Artykuły

Przygotowanie ściany do malowania, czyli akrylowanie

Przed przystąpieniem do remontu wnętrza, warto zatroszczyć się o odpowiednie przygotowanie do niego. Mowa nie tylko, o zagospodarowaniu przestrzeni, ale także zakupie odpowiednich materiałów. Jednym z nich jest akryl, którym powinniśmy pokryć ściany, zanim przystąpimy do nakładania farby. 

Pamiętajmy o tym, że nawet zakup bardzo dobrej farby nie gwarantuje nam zadowalającego efektu finalnego. Może ona się bowiem łuszczyć, a ponadto mogą pojawić się szpecące spękania i rysy. Często przyczyną tego jest nieodpowiednie przygotowanie podłoża do malowania. Co zrobić, aby uniknąć tego typu ,,niespodzianek”?

Przygotowanie ściany do malowania – warto sprawdzić całą powierzchnię

Aby nie dopuścić do powstania spękań oraz rys, należy dobrze przygotować ścianę do nakładania farby. Pomocny do tego będzie akryl, z pomocą którego pozbędziemy się ubytków i gruntownie utwardzimy podłoże. Pamiętajmy o tym, że ściany i sufit, nieważne czy te otynkowane, czy też wykonane z płyt gipsowo-kartonowym, podlegają nieustannym naprężeniom. Efektem tego może być powstawanie na ich powierzchni różnej wielkości pęknięć, a zwłaszcza w okolicy okien oraz drzwi, bądź na styku poszczególnych elementów konstrukcji.

Samo pokrycie farbą nie wystarczy, by pozbyć się ich na dobre, a co gorsza negatywnie wpłynie to również na jakość powłoki malarskiej, która prędzej lub później również zacznie pękać. Przed przystąpieniem do ostatecznego malowania należy więc usunąć wszystkie rysy i pęknięcia oraz uzupełnić ubytki. W tym celu najlepiej jest wykorzystać uszczelniacz akrylowy, który trwale zachowa swoją elastyczność i będzie pracował wraz z materiałem.

Przygotowanie ściany do malowania – gruntowanie

Zanim przystąpimy do nakładania farny, warto także przemyśleć kwestię jeszcze jednego etapu prac przygotowawczych. Mowa o gruntowaniu. Jeśli z niego zrezygnujemy, musimy liczyć się tym, że ściany będą bardziej chłonne, czyli w konsekwencji zużyjemy więcej farby. Często także w konsekwencji powstają nieestetyczne smugi oraz przebarwienia w warstwie dekoracyjnej.

fot. Den Braven East Sp. z o.o.

Jeden komentarz do “Przygotowanie ściany do malowania, czyli akrylowanie

Dodaj komentarz