Artykuły

Lampy LED – czy opłaca się je stosować?

Lampy LED wciąż pozostają tematem dyskusyjnym. Do ich stosowania zniechęca przede wszystkim wysoka cena, jednak biorąc pod uwagę ich energooszczędność oraz długą żywotność, wydatek ten w krótkim czasie się rekompensuje. Musimy jednak pamiętać o tym, że aby tak się stało, ważna jest ich jakość. 

Zanim wybierzemy źródło oświetlenia do naszego mieszkania lub domu, powinniśmy rozważyć kilka czynników.

Lampy LED – gdzie warto je zastosować?

O tym, że lampy LED są najbardziej energooszczędne oraz ekologiczne decyduje fakt, że nie zawierają rtęci. Udowodniono, że spośród dostępnych na rynku źródeł światła, zużywają najmniej energii elektrycznej.

Pamiętajmy, że aby zauważyć efekty opłacalności używania lamp LED decyduje to, w jakim pomieszczeniu je zastosujemy. Jeśli będzie to np. piwnica, w której światła używamy stosunkowo rzadko, nie odczujemy ich ekonomiczności tak jak w przypadku, gdy oświetlimy nimi salon, w którym spędzamy większość czasu.

Lampy LED – duża żywotność

Diody LED w porównaniu z tradycyjną żarówką mogą świecić nawet 25 razy dłużej (do 50 tysięcy godzin). Jest to jednak uwarunkowane jakością zastosowanych w nich komponentów, a także konstrukcji samej lampy. Takie zazwyczaj są dość drogie. Zwróćmy więc uwagę na to, co gwarantuje nam producent i podejmując decyzję o zakupie, kierujmy się zawsze doświadczeniem i zdrowym rozsądkiem. Jeśli na półce sklepowej zauważymy lampy LED, które opisywane są jako bardzo żywotne, a przy tym są jedne z najtańszych, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia dotyczące ich rzeczywistej jakości.

Biorąc pod uwagę żywotność LED musimy pamiętać o tym, że nie przepalają się tak gwałtownie, jak żarówka tradycyjna. Wraz z upływem czasu wartość ich strumienia jednak spada, co przekłada się na to, że dają mniej światła. Tutaj znów kłania się więc kwestia jakości. Jeśli zainwestujemy w dobrej klasy lampę LED, istnieje możliwość, że nie będziemy musieli wymieniać jej przez długi czas.

Lumeny w lampach LED

Bardzo ważną kwestią, która powinna determinować nasz wybór lamp LED są lumeny. Lumen jest jednostką miary w jakiej określa się strumień świetlny źródła. W odróżnieniu od tradycyjnej żarówki o określonej mocy, które emitują zawsze taką samą ilość lumenów, lampa LED o wyższej mocy może mieć ich mniej, niż ta o mocy mniejszej. Pamiętajmy więc, aby zawsze sprawdzać ilość lumenów. Informacje o nich są zamieszczone na opakowaniu.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz