Wnętrza

Plafony do salonu – skromne czy eleganckie?

Aranżacja wnętrza nigdy nie jest łatwym zadaniem. Wiele osób kieruje się prostą zasadą. Wybiera te kolory, faktury i elementy wyposażenia, które są skromne i mają bardzo typowy wygląd, a przez to przez wiele lat będą dobrze wyglądać. Można też wybrać produkty, które od razu wyglądają na eleganckie, modne i stylowe. I wbrew pozorom wcale nie muszą szybko wyjść z mody. Tak jest choćby z plafonami sufitowymi. Choć do tej pory były one uznawane za typowe i zwyczajne, to obecnie można znaleźć model eleganckie, a nawet ekstrawaganckie, które odmienią charakter wnętrza.

​Plafony do salonu – kiedy warto je wybrać?

Choć same plafony do salonu mogą nam się kojarzyć z płaską, okrągłą oprawą świetlną, to obecnie mamy naprawdę duży wybór modeli. Taki rodzaj oświetlenia jest naprawdę praktyczny, ale może być też modnym dodatkiem do aranżacji wnętrza. Nowoczesne plafony mają różne obudowy. Dzielą się one nie tylko przez wzgląd na kolorystykę czy materiał wykonania, ale też formę. Modne są plafony kwadratowe, owalne czy prostokątne, ale mogę mieć one ostre krawędzie podkreślające punkt świetlny lub być zamontowane w suficie, jako jego integralna część. Zwłaszcza mając sufit podwieszane, można wybrać modele wpuszczane.

Najczęściej wybieramy takie, rozwiązanie mając niski sufit. Plafon rozpościera się po suficie, a nie w dół w przeciwieństwie do żyrandola. Dlatego świetnie sprawdzi się właśnie w pomieszczeniach, gdzie nawet typowy żyrandol byłby zbyt wysoki i długi. Albo też gdzie po prostu zależy nam na tym, aby mieć sufit w jednej linii i wbudowane punkty świetlne.

Plafony do salonu nie muszą być zawieszane pojedynczo. Można wybrać kilka miejsc w suficie i zawiesić kilka plafonów, które będą podświetlać konkretne miejsca. Oczywiście, możemy też kupić jeden plafon o dużych rozmiarach, który będzie stanowił centralną część sufitu. Jak widać, mamy możliwość dopasować ilość punktów świetlnych do naszych potrzeb. Co niewątpliwie jest kolejną zaletą takiej lampy.

​Jakie plafony do salonu wybrać?

Wybór można zacząć od tego, czy chcemy model natynkowy, czy wpuszczony w sufit. A później przechodzimy do kolejnych elementów. Kolory, wzory, materiał, rozmiar, a nawet barwa światła, jaką rzuca klosz, są bardzo ważne. Kupując plafony do salonu, ważny jest styl, w jakim mamy urządzone to pomieszczenie.

Nowoczesne plafony sufitowe cechują się wykorzystaniem geometrycznych form. Często są one bardzo proste, ale jednocześnie eleganckie. Choćby plafon w kształcie kwadratu, lekko odstający od sufitu, który rzuca światło na boki, a nie w dół, będzie ciekawym rozwiązaniem. A co z mieszkaniem, które jest urządzone skromnie i ma mieć ponadczasowy charakter? Tu lepiej pasować będą tradycyjne formy oświetlenia umieszczone jako centralny punkt, zamiast żyrandola. A co z mieszkaniem w klimacie retro lub glamour? I tu nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego oświetlenia. Postarzane lub polerowane na wysoki połysk plafony też można kupić bez problemu.

​Plafony do salonu są skromne czy eleganckie?

To zależy od tego, jaki model wybierzemy. Można znaleźć plafony, które wyglądają jak poświata, ale też rozbudowane projekty, które dekorują połowę sufitu. Dlatego też w zależności od tego, jakim salonem dysponujemy i co chcemy osiągnąć, wieszając punkt świetlny. Sami możemy wybrać, czy chcemy lampę wyglądającą skromnie, ale niezwykle praktyczną, czy model ekstrawagancki, wyglądający luksusowo.

Wiele różnorodnych modeli, znajdziemy tutaj: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/12-plafony. Mogą to być plafony do salonu w stylu industrialnym, ale i klasycznym. Z powodzeniem dopasujemy też komplet plafonów na sufit i na ściany, jeśli mamy w planie kinkiety. Cała aranżacja świetlna z użyciem plafonów, może wyglądać bardzo elegancko i gustownie. Choć może być też połączeniem skromności i ponadczasowego stylu użytkowego.

Dodaj komentarz