Akustyka w budownictwie i jej znaczenie
Akustyka w budownictwie odgrywa bardzo istotną rolę. To ona jest jednym z czynników determinujących to, czy będziemy czuli się komfortowo w danym pomieszczeniu. Warto zatroszczyć się więc o to, aby była ona wpisana w pierwszy etap projektowania budynku.
Akustyka w budownictwie jest tematem nieco pomijanym, zaś na pierwszy plan zazwyczaj wysuwa się termoizolacja, klasyfikacja ogniowa, czy też oświetlenie i wentylacja. To duży błąd.
Akustyka w budownictwie – ważny aspekt w projektowaniu budynków
O tym, czy akustyka jest zaprojektowana poprawnie zazwyczaj dowiadujemy się wówczas, gdy zaczynamy przebywać w danym wnętrzu. Niektóre z problemów, które wystąpią niestety są często nie do naprawienia lub wiążą się z bardzo wysokimi kosztami, dlatego tak ważne jest, aby pomyśleć o niej na etapie początkowym projektowania. To pozwoli zapobiegnąć pojawieniu się ewentualnych nieprawidłowości.
O ile w takich obiektach jak sala koncertowa, czy też studio nagrań akustyka wysuwa się na pierwszy plan, o tyle w przypadku auli wykładowczych, sali konferencyjnych, a koniec końców mieszkań, często bywa pominięta. Wszystko dlatego, że wielu architektów bierze pod uwagę jedynie kwestię zrozumiałości mowy. A mają wiele możliwości, aby nie dopuścić do zaniedbań. Wystarczy wykorzystać różne ustroje akustyczne. Należą do nich np. tynki, okładziny, żele akustyczne, a ponadto specjalistyczne farby. Te znacznie poprawiają warunki słyszalności w pomieszczeniach. Warto także pamiętać o panelach akustycznych, które umożliwiają kreowanie danego wnętrza w dowolny sposób.
Skutki zaniedbań akustyki w budownictwie
Niestety w polskim budownictwie permanentnie dochodzi do zaniedbań w kwestii zapewnienia dobrej akustyki, czego skutkami może być np. obniżona skuteczność nauki oraz pracy osób przebywających w takich pomieszczeniach. Wszystko za sprawą tego, że ciężko jest się w nich skoncentrować, bądź też należy znacznie podnosić głos, aby móc porozumieć się z innymi.
Jeśli przebywamy w miejscach o wydłużonym czasie pogłosu, możemy odnieść wrażenie, że panuje w nim wszechobecny hałas. Przekłada się to na naszą głośniejszą mowę, co może w konsekwencji prowadzić do gorszego słyszenia, podniesienia ciśnienia, a tym samym – przyspieszonej pracy serca. Po kilku godzinach spędzenia w takich warunkach czujemy się zmęczeni i rozdrażnieni.
Mogłoby się wydawać, że problemy z akustyką dotyczą tylko nielicznych miejsc. Nic bardziej mylnego. Pojawiają się m.in. w salach lekcyjnych, urzędach z kamienną podłogą, biurach typu open space, dworcach kolejowych, a także w większości mieszkań. Aby do tego nie dopuścić, faza projektu danego budynku powinna uwzględniać wiele czynników tj. zastosowanie materiałów, które charakteryzują się odpowiednią chłonnością dźwięków. Ważne jest to, aby zwracać uwagę na ich jakość, a także nie zastępować tych zaproponowanych przez fachowca zamiennikami.
fot. materiały prasowe