Artykuły

Pokost lniany – alternatywa dla olejowania podłogi drewnianej

Pomimo,  iż w obecnych czasach nowoczesna technologia dostarcza nam wielu propozycji impregnacji i zabezpieczania drewna, dawniej również znano skuteczny sposób, aby ochronić drewno przez negatywnym wpływem wilgoci, czynników przyrodniczych i owadów.

Pokost lniany był substancją cenioną ze względu na swoje właściwości. Otrzymywany z natury, sprawdzał się doskonale jako naturalny środek zabezpieczający. Pokost lniany jest otrzymywany z zagęszczonego oleju lnianego, długo gotowanego. To znany od pokoleń impregnat do drewna, który tworzy skuteczną powłokę ochronną. Obecnie preparaty z pokostem lnianym stosujemy głównie jako środki gruntujące, ale może warto przyjrzeć się mu jako alternatywie dla olejowania.

Zastosowanie pokostu dawniej

Pokost lniany, jako materiał ekologiczny i naturalny, był już dawniej stosowany jako impregnat do drewna lub podkład pod farby. Pokostu używano w produkcji mebli, szkutnictwie i ciesielstwie.

Pokost naturalny był zagęszczany w celu poprawy jego efektywności, głęboko wnikał w drewno, ale również tworzył na drewnie zewnętrzną powłokę ochronną. Pokost dzięki właściwościom hydrofobizującym ma możliwość wypełniania wolnych przestrzeni znajdujących się w drewnie. Powoduje to blokowanie wnikania wody, wilgoci i grzybów.  Pokost oddziaływał na drewno również zwiększając jego ogólną odporność na warunki atmosferyczne.
Pokostowanie, poza funkcją ochronną, wpływa na zwiększenie walorów dekoracyjnych drewna – zabieg ten podkreśla rysunek i barwę drewna.

Dawniej pokost nanoszony był głównie na gorąco, zabieg ten był najbardziej skuteczny, gdy drewniane elementy były na krótko zanurzane w rozgrzanym pokoście.

W obecnych czasach pokost jest stale doceniany, głownie ze względu na swoje naturalne właściwości. Jest wykorzystywany do olejowania mebli ogrodowych, elementów małej architektury, ale również do zabezpieczania podłogi, mebli, parapetów oraz samej stolarki okiennej.

Pokost lniany współcześnie

Obecne na rynku środki z pokostem lnianym, bardzo często powstają poprzez rozcieńczenie go lub mieszanie z innymi substancjami (barwniki, środki grzybobójcze).

Współcześnie środki te stosuje się jako preparaty impregnujące, podkłady lub środki gruntujące zarówno tynki jak też drewno.

Zalety pokostu lnianego

  • naturalny i ekologiczny – dzięki temu nie wpływa niszcząco na środowisko, oraz nie wydziela do otoczenia szkodliwych substancji, dlatego jest bezpieczny dla alergików,
  • właściwości impregnujące – wnika w głębsze przestrzenie drewna, chroniąc je od wewnątrz, jak również na zewnątrz,
  • poprawia dekoracyjność drewna – idealnie komponuje się z tak naturalnym i pięknym materiałem jak surowe drewno, podkreśla jego charakter, podsyca barwę i strukturę,
  • konsystencja wspierająca łatwą aplikację,
  • szerokie zastosowanie – zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, impregnacja wyrobów z drewna, podkład pod tynki, farby,

Wady pokostu lnianego

  • nie komponuje się z nowoczesnymi środkami, dlatego zastosowanie pokostu zobowiązuje nas do stosowania tradycyjnych rozwiązań – farby olejne i ftalowe.

Aplikacja pokostu lnianego

Aby właściwie wykonać zabieg pokostowania musimy zadbać o prawidłowe warunki otoczenia – temperatura minimum 15 stopni Celsjusza i wilgotność mała, podłoże na jakie nanosimy pokost musi być suche, niezależnie czy będzie to drewno czy tynk. Optymalne warunki przyspieszą zasychanie pokostu oraz jego aplikację.

Pierwszym etapem przy pokostowaniu jest przygotowanie podłoża, które musi być gładkie, oczyszczone, bez grudek, piasku i chropowatości. W celu prawidłowego przygotowania podłoża możemy je przeszlifować.

Na takie podłoże nanosimy pokost

Podczas wykonywania pokostowania należy zapewnić w pomieszczeniu dostęp świeżego powietrza, a czasie wysychania wentylację. Po zaschnięciu warstwy pokostu, powierzchnię szlifujemy, oczyszczamy i nanosimy farby.
Produkty zawierające pokost, podczas impregnacji możemy rozcieńczać (np. benzyną), zmieni to konsystencję pokostu i jeszcze bardziej ułatwi jego aplikację.

Obecne technologie impregnacji drewna są bardzo skuteczne, proste, ale najczęściej opierają się na substancjach sztucznych, tymczasem natura od wielu pokoleń podpowiada nam korzystne rozwiązanie. Stosowanie pokostowania ma wiele zalet, które sprawiają, że pokost staje się coraz bardziej atrakcyjną konkurencją dla innych preparatów impregnujących. Środek naturalny, który nie wpływa niszcząco na środowisko, nie zanieczyszcza otoczenia i jest przyjazny dla ludzi, to rzadkość. Dodatkowo preparat posiada również pożądane właściwości, wpływające pozytywnie na ochronę drewna. Dlatego pokost jest substancją, która powinna zostać doceniona również, a może zwłaszcza w naszych czasach.

Podłogi drewniane potrafią zaczarować każdego, dlatego jeżeli poszukują Państwo najlepszych drewnianych podłóg zapraszamy tutaj: http://artcorestudio.pl/podlogi-drewniane. Oferujemy bogaty wachlarz produktów i profesjonalną pomoc w doborze!

Pokost lniany - alternatywa dla olejowania podłogi drewnianej

Jeden komentarz do “Pokost lniany – alternatywa dla olejowania podłogi drewnianej

Dodaj komentarz