Artykuły

Patenty na szybką i wygodną budowę ściany z otworami

Wydawać by się mogło, że prace nad ścianą z otworami powinny przebiegać szybciej niż nad pełnym murem  – mamy w końcu do ułożenia mniej elementów. W rzeczywistości jednak pojawia się konieczność docinania materiałów budowlanych, wykonania nadproży, czy dodatkowego zbrojenia muru zabezpieczającego przed powstawaniem pęknięć. Jak sobie z tym radzić i jakie patenty zastosować, żeby wykonanie otworów na okna czy drzwi przebiegało szybko i wygodnie?

Wykonanie otworów możemy podzielić na trzy etapy. Pierwszym będzie przygotowanie warstw poniżej otworu, drugim wykonanie jego boków, a trzecim wykonanie nadproża, na którym będą opierać się kolejne warstwy muru. Stosując gotowe rozwiązania systemowe jesteśmy w stanie każdy z tych etapów przeprowadzić szybciej i bez zbędnych prac, często także eliminując niepotrzebne koszty związane np. z wykonywaniem szalunku. Zastosowane rozwiązania mogą też zwiększyć wytrzymałość na powstające wewnątrz muru naprężenia, co będzie zapobiegać powstawaniu rys czy pęknięć w okresie późniejszego użytkowania.

Zbrojenie muru

Przygotowania do wykonania otworu powinniśmy rozpocząć już na dwie warstwy muru poniżej przyszłego okna. Aby pomóc zabezpieczyć ścianę przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem naprężeń wywołanych różnym obciążeniem poszczególnych odcinków przegrody lub sił powstałych np. w wyniku gwałtownego zamknięcia okna przez przeciąg, zaleca się, aby w minimum jednej, lub w dwóch warstwach spoiny poniżej otworu ułożyć poziome zbrojenie. Prawidłowo wykonane zbrojenie nie powinno stykać się z elementami murowymi i być w całości zatopione w zaprawie. Układamy je tak, aby wystawało poza szerokość okna – co najmniej na długość 50 centymetrów od linii poprowadzonej z narożnika otworu pod kątem 45 stopni. Analogicznie możemy zabezpieczyć także warstwy powyżej otworu, przy czym linię wyprowadzamy w tym przypadku od końca nadproża. Takie ułożenie zbrojenia zwiększy wytrzymałość muru i pomoże uniknąć pęknięć powstających w pobliżu otworów.

Docinanie elementów

Na wysokości otworu, w związku z prawidłowym przewiązywaniem elementów murowych i przesunięciem spoin pionowych w kolejnych warstwach powstaje konieczność docinania w co drugiej warstwie muru bloczków, tak aby krawędź otworu tworzyła jedną płaszczyznę. Aby ograniczyć konieczność obróbki elementów na budowie, co jest praco- i czasochłonne oraz co może powodować dodatkowe zapylenie na placu budowy firma H+H wprowadziła do swojej oferty gotowe rozwiązanie w postaci bloczków połówkowych. Pasują one idealnie do pełnowymiarowych elementów, zapewniając optymalne rozłożenie spoin przy wykorzystaniu jedynie gotowych elementów. Do wyboru mamy trzy rodzaje bloczków połówkowych: H+H Silikat 1/2NP18, 1/2NP24 oraz 1/2NP25, których wymiary są dostosowane do bloczków w wymiarach podstawowych  i szerokości ściany odpowiednio 18, 24 i 25 cm. Dzięki temu możliwe jest nawet całkowite wyeliminowanie konieczności docinania elementów murowych, co znacznie przyspiesza i ułatwia cały proces.

Nadproża

Ze względów konstrukcyjnych kluczowym elementem dla każdego otworu jest nadproże. To zazwyczaj betonowa zbrojona belka opierająca się na fragmentach muru po obydwu stronach otworu. Na niej opierać się będą kolejne warstwy ściany, spełnia więc ona bardzo ważną funkcję i musi przenieść obciążenia z kolejnych warstw na ściany obok otworu. Bez nadproża elementy murowe nie miałyby się na czym oprzeć i zapadłyby się w światło otworu. W celu wykonania nadproża na wielu budowach stosuje się tradycyjną metodę budowania specjalnego szalunku i wypełnianiu go betonem po umieszczeniu wewnątrz zbrojenia. Wiąże się to jednak z potrzebą budowy całej konstrukcji, łącznie z wyporami, które zapobiegną jej zerwaniu lub odkształceniu po wypełnieniu korytka mokrym betonem.

Tymczasem w bardzo łatwy sposób możemy uniknąć budowania szalunku i związanej z tym straty czasu i materiału. H+H oferuje gotowe belki nadprożowe o różnej długości, które wystarczy ułożyć na konstrukcji muru. Znika konieczność budowy szalunku, jego wyparcia, przygotowywania zbrojenia, mieszanki betonowej i oczekiwania z dalszymi pracami na jej stężenie. Wykorzystując gotowe belki H+H prace nad kolejnymi warstwami muru można prowadzić bezpośrednio po ich ułożeniu. W ofercie są zarówno belki niezbrojone przeznaczone do ścian działowych, jak również belki zbrojone do ścian konstrukcyjnych. W wypadku, gdy konieczne jest wykonanie indywidualnego zbrojenia w nadprożu możemy też skorzystać z tak zwanego szalunku traconego. Kształtki U H+H zapewniają gotowy szalunek tworzący jednolitą powierzchnię zewnętrzną ściany, co ułatwi sam proces wykonywania nadproża, jak również np. późniejsze prace tynkarskie.

Gotowe rozwiązania elewacyjne

otwory
W ofercie H+H znajdziemy gotowe bloczki połówkowe o wymiarach idealnie dopasowanych do ścian różnej szerokości. Fot H+H Polska

Częstym problemem przy wykonywaniu nadproży są także zewnętrzne warstwy muru z cegły lub ozdobnych kształtek. One również wymagają zastosowania nadproży, a betonowa belka nad każdym otworem nie wygląda zbyt elegancko. Z pomocą przyjdą nam tutaj produkty elewacyjne H+H. Poza standardowymi pełnowymiarowymi elementami dostępnymi w różnych kolorach i fakturach dostępne są także cienkie płytki elewacyjne, które w swoim wyglądzie są identyczne jak pełnowymiarowe elementy i które możemy przykleić do nadproża, dzięki czemu w budynku oglądanym od frontu nie będą widoczne żadne betonowe elementy konstrukcyjne, a cała ściana będzie mieć spójny charakter, także w partiach nad oknami.

Zastosowanie gotowych rozwiązań H+H zarówno w kontekście samej konstrukcji, jak i późniejszych prac wykończeniowych, pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo pracy i czasu, a co najważniejsze zapewni powstanie stabilnych i wytrzymałych ścian naszego domu zarówno w partiach pełnego muru, jak i w jego częściach z otworami.

Dodaj komentarz