Izolacja fundamentów i piwnicy w starym domu
Przy kolejnym wykonaniu izolacji fundamentów w starym budynku, pierwszą rzeczą jaką należyzrobić jest zdiagnozowanie problemu. Trzeba odpowiedzieć na pytanie – która z izolacji nie spełnia swojej funkcji? Z jakiego powodu w budynku pojawiło się zawilgocenie, grzyb i pleśń? Tylko odpowiednie rozpoznanie i zbadanie problemu, pozwoli na dobór technologii naprawy oraz materiałów, które należy zastosować.
Zawilgocenie w budynku może pojawić się z kliku różnych przyczyn. Błędny myśleniem, jest zakładanie, że skoro w domu jest wilgoć to nie działają wszystkie hydroizolacje. Niekoniecznie wszystkie zastosowane izolacje fundamentów muszą być nieszczelne, aby woda a wraz z nią szkodliwe substancje, zaczęły przedostawać się w głąb budynku.Wystarczy, aby tylko jakiś fragment izolacji nie działał tak jak należy, aby wewnątrzpojawiła się wilgoć.
Przyczyny zawilgoceń – Dowiedz się więcej
Skutki wnikania wody do budynku
Skutków wnikania wody, a razem z nią szkodliwych substancji do wnętrza domu można jest wiele.
Są to m.in.:
- łuszczenie się powłok malarskich i odpadanie tynku
- pęknięcia, niszczenie i przebarwienia ścian
- kolonie grzybów, pleśni na ścianach i sufitach
- zacieki i wykwity solne
- wybrzuszenia, odspojenia, pęknięcia elewacji
- znacznepogorszenie się mikroklimatu pomieszczeń
- zdecydowanepogorszenie się termoizolacyjności budynku
Dobór technologii wykonania i materiałów
Po dokładnym sprawdzeniu stanu istniejącego w budynku i określeniu przyczyn powstawania zawilgocenia, kolejny krok to dobór odpowiedniego sposobu naprawy oraz wybór materiałów jakie należy zastosować. Aby pozbyć się wilgoci pojawiającej się w piwnicy trzeba pamiętać, że musimy przede wszystkim uzyskać ciągłość izolacji poziomej i pionowej. To one razemsą w stanie stworzyć trwałą barierę przed wnikaniem wody.
Co jest jeszcze ważne? Istotna jest też ochrona fundamentów przed przemarzaniem, która ma zdecydowany wpływ na trwałość całej konstrukcji. Izolacja termiczna musi być wykonana z materiałów dobrej jakości charakteryzujących się głównie niepochłanianiem wilgoci.
Sposoby i etapy naprawy izolacji fundamentów i piwnic
W celu doboru odpowiedniego sposobu pozbycia się problemu wilgoci w starym budynku,należy wziąć też pod uwagę jeszcze kilka istotnych kwestii m.in. ogólny stan obiektu, jego główne przeznaczenie, rodzaj pierwotnie zastosowanych materiałów oraz panujące warunki gruntowo-wodne. A jak wyglądają konkretne sposoby i metody naprawy?
Metod odtworzenia izolacji oraz osuszania budynku jest bardzo wiele.
Główny podział kroków dla odtworzenia ciągłości izolacji wygląda następująco:
- wykonanie wtórnych izolacji pionowych
- wykonanie wtórnych izolacji poziomych – mechaniczne i chemiczne
- wykonanie tynków renowacyjnych
Skuteczne izolacje fundamentów
Osuszanie ścian
Mówiąc o odtworzeniu izolacji fundamentu czy piwnicy w starym domu, trzeba zwrócić uwagę też na fakt, że wykonanie na nowo izolacji, nie jest jednoznaczne z całkowitym osuszeniem ścian we wszystkich pomieszczeniach budynku. Jeśli na ścianach pojawiły się pleśń i wykwity należy dodatkowo wykonać osuszenie murów.
SUEZ Izolacje Budowlane Sp. z o.o.
Langiewicza 18, 35-021 Rzeszów
tel. +48 17 85 30 205 / +48 606 505 205
e-mail: zapytania@suez.com.pl
pon-pt. 7:00 – 18:00