Instalacje

Instalacje elektryczne – jak stworzyć wygodny system oświetlenia domu?

Planowanie przebiegu instalacji elektrycznej jest bardzo ważnym etapem w ramach realizacji całego domu jednorodzinnego. To właśnie od niej będzie zależał późniejszy komfort korzystania ze sprzętów elektrycznych, w tym także z oświetlenia. Jak zaplanować wygodny system oświetleniowy?

Z instalacji elektrycznych w domu korzysta się na co dzień, dlatego wszelkiego rodzaju błędy, które zostaną popełnione na etapie planowania, mogą rzutować na komfort domowników na lata. Dzisiaj instalacje projektowane są tak, aby spełniały indywidualne oczekiwania użytkowników. Stąd też na etapie projektu warto skonsultować się z elektrykiem i przekazać mu swoje życzenia dotyczące funkcjonowania instalacji.

Jak rozmieścić lampy wewnątrz domu?

O tym, gdzie zostaną zamontowane lampy, warto pomyśleć jak najszybciej, ponieważ późniejsze zmiany mogą oznaczać konieczność dodatkowego kucia tynków, a tym samym większe koszty.

Aktualnie odchodzi się od montażu w pomieszczeniu tylko jednej lampy sufitowej. Wynika to także z faktu, że współczesne domy coraz częściej mają otwarte przestrzenie. Oświetlenie sufitowe umieszczane jest zatem w punktach jak salon, część jadalniana – nad stołem, aneks kuchenny – na środku pomieszczenia lub nad blatem czy wyspą kuchenną.

Poza oświetleniem sufitowym duże znaczenie ma też oświetlenie dodatkowe, na przykład ścienne. Kinkiety mogą sprawdzić się w wielu pomieszczeniach zamiast lamp montowanych na suficie albo jako ich dopełnienie, na przykład w salonie, na korytarzu czy w łazience.

Dzisiaj także coraz częściej instalowane są systemy LED, które wykorzystują oczka oraz taśmy oświetleniowe do wykonania efektownych kompozycji. Warto zatem także wziąć je pod uwagę przy planowaniu wystroju pomieszczenia. Przykładowo oczka mogą być zamontowane w zabudowie sufitowej, a taśmy przy listwach podłogowych.

Gdzie zmontować lampy na zewnątrz domu?

Nie można zapominać także o tym, że właściwe oświetlenie powinno zagościć też na zewnątrz budynku. Poza lampą na ganku – może być sufitowa albo ścienne – instalację elektryczną doprowadza się również na taras, balkon, co garażu i pomieszczenia gospodarczego, gdy są one położone poza domem. Warto też zastanowić się nad oświetleniem podjazdu i ścieżek, na przykład z użyciem wbudowanych w podłoże oczek i słupków, a także nad dekoracyjnym oświetleniem ogrodu.

Klientom chcącym zamówić profesjonalne instalacje elektryczne Śląsk zapewnia szybki dostęp do sprawdzonych firm specjalizujących się w projektowaniu i wykonawstwie instalacji w domach jednorodzinnych.

Dodaj komentarz