przed ogniem

Na uwagę zasługuje również konstrukcja płyt ze sztywnej pianki poliuretanowej, która wpływa na jej niższą łatwopalność. Dzięki temu, w przypadku ewentualnego pożaru, zyskujemy więcej czasu na ewakuację z budynku, gdyż przy wysokich temperaturach, pianka PIR tworzy warstwę trwałej zwęgliny z zamkniętym powietrzem, przedłużając trwałość konstrukcji.

Na rynku znajdziemy szeroki wybór pianki poliuretanowej, produkowanej pod wieloma nazwami, np.: Thermano, Izolite, IKO Enetherm, Kingspan Therma, Eurofloor i inne. Szeroki wybór sztywnej pianki poliuretanowej dostosowanej do indywidualnych potrzeb znajdziesz na https://www.steelprofil.eu/oferta/plyty-izolacyjne-poliuretan-poliizocyjanurat-pir/.

Dodaj komentarz