Budowa

Dom w oryginalnej elewacji kontra ten w klasycznej – co wybrać, by nie żałować?

Planując wykończenie elewacji można zdecydować się na rozwiązania tradycyjne lub bardziej oryginalne. Czasami materiały naturalne są zbyt ciężkie na ściany nośne i wtedy warto zainteresować się imitacjami. Dzięki temu nie trzeba rezygnować z pomysłu i można go z powodzeniem zrealizować. Zatem, czy lepiej wybrać oryginalną elewację czy tę klasyczną?

Kamień dekoracyjny czy kamień naturalny?

Kamień naturalny na elewacji sprawdza się głównie na cokołach. Trudno pokrywać nim całe ściany, gdyż jest to ciężki materiał, a taka praca wymaga używania kotew mocujących i zaangażowania fachowców. Znacznie łatwiejsze jest wykończenie elewacji w kamieniu dekoracyjnym. Taka aranżacja może być też bardziej oryginalna, gdyż do dyspozycji mamy więcej kolorów i wzorów. Kamień dekoracyjny jest niezwykle zróżnicowany i można dobrać go do każdej aranżacji. Można zdecydować się na niezwykle efektowny model tworzący efekt 3D oczywiście z naturalnym kamieniem również można to osiągnąć, jednak jest to zdecydowanie trudniejsze. Przede wszystkim można wybrać elementy w różnych kształtach, także plastra miodu, co prezentuje się bardzo nowocześnie i nietuzinkowo.

Tynk dekoracyjny kontra tynk baranek

Tradycyjny tynk baranek występuje w białym kolorze i najczęściej maluje się go farbą elewacyjną po nałożeniu. Można jednak wybrać tynk dekoracyjny, który daje znacznie więcej możliwości. Masy tynkarskie mogą być wzbogacone o kruszywa, których dodatek sprawia, że elewacja przypominać będzie jeden ze szlachetnych materiałów, np. kamień naturalny. Najwięcej możliwości wśród tynków strukturalnych dają tzw. tynki w szablonach. Dzięki silikonowej formie można wiernie odwzorować usłojenie drewna. W ten sposób fachowiec stworzy cegły, klinkieru czy kamienia z efektem 3D. Tynki dekoracyjne można lakierować lub malować. Tynki w szablonach imitujące drewno na koniec pokrywa się warstwą lakieru, która nadaje określony kolor przypominający drewno egzotyczne takie jak tek, czy palisander albo rodzimę, np. brzozę. Malowanie umożliwia np. uzyskanie metalicznego efektu na elewacji. Zatem jeśli chcesz stworzyć oryginalną elewację, koniecznie powinieneś wybrać tynk strukturalny, najlepiej w szablonach.

klasyczna elewacja

Beton dekoracyjny czy płyta betonowa?

Kolejnym sposobem na wykończenie elewacji jest wybranie tradycyjnego materiału, jakim jest beton. Płyty betonowe na elewacji tworzą surowy efekt i świetnie sprawdzają się na prostych, nowoczesnych bryłach. Zamiast płyt można jednak zdecydować się na znacznie ciekawszy beton dekoracyjny. Tutaj dzięki zastosowaniu technik nakładania, można uzyskać różne wzory i cienie, które prezentują się bardzo ciekawie. Zamiast tradycyjnego betonu architektonicznego, czyli płyt betonowych można zdecydować się na te z efektem 3D. Dzięki nim można wyróżnić część elewacji i stworzyć nietuzinkowy efekt. W ten sposób industrialna aranżacja może zyskać na atrakcyjności. Projekty elewacji takiego domu pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie aranżacyjne. Dlatego warto zasięgnąć rady fachowców.

elewacja w wersji klasycznej

Tapeta elewacyjna czy mural na elewacji?

Czasami chce się, by elewacja była naprawdę wyjątkowa i poza ciekawą strukturą czy kolorami była wyposażona w grafiki. Murale na elewacji znane są już od czasów prehistorycznych, a w przeszłości bardzo intensywnie używane były do celów propagandowych i reklamowych. Obecnie to doskonała dekoracja elewacji. Można jednak zdecydować się na coś bardziej nowoczesnego, a mianowicie tapetę elewacyjną i to nie taką imitującą drewno, a dowolny materiał bądź wyposażoną w kwiatowy wzór, taki jaki zwyczajowo wybiera się do wnętrza. Możliwości jest tu całkiem sporo, choć jak do tej pory takie tapety nie powstały w żadnym polskim przedsiębiorstwie i tego typu rozwiązań należy szukać w ofertach zagranicznych, głównie włoskich.

Wybór pomiędzy klasyczną i nowoczesną elewacją nie jest oczywisty. Czasem można umiejętnie łączyć obydwa rozwiązania. Jednak w takiej sytuacji należy sięgnąć do projektów elewacji, dzięki którym całość będzie się prezentować niezwykle atrakcyjnie.

Dodaj komentarz