Kotły gazowe. Co musisz o nich wiedzieć?
Kocioł gazowy to sposób na niezawodne, bezproblemowe i wygodne ogrzewanie. Czy warto zainstalować w domu ogrzewanie gazowe? Jak wygląda eksploatacja i co warto wiedzieć przed zakupem kotła na gaz?
Kotły gazowe to popularne urządzenia grzewcze, które – ze względu na szeroką ofertę na rynku – potrafią znacząco się od siebie różnić. Wyróżniamy m.in. kotły gazowe tradycyjne, czyli konwencjonalne, kondensacyjne kotły gazowe, a także kotły pulsacyjne i kaskadowe. Najpopularniejsze są jednak dwa pierwsze rodzaje. Co więcej, istnieją też kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania, a także kotły dwufunkcyjne i jednofunkcyjne. Sprawdź, czym się od siebie różnią i który będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Szukasz odpowiedniego kotła gazowego do swojego domu? Wejdź na defro.pl/k,82,kotly-kondensacyjne-na-gaz.html i skorzystaj z porad specjalistów!
Eksploatacja kotła gazowego nie jest skomplikowana. To urządzenie bezobsługowe, które po ustawieniu odpowiednich parametrów podczas pierwszego uruchomienia, wymaga jedynie corocznych przeglądów serwisowych. W razie potrzeby, np. chęci zmiany temperatury, możemy nim jednak łatwo i w intuicyjny sposób, sterować.
Kocioł gazowy – parametry, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie
Wybierając kocioł gazowy należy mieć na względzie przede wszystkim jego moc. Moc kotła powinna być dostosowana do zapotrzebowania energetycznego budynku. Wpływa na nie m.in. powierzchnia domu, a także rodzaj zastosowanej izolacji.
Duże znaczenie ma również przeznaczenie kotła. W zależności od tego czy kocioł będzie służył tylko do ogrzewania domu czy będzie też podgrzewał ciepłą wodę użytkową do wyboru będziemy mieć kotły jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne. Pierwsze z nich służą wyłącznie do ogrzewania domu jednak można dołączyć do nich zbiornik, w którym będzie gromadzona ciepła woda użytkowa. Z kolei kotły dwufunkcyjne przystosowane są do pełnienia obu tych funkcji.
Nie mniej istotny jest rodzaj kotła. W zależności od tego na czym najbardziej nam zależy możemy wybrać nieco tańszy kocioł konwencjonalny lub nowoczesny kondensacyjny kocioł gazowy, który wykorzystuje mniejszą ilość paliwa, ponieważ ciepło odzyskuje ze… spalin (stąd jego wydajność na poziomie ponad 100 procent!).
Ważny jest także rodzaj komory spalania. W zależności od tego czy urządzenie ma zamkniętą czy otwartą komorę spalania będzie wymagało innej kubatury kotłowni. Przed zakupem warto więc upewnić się, że kotłownia spełnia określone warunki dla wybranego przez nas urządzenia.
Dofinansowanie do kotła gazowego
Warto też pamiętać, że w Polsce istnieją liczne programy (zarówno samorządowe, jak i ogólnokrajowe), które wspierają właścicieli i współwłaścicieli domów w wymianie pieców węglowych na urządzenia grzewcze przyjazne środowisku.
W zależności od programu dofinansowanie do instalacji nowego kotła na gaz może wynieść 30 proc. kosztów inwestycji (z dopłaty mogą skorzystać osoby wymieniające kopciucha, których roczny dochód nie przekracza 100 tys. zł). Z kolei osoby, które posiadają budynek bez przyłącza do sieci gazowej mogą liczyć na 6750 zł na wykonanie przyłącza i kotłowni (w przypadku podstawowego poziomu dofinansowania) i na 11 250 zł (przy podwyższonym poziomie dofinansowania).