ArtykułyOgród

Schody ogrodowe – jak je wybrać?

Schody ogrodowe bardzo dobrze komponują się ze zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. Ten malowniczy element małej architektury może nadać mu charakteru.

Kiedy planujemy schody w ogrodzie na początku powinniśmy zdecydować zarówno o tym, gdzie je umiejscowić, jak również jaką technologię budowlaną wykorzystać do ich prawidłowego wykonania.

Schody ogrodowe – a może prefabrykaty?

Ułatwieniem w wyborze odpowiednich schodów mogą być prefabrykaty w formie gotowych bloków schodowych. Monolityczne elementy pozwalają na łatwe, szybkie i przede wszystkim estetyczne zabudowanie stopni schodowych przy tarasie, w ogrodzie – a dzięki swej wytrzymałości – nawet w przestrzeni publicznej.

Pamiętajmy, że naturalny rytm chodu ludzkiego jest nieparzysty. Liczba stopni w biegu powinna być analogicznie – nieparzysta. Najlepiej, jeśli są to nie mniej niż trzy i nie więcej niż pięć stopni w jednym ciągu.

W przypadku domu jednorodzinnego schody najczęściej łączą taras z ogrodem, ale mogą również występować samodzielnie. Pofałdowany teren na działce jest doskonałą okazją do wykorzystania różnych elementów małej architektury – zwłaszcza jeśli ma ona nie tylko estetyczny, ale również – jak schody – użytkowy charakter.

fot. Buszrem

Jeden komentarz do “Schody ogrodowe – jak je wybrać?

Dodaj komentarz