Artykuły

Jak zaplanować budżet na remont mieszkania?

Każdy z nas urządzając mieszkanie, pragnie, aby było ono piękne i funkcjonalne. Koszty remontów są niestety wysokie, dlatego często trzeba iść na kompromisy. Aby móc osiągnąć zamierzony efekt wizualny we wnętrzach, warto przestrzegać kilku zasad przy sporządzaniu kosztorysu remontowego. Dzięki temu nie zaskoczą nas nagłe sytuacje, a te nierzadko w takiej sytuacji mają miejsce, przez co wiele osób – bez wcześniejszego, odpowiedniego przygotowania – wpada w różne „remontowe pułapki”, nie tylko związane z finansami.

Wstępne plany i oczekiwania

Na samym początku powinniśmy zastanowić się, jaki jest nasz dostępny w danym momencie budżet. Gdy określimy konkretną kwotę, będziemy mieć punkt odniesienia do podsumowania, jakie wykonamy po wstępnym przeanalizowaniu rynku. Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac, powinniśmy najpierw zastanowić się, co konkretnie chcemy zmienić w naszym mieszkaniu, jaki styl i rozwiązania zastosować. Jeśli nie mamy sprecyzowanej wizji, zawsze możemy poszukać inspiracji w internecie, chociażby na portalu www.pinesska.pl. Ponadto, o całkowitym koszcie prac zadecyduje także to, czy postanowimy zlecić zaprojektowanie aranżacji oraz jej wykonawstwo komuś z zewnątrz. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że najdroższy wariant to taki, gdy do każdego etapu prac wzywamy oddzielną ekipę specjalistów.

Korzystanie z doradztwa ekspertów

Wszystkie osoby, które pragną zrobić gruntowny remont mieszkania – a więc wiążący się m.in. z burzeniem czy dostawianiem ścian albo tworzeniem nowych schodów na poddasze – powinny rozważyć doradztwo doświadczonego architekta. Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie wizje, jakie nam się zamarzą we wnętrzach, są do zrealizowania lub mają swoje ekonomiczne uzasadnienie. Niektóre zmiany, przeprowadzone w nieprzemyślany sposób, potrafią wręcz prowadzić do katastrofy – więcej o takich przypadkach wspominają zamieszczone tu wiadomości. Dzięki korzystaniu z pomocy architektów i projektantów można znacząco skrócić czas remontu i uzyskać dużo lepszy efekt końcowy, unikając przy tym niefortunnych rozwiązań.

Sporządź dokładny kosztorys planowanych działań

Z całą pewnością przed przystąpieniem do prac warto wykonać kosztorys na piśmie. Gdy będziemy mieli dokładnie rozpisaną na kartce ogólną koncepcję remontową, łatwiej będzie nam potem sprawdzić ceny poszczególnych materiałów w sklepach oraz wyceniać etapy działań, jakie powinni wykonać fachowcy. Dzięki posiadaniu takiego planu zyskamy też możliwość wcześniejszego dokonania niezbędnych zmian. Każdy, kto chociaż raz przeprowadzał remont, doskonale wie, że w praktyce nie udaje się zrealizować dużej części pierwotnych założeń. Dzieje się tak, ponieważ niektóre materiały są niedostępne w danym terminie, meble okazują się mieć nieodpowiednie wymiary albo zamontowanie konkretnych sprzętów i urządzeń wymaga specjalnych przyłączy bądź pozwoleń. Zanim znajdziemy konkretną ekipę do wykonania prac remontowych, powinniśmy zorientować się, jakie ceny występują na rynku za położenie metra płytek, montaż gniazdek, realizację sufitów podwieszanych, gruntowanie ścian, układanie podłóg i podobne zadania. Dla większej przejrzystości warto podzielić sobie kosztorys na poszczególne pomieszczenia.

Warto przeczytać: Najważniejsze kwestie przy aranżacji kuchni – o tym trzeba pamiętać! 

Zawsze gdy remontujemy mieszkanie i zależy nam na dobrym efekcie, powinniśmy przygotować możliwie szczegółowy kosztorys. Dzięki temu będziemy mieli szansę na skonfrontowanie naszych oczekiwań z faktycznymi kosztami. Na tym etapie można zrezygnować z niektórych elementów wyposażenia wnętrz albo zdecydować się na tańsze warianty. Zawsze trzeba też być przygotowanym na to, by mieć w pogotowiu kwotę o kilka procent wyższą od tej wynikającej ze wstępnego kosztorysu na wypadek nieprzewidzianych okoliczności – np. braku wybranych, tańszych materiałów czy uszkodzenie ich w trakcie remontu.

Dodaj komentarz