Jak dobrać typ podnośnika do rodzaju pracy – krótki poradnik dla fachowców
W branży budowlanej, magazynowej, produkcyjnej, a także w eventowej, reklamowej, energetycznej, a nawet drzewnej potrzebny jest odpowiedni sprzęt do pracy na wysokościach. Tu oprócz rusztowań doskonałym wyborem są podesty ruchome. Jak wiadomo mamy wiele różnych rodzajów tego sprzętu. Warto więc zastanowić się jaki będzie odpowiedni do określonego typu prac. Tego dowiecie się z naszego dzisiejszego poradnika.
Wysięg ma znaczenie
Kluczowym parametrem na który należy zwrócić uwagę wybierając podnośnik jest jego wysięg. To na jaką wysokość może zostać wysunięte ramię urządzenia ma istotne znaczenie. Niewielkie podnośniki sprawdzą się w pracach budowlanych, gdzie wznoszone są domy jedno lub maksymalnie dwukondygnacyjne. Tam, gdzie buduje się bloki i wieżowce potrzebne są podesty z kilkudziesięciometrowym wysięgiem, czy żurawie podtrzymujące platformy robocze. Jak wiadomo platformy mogą być również montowane na dachach w przypadku już istniejących budynków i ich remontu czy wykończenia. Dlatego trzeba dobrać rodzaj w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Na pewno w magazynach sprawdzą się stosunkowo niewielkie podnośniki nożycowe, z kolei na budowach – koszowe i teleskopowe.
Obecność lub brak platformy roboczej z koszem – dostosowanie do pracy ludzi lub transportu materiałów
Jak wiadomo podnośnik może być wyposażony jedynie w blat na którym można umieścić materiał podnoszony na wybraną wysokość. Zatem podnośniki nożycowe mogą mieć formę stołów podnośnych, które stanowią doskonałą alternatywę dla wózków widłowych w magazynach, gdyż dzięki niewielkim rozmiarom zmieszczą się tam, gdzie nie będzie mógł wjechać wózek. Będą niezastąpione w głównej pracy magazynowej jaką jest komisjonowanie towarów, czyli rozformowanie dużych ładunków, a następnie zestawienie na palecie poszczególnych zamówień. Podnośniki z koszem można także użyć to transportu rzeczy, jednak lepiej sprawdzą się do transportu osób. Dzięki nim z łatwością elektryk zajmie się przeglądem czy naprawą instalacji w magazynie czy fabryce.
Dotarcie do trudno dostępnych miejsc – podnośniki przegubowo-teleskopowe doskonale się sprawdzą
Niewątpliwie teleskopowe podnośniki są niezastąpione, gdy potrzebne jest dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Wykorzystywane są nie tylko przy awariach kolejowej sieci trakcyjnej czy elektrycznej na ulicach miast, ale również do usuwania gniazd owadów czy ptaków z dachów budynków czy też instalacji odstraszających kolców na parapetach (choć tego ostatniego akurat nie pochwalamy). Kiedy potrzebna jest renowacja strzelistej wieży kościoła, to przy takiej pracy dobrze sprawdzi się teleskopowy podnośnik. W sytuacji, gdy buduje się scenę koncertową także ten rodzaj podnośnika najlepiej się sprawdza i ułatwia zadanie. Może być uzupełnieniem dla rusztowań modułowych i służyć do dostarczania materiałów budowlanych, w tym przypadku elementów stalowych.
Praca wewnątrz i na zewnątrz – dobierz podnośnik z odpowiednim napędem
Ostatnią kwestią na którą pragniemy zwrócić uwagę jest dobór odpowiedniego napędu. Jak wiadomo do wyboru są podnośniki z napędem elektrycznym i spalinowym. Wewnątrz budynków ze względu na zakaz emisji spalin konieczne jest stosowanie tych pierwszych. Z kolei na zewnątrz naturalne wydaje się wykorzystanie modeli z silnikiem spalinowym. Jednak nie zawsze jest to takie oczywiste. Jak wiadomo podnośniki elektryczne robią znacznie mniej hałasu. Zatem jeżeli jest taka możliwość, w pracach w miejscach, gdzie poziom hałasu ma być niski powinna odbywać się z użyciem podnośnika elektrycznego. Musi to być model, który nie jest przeznaczony jedynie do użytkowania w strefie bez wiatru, ale również tej z wiatrem. Zawsze trzeba sprawdzać oznaczenia producenta oraz naklejki, jakie znajdują się na podnośnikach. W specyfikacji zawsze określone jest przy jakiej maksymalnej sile wiatru podnośnik elektryczny może pracować na zewnątrz, a także jaki ma maksymalny udźwig przy pracy w warunkach otwartej przestrzeni.
Jeśli chodzi o podnośniki mamy wiele różnych rodzajów do wyboru i zawsze trzeba kierować się parametrami technicznymi przy ich dobieraniu. Ten sam podnośnik może się sprawdzić wewnątrz i na zewnątrz pod warunkiem, że został skonstruowany w taki sposób, że jest to możliwe.