Praca na rusztowaniu – o czym warto pamiętać?
Trudno sobie wyobrazić standardowy plac budowy domu bez widoku rusztowania. Jest to z pewnością jeden z tych elementów w największym stopniu usprawniający przebieg prac budowlanych na wysokościach, które wymagają zdecydowanie większej koncentracji i zachowania wszelkich norm bezpieczeństwa niż te wykonywane blisko gruntu. Wypadki spowodowane nieodpowiednim użytkowaniem rusztowania mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z robotami przeprowadzanymi na wysokości kilkunastu czy kilkudziesięciu metrów. Podczas budowy domu warto zachować maksymalną czujność, aby nie narazić siebie oraz osoby w swoim otoczeniu na groźne sytuacje. Zatem jak zadbać o bezpieczeństwo podczas pracy na rusztowaniu?
Praca na rusztowaniu: jak najczęściej dochodzi do wypadków?
Jedna chwila nieuwagi wystarczy, aby prace budowlane wykonywane na wysokościach skończyły się wizytą na oddziale ratunkowym. Rusztowania ramowe, choć w większości stabilne i wytrzymałe, stanowią niemałe zagrożenie w przypadku zachowania niewystarczającej ostrożności. Niekontrolowane, nieprzemyślane ruchy, które w normalnych warunkach nie stanowią żadnego problemu, na poziomie trzeciego czy wartego piętra mogą skończyć się niebezpiecznym upadkiem. Do tego dochodzi nieprawidłowa technika montażu rusztowania lub zły stan techniczny poszczególnych komponentów metalowo-drewnianej konstrukcji.
Praca na rusztowaniu: warunki atmosferyczne
Z uwagi na charakter prac budowlanych towarzyszących budowie domu jednorodzinnego, można je zaliczyć w poczet przedsięwzięć niezwykle wrażliwych na zmieniające się warunki pogodowe. Użytkowanie z rusztowania jest bezpieczne tylko i wyłącznie w przypadku, gdy prace budowlane wykonywane są podczas niemal bezwietrznej i słonecznej pogody. Silny wiatr o sile powyżej 10 m/s, intensywne opady oraz ograniczona widoczność wskutek mgły czy późnych godzin nocnych nierzadko przyczyniają się do wypadków na rusztowaniach.
Zobacz także: http://remonteo.pl/remont-domu-jednorodzinnego-jak-sie-przygotowac/
Praca na rusztowaniu: jak dbać o bezpieczeństwo?
Przeprowadzanie prac remontowo-budowlanych na wysokościach zawsze obarczone są ryzykiem, jednak przy zachowaniu maksymalnej czujności i dyscypliny można zminimalizować to ryzyko niemal do zera. Zacznijmy przede wszystkim od właściwego stroju – buty robocze ze stabilnym bieżnikiem, rękawiczki i okulary ochronne oraz kask to niezbędnik każdego budowlańca. Skupienie należy zachować również rozkładając masywną konstrukcję rusztowania – powinna znaleźć się w miejscu do tego odpowiednio przystosowanym, czyli na wyrównanym podłożu. Co więcej, największą ostrożnością należy wykazać się podczas przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami – jedna chwila zawahania może skończyć się bolesną kontuzją. Często można spotkać się także z tylko pozornie „pomysłowymi” praktykami w postaci podwyższania rusztowania ramowego za pomocą prowizorycznych dobudówek, co tylko go bezpieczeństwa. Niezwykle istotnym elementem bezpiecznego użytkowania rusztowania jest zachowanie higieny pracy – pozostawianie po sobie puszek po emulsjach, lub co gorsza, ciężkiego sprzętu, naraża innych pracowników na potencjalnie groźne urazy.