Artykuły

Kamienna ściana – inspiracje

Podczas planowania aranżacji wnętrza, warto na wstępie pomyśleć o projekcie ścian. To właśnie one będą stanowić tło oraz stworzą odpowiednią atmosferę. Z pomocą przychodzi tu m.in. kamień, który dodaje pomieszczeniu elegancji. Jak dobrać go do wnętrza, opowiada Jolanta Trytko-Warczak, specjalista ds. kamienia naturalnego, konglomeratów i spieków kwarcowych w Grupie EGA.

Interesującym rozwiązaniem na aranżacje ściany we wnętrzu będzie zastosowanie kamienia naturalnego. Materiał ten, dzięki niepowtarzalności wzorów oraz bogatej kolorystyce, od jasnych beżów po ciemne brązy i czernie, sprawdzi się w każdym stylu.

Kamienna ściana – wielkość wnętrza ma znaczenie

Decydując się na wykorzystanie granitu, marmuru czy trawertynu, należy zwrócić uwagę na wielkość wnętrza, w którym zostanie użyty. W salonie przestrzennym dobrze sprawdzą się dekoracje z kamienia umieszczone na całej ścianie. Marmur, który charakteryzuje się subtelnym użyleniem, doskonale dopełni aranżację. Takie rozwiązanie może być odpowiednie, jako tło domowych elementów, np. telewizora.

Granit będzie dobry do wykończenia kominka. Jest trwały oraz odporny na czynniki mechaniczne. Warto wykorzystać ten materiał nie tylko do obudowy samego kominka, ale całej ściany, na której się znajduje. Można zastosować mariaż kamieni naturalnych i stworzyć kompozycję w dowolnej kolorystyce.

Kamienne dodatki można wkomponować nawet w sypialni: stworzą np. niebanalny zagłówek do łóżka. W mniejszych pomieszczeniach warto postawić na niewielkie formy, z których można stworzyć kamienną mozaikę lub obraz. Doskonale sprawdzi się tutaj trawertyn, który sam w sobie jest ozdobą: w jego strukturze często występują szczątki roślin i zwierząt. Dzięki niemu można stworzyć unikatowy, niepowtarzalny efekt. Poza walorami estetycznymi kamień naturalny wyróżnia się trwałością oraz łatwością w utrzymaniu czystości.

Kamienna ściana w kuchni i łazience

Kamienne trendy można również zastosować w kuchni lub łazience. Ze względu na dużą wilgotność eksperci polecają okładziny ścienne z kamieni spiekanych, które charakteryzują się minimalną nasiąkliwością.

Miłośnicy minimalizmu mogą sięgnąć po kamienne rozwiązania w kuchni. Na rynku dostępna jest bogata kolorystyka. Od odcieni arktycznej bieli, pustynnego piasku po brązy i czernie przypominające barwę mokrej ziemi. Różnorodność struktur wykończenia kamienia spiekanego od jedwabistych po szczotkowane powierzchnie pozwoli na dowolność aranżacji pomieszczenia.

źródło: Grupa EGA

Jeden komentarz do “Kamienna ściana – inspiracje

Dodaj komentarz