Instalacje

Czy warto zdecydować się na kocioł gazowy?

Na rynkach energetycznych lata 2022 – 2025 nie zapowiadają się zbyt optymistyczne. Wzrastające ceny energii sprawiają, że naturalnym dążeniem większości posiadaczy domów jednorodzinnych jest inwestycja w ekologiczne źródła energii. Jednym z nich jest piec gazowy, czyli rodzaj kotła, w którym gaz spalany jest do postaci dwutlenku węgla i pary wodnej. Czy warto weń inwestować, a jeśli tak to dlaczego?

Gaz – czy to się opłaca?

Zacznijmy od tego, że osoby zainteresowane przejściem na gaz często boją się znacznych kosztów inwestycyjnych. Czy faktycznie są one takie duże? Sporo zależy tu od sposobu pozyskiwania gazu. Jeśli ma być on pobierany wprost z rurociągu, to koszt wykonania projektu i przyłącza to wydatek rzędu nawet 4500 złotych. Osoba, która mieszka stosunkowo daleko od linii przesyłowej gazu, będzie musiała ponieść dodatkowe koszty w wysokości 60 – 70 złotych za każdy metr prowadzonej instalacji. Do sumy tej wlicza się koszt wykonania instalacji w domu, a także wydatki, które trzeba ponieść na kotły gazowe, serwis itd. Inwestor decydujący się na pozyskiwanie gazu z butli zewnętrznej (naziemnej lub podziemnej) może się liczyć z nieco niższymi kosztami, gdyż nie buduje on odrębnego przyłącza. Co więcej, jest on w pewnym stopniu uniezależniony od przerw w dostawach gazu.

Które kotły do gazu będą najlepsze?

Dawniej ogrzewanie gazowe było dość kosztowne, gdyż odpowiadały za nie piece gazowe o niższej sprawności. Obecnie użytkownik może zainstalować u siebie kocioł kondensacyjny, którego sprawność — rzędu nawet 98 procent — wynika z możliwości odzyskiwania ciepła wprost ze spalin (skraplanie kondensatu). Jeśli chodzi o rodzaj paliwa, to najlepiej zdecydować się na czysty, techniczny propan-butan. Jego zaletą jest zachowanie swoich właściwości nawet w temperaturze do – 40 stopni Celsjusza. Zaletą propanu-butanu jest też sposób jego spalania. Gaz ten generuje płomień o bardzo dużej temperaturze, co przedkłada się na większą efektywność ogrzewania.

Automatyka grzewcza

Zautomatyzowany kocioł gazowy to klucz do jeszcze większych oszczędności energii. Kotły, które umożliwiają dostosowanie temperatury do pory dnia, roku, a także zapewniają zdalne sterowanie (np. przez WiFi) to skuteczny sposób na ograniczenie kosztów palenia gazem. Oczywiście zmianę sposobu ogrzewania domu lub mieszkania warto poprzedzić ekspertyzą, której celem będzie analiza warunków termoizolacyjnych budynku.

Czy warto przejść na gaz? Jeśli weźmie się pod uwagę automatyzację tego rozwiązania, relatywnie niskie koszty paliwa i możliwość odzyskiwania ciepła ze spalin, to jak najbardziej.

Dodaj komentarz