Artykuły

Do czego służą transformatory

Transformatory charakteryzują się możliwością zmiany wartość napięcia i prądu w obwodzie prądu przemiennego. Tak najprościej można scharakteryzować przeznaczenie tych urządzeń elektrycznych. Transformator zmienia więc parametry przesyłanej energii elektrycznej prądu przemiennego z jednego napięcia na inne, o tej samej częstotliwości. Gdzie jednak wykorzystywane są te urządzenia i jak ważną rolę spełniają?

Zastosowanie transformatorów

Transformatory znalazły swoje zastosowanie w wielu branżach, a ich możliwości wykorzystuje się zarówno w niewielkich urządzeniach elektrycznych, jak również w bardziej skomplikowanych systemach.

Transformatory energetyczne – nazywane są inaczej transformatorami mocy i są wykorzystywane przy przesyłaniu i rozdzielaniu energii elektrycznej. To im dzisiaj zawdzięczamy ogólnodostępność energii. Pozwalające na na przesyłanie dużych energii na większe odległości, generując przy tym maksymalnie najmniejsze straty. Transformatory muszą być wykorzystywane przy przesyłaniu energii, ponieważ taka sama moc pozorna może zostać przesłana liniami energetycznymi przy małym napięciu i dużym prądzie lub przy dużym napięciu i małym prądzie.

Transformatory małej mocy – znalazły swoje zastosowanie w urządzeniach elektronicznych i elektrycznych.

Transformatory specjalne – są produkowane z zamiarem wykorzystania ich do konkretnych celów. Wśród nich wyróżniamy m.in. transformatory bezpieczeństwa, piecowe, przekładniki pomiarowe czy też transformatory spawalnicze.

W celu zmniejszenia strat

Jak już zostało wspomniane, transformatory pracują na naszą oszczędność. Ich obecność jest konieczna, gdyż w przeciwnym razie mogłoby dojść do powstawania ogromnych strat. Dzieje się tak za sprawą wytwarzania przez generatory w elektrowniach energii elektrycznej o napięciu, które nie przekracza 25 kV, przy prądzie rzędu tysięcy amperów. Takie parametry sprzyjają bardzo dużym stratom podczas przesyłania energii, dlatego koniecznością stało się zmniejszanie prądu.

Jeden komentarz do “Do czego służą transformatory

Dodaj komentarz