ArtykułyBudowaWnętrza

Rolety zewnętrzne – jak zaplanować ich montaż?

Rolety zewnętrzne – ich wybór może przysporzyć wielu problemów, chociaż na rynku dostępnych jest stosunkowo niewiele typów.  Komfort ich użytkowania zależy od wyboru odpowiedniego oraz jego prawidłowego montażu. 

Mimo że rynek nie obfituje w ilość typów osłon zewnętrznych, to ich prawidłowe rozpoznanie oraz wybór odpowiedniego modelu może przysporzyć wiele trudności. Pamiętajmy także o tym, że montaż niektórych z nich jest możliwy jedynie na konkretnym etapie budowy.

Rolety zewnętrzne – większe bezpieczeństwo

Montaż rolet zewnętrznych niesie ze sobą wiele korzyści. Nie tylko zapewniają one prywatność, ale przede wszystkim – podnoszą walory bezpieczeństwa domu. Dodatkowo stanowią ochronę przez hałasem dochodzącym z zewnątrz oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Rolety dobrze sprawdzają się w lato, chroniąc pomieszczenia przed nagrzewaniem się. Z kolei zimą przyczyniają się do oszczędności energii cieplnej.

Rolety zewnętrzne – podejmij w porę decyzję

O tym, aby zapewnić sobie komfort użytkowania rolet, powinniśmy pomyśleć już na etapie projektowania budynku. Jeśli zdecydujemy się na montaż nadstawnych lub nadprożowych, wówczas powinniśmy omówić go szczegółowo z architektem już na samym początku projektowania domu. W przypadku pierwszych musi to nastąpić najpóźniej przed zamówieniem okien. Takie działanie umożliwia zaplanowanie odpowiednich wymiarów wnęk okiennych, a także usprawnia znacznie późniejsze prace instalacyjne.

Wybór tych typów osłon umożliwi nam niemal całkowitą zabudowę skrzynki, do której zwija się pancerz rolet zewnętrznych.

Rolety zewnętrzne – elewacyjne i podtynkowe

Montaż rolet zewnętrznych możliwy jest także w budynkach już istniejących, np. podczas ich modernizacji lub wymiany stolarki otworowej. Dobre rozwiązanie stanowią wówczas  rolety elewacyjne i podtynkowe. Ich nieskomplikowana budowa i montaż bezpośrednio do ramy okiennej, mogą przyczynić do szybszej realizacji projektu.

Planując montaż rolet pamiętajmy o tym, że ich bardzo istotnym elementem jest tzw. klapa rewizyjna. Montuje się ją od zewnętrznej strony okna. To sprawia, iż możliwe są naprawy, konserwacje i serwisowanie, bez zakłócania naszej prywatności.

Analogicznie do rolet nadstawnych i nadprożowych, modele elewacyjne i podtynkowe także mogą stanowić integralną część budynku. Dzieje się tak za sprawą ich różnorodnych kolorów oraz kształtów skrzynek. Dodatkowo można je wyposażyć w opcjonalną moskitierę, bądź system automatycznego sterowania, które znacząco podnoszą komfort użytkowania.

fot. materiały prasowe

Jeden komentarz do “Rolety zewnętrzne – jak zaplanować ich montaż?

Dodaj komentarz