Jak stworzyć własny plac zabaw dla dzieci w ogrodzie?
Plac zabaw dla dzieci w ogrodzie to idealny pomysł, który pozwoli rozwinąć kreatywność i aktywność naszych dzieci. Najmłodsi uwielbiają bawić się na świeżym powietrzu w towarzystwie. Niestety obecna sytuacja nie pozwala nam korzystać z publicznych parków i placów zabaw, dlatego warto spróbować stworzyć własną przestrzeń do zabaw. W poniższym artykule podpowiemy, jak można za sensowne pieniądze zorganizować plac zabaw dla dzieci we własnym ogrodzie lub na działce. Przełom wiosenno-letnich miesięcy to idealna pora na zorganizowanie aktywnego wypoczynku dla naszych najmłodszych.
Kupić gotowy czy zbudować samemu?
Plac zabaw dla dzieci należy zorganizować pod kątem grup wiekowej, dla której kierujemy budujemy atrakcje. Należy zastanowić się nad użytecznością i ilością miejsca, jakie możemy przeznaczyć na plac zabaw w ogrodzie. Jeśli dysponujemy dużą działką bądź ogrodem możemy urządzić oryginalny i niepowtarzalny tor przeszkód i zabaw. Młodsze dzieci z pewnością zadowoli zjeżdżalnia i duża piaskowca, ale jeśli chodzi o dzieci w wielu szkolnym i przedszkolnym to należ rozbudować plac zabaw o kilka dodatkowych atrakcji. Plac zabaw możemy zorganizować samemu, jeśli ograniczmy się do piaskownicy i huśtawek. Natomiast jeśli chcemy zabudowaną piaskownicę zamykaną bądź porządną zjeżdżalnie, która posłuży nam na lata musimy zainwestować w niezbędne materiały.
Może na początku, co możemy zbudować praktycznie bezkosztowo. Na pewno do takich rzeczy należy bezpieczna zamykana piaskownica. Wystarczy dobry piasek, obicie z desek, zawiasy oraz małe formy do figur piaskowych. Taką piaskownicę możemy zbudować w kilka godzin. Jeśli posiadamy stare opony bądź zbędne deski możemy przy pomocy łańcucha zrobić huśtawkę na drzewie. Najlepiej, by huśtawki były w zacienionym miejscu. Kolejna atrakcja i przy okazji zabawa przyrodnicza dla młodszych dzieci, to budowa domków dla ptaków i lęgowisk. Inna forma zabawy to założenie małego ogródka i oglądanie roślin z dziećmi. Możemy spróbować zrobić tor przeszkód do przeskakiwania między pachołkami, bądź zorganizować teren dla innych aktywności sportowym. Nie zapominajmy, że plac zabaw to także przestrzeń dla zabaw na świeżym powietrzu. Możemy bawić się piłką np. w kolory bądź sięgnąć do baw kolonijnych i harcerskich, które znajdziemy w internecie.
Jeśli dysponujemy budżetem to mamy możliwość zakupienia gotowego domku, zamykanej piaskownicy bądź zbudowanie ściany kreatywnej, na której dzieci mogą grać na instrumentach, malować obrazy, bądź tworzyć inne zabawy edukacyjne. Ciekawym sposobem jest zorganizowanie ściany integracji sensorycznej. Na takiej ścianie możemy zbudować ogród, robić eksperymenty naukowe.
Wyposażenie dopasowane do wieku dziecka
Wiek dziecka to podstawowe kryterium w doborze zabaw i atrakcji. Jeśli mamy małe dzieci czyli do 3 roku życia to zbyt skomplikowane zajęcia mogą przerosną naszych maluchów. Dzieci do 3 roku życia uwielbiają zabawy w piaskownicy, uwielbiają przekładać różne rzeczy, bądź pomożemy z trzylatkiem pobawić się w poszukiwanie skarbów schowanych w ogrodzie. Dzieci w wieku przedszkolnym, zaczynają się wspinać, więc możemy urządzić atrakcje wzbogacone w zjeżdżalnie i tory przeszkód. Bezpiecznie będzie zainstalować zabudowaną huśtawkę. Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają skakać, bawić się na trampolinie ogrodowej oraz małym zamku dmuchanym. Wówczas, gdy zrobi się ciepłe, gorące lato możemy zainwestować w basen dmuchany, w takim basenie dzieci potrafią bawić się cały dzień. Dzieci w wieku szkolnym zainteresuje ściana sensoryczna, ponieważ na tym etapie kształtuje się myślenie abstrakcyjne i przyczynowo-skutkowe. Wobec tego, dzieci poradzą sobie już z majsterkowaniem, doglądaniem ogródka czy potrafią zbudować przy pomocy rodziców domek na drzewie.
Ile może kosztować przydomowy plac zabaw?
Ceny placu zabaw są uzależnione od inwestycji w rzeczy do ich zbudowania, Oczywiście możemy zainstalować w domek w ogrodzie i zapłacić w granicach 2 000 złotych. Jeśli chcemy kupić gotową piaskownicę zamykaną to ceny zaczynają się od 100 do 1 000 złotych. Zamykana piaskownica to zdecydowanie lepszy zakup dla bezpieczeństwa naszych dzieci. Zamykając piaskownicę mamy pewność, że nie będą przesiadywać w niej koty i inne zwierzęta oraz nie będzie zarastać trawą. Ceny zjeżdżalń zaczynają się od 50-80 złotych wszystko zależy od gabarytów. Baseny ogrodowe to wydatek średnio 100 złotych. Drabinka wspinaczkowa to koszt ok 500 zł. Ściana sensoryczna, którą zechcemy zbudować sami to koszt desek, które musimy zbić oraz koszt zasadzenia roślin. Najmniejszym kosztem jest organizacja zabaw na ścieżyn powietrzu, piaskowca oraz tort przeszkód.
Jakie materiały będą nam potrzebne?
Zamykana piaskownica jest bezpiecznym wyborem, ponieważ po zabawie wystarczy piaskownicę zamknąć, dzięki czemu nie użytkują ją koty i inne zwierzęta oraz nie zarasta trawą. Zabudowana piaskownica jest zbudowana z desek i zawiasów. Niezbędne do zabawy są również formy do piasku. Do zbudowania atrakcji w placu zabaw dla dzieci w ogrodzie potrzebna jest również huśtawka. Do zbudowania huśtawki potrzebne jest stabilne drzewo z gałęzią, bądź dwa drągi wbite w ziemię. Gotową huśtawkę możemy zakupić w granicy 200 złotych. Do zbudowania toru przeszkód potrzebne są stare opony, deski bądź kije pod którymi trzeba przechodzić. Możemy wykorzystać starą strzyknę bądź karton, by wzbogacić tor przeszkód w przydomowym placu zabaw.
Podsumowując, by zbudować plac zabaw dla dzieci w ogrodzie wystarczy nam trochę miejsca do zagospodarowania i wyobrażenie, co uszczęśliwiłoby nasze dzieci. Zabawy w zamykanej piaskownicy bądź zjeżdżalni możne urozmaicić nam forma sportowych zabaw na powietrzu. Warto założyć choćby najmniejszy domowy ogródek, gdzie starsze dzieci mogą doglądać roślin. Koszty uzależnione są od budżetu, jaki chcemy zainwestować ceny za podstawowe elementy wyposażenia placu zabaw dla dzieci w ogrodzie zaczynają się od 100 złotych.