Artykuły

Jak zabezpieczyć mieszkanie wykonując prace remontowe?

Podczas każdego remontu musimy liczyć się z bałaganem. Nieważne czy planujemy odświeżenie koloru ścian, czy poważniejsze prace jak np. wymianę okien, musimy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie, minimalizując potencjalne ryzyko uszkodzenia elementów naszego pomieszczenia.

Podstawowa zasada

Najważniejszą czynnością przed remontem jest wyniesienie z pomieszczenia wszystkich zbędnych rzeczy, na których niepotrzebnie mógłby się zbierać kurz, bądź mogłoby ulec uszkodzeniu. Pozbycie się niepotrzebnych mebli zaoszczędzi czas na wycieranie z kurzu. Wykonując prace remontowe taśma papierowa jest bez wątpienia niezbędnym elementem. Nie klei zbyt mocno dzięki czemu, nie pozostawia śladów na przytwierdzonych powierzchniach. Szczególnie przydatna ochrona podczas malowania.

Kolejne kroki…

Zabezpieczenie podłogi bez względu na rodzaj przeprowadzanych prac jest niezbędne. Ciężkie narzędzia, które mogłyby upaść, farba, czy lakier mogą trwale uszkodzić strukturę podłogi. Zabrudzenia będące następstwem remontu są zazwyczaj możliwe do usunięcia, choć bywają czasochłonne. Gorzej wygląda sytuacja gdy pojawią się zarysowania lub wgniecenia. Niestety na takie skutki nie pomoże żadne szorowanie. Dlatego trzeba odpowiednio zabezpieczyć podłogę. Jeżeli planujemy tylko odświeżenie koloru ścian bez wątpienia wystarczy folia malarska, którą bez problemu możemy dostać w sklepach z artykułami budowlanymi za niewielka kwotę. Jeżeli planujemy poważniejsze prace, warto zabezpieczyć podłogę tekturami, które dodatkowo ochronią przed urazami mechanicznymi.

Ściany możemy również zabezpieczyć folią. W sprzedaży dostępne są foliowe kurtyny, które z łatwością możemy przykleić na złączeniu ściany z sufitem i rozwinąć ją do samego dołu. Jest to bardzo łatwy i wygodny sposób zabezpieczenia ścian podczas remontu.

Czasami zdarza się tak, że nie mamy możliwości wyniesienia mebli z remontowanego mieszkania, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie przesunięcie wszystkiego na środek pomieszczenia w zwartą grupę oraz odpowiednie zabezpieczenie np. folią.

A co z oknami?

Podczas remontu okna również są narażone na uszkodzenia, dlatego musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej sprawdzi się tu folia, która jest odporna na warunki atmosferyczne oraz jest bardzo wytrzymała. Folię powinno się przytwierdzać taśmą malarską. Takie zabezpieczenie skutecznie ochroni szczeliny między szybami a ramami, które są bardzo trudne w konserwacji.

Dodaj komentarz