Polecamy

Czas na pracę w ogrodzie? Pamiętaj o właściwym przygotowaniu swojej odzieży i obuwia

Kiedy zbliża się wiosna, to czas na wzmożone prace ogrodowe. Trzeba w końcu pozbyć się wysuszonej darni z trawnika, a także części chwastów. Zatem niezbędna będzie wertykulacja, a w przypadku nowo sianej trawy użycie siewnika. W już zagospodarowanych ogrodach pracy wcale nie jest mniej i trzeba się do niej właściwie przygotować. Ważne będą odpowiednie narzędzia, ale również odzież i obuwie robocze. Choć z pracą w ogrodzie najbardziej kojarzą się kalosze, to przy dobrej pogodzie sprawdzą się również sandały robocze.

Jakie narzędzia przygotować do pracy w ogrodzie?

Niezależnie od tego, jaką formę ma Twój ogród i czy przeznaczony jest jedynie do celów rekreacyjnych, czy może uprawy roślin i prowadzenia sadu, musisz wybrać odpowiednie narzędzia, które pomogą Ci zaprowadzić w nim porządek. Niezbędne będą motyki, łopaty, a także nożyce do cięcia gałęzi. Warto zaopatrzyć się również w wertykulator i aerator, który spulchnia ziemię, przez co ta lepiej przyjmuje składniki odżywcze. Bardzo istotne znaczenie ma również dobór odpowiednich nożyc czy kosiarki. Można wybrać akumulatorowe lub spalinowe. Trzeba jednak pamiętać, by do każdej wykonywanej w ogrodzie pracy odpowiednio się przygotować.

grabienie liści

Jaką odzież roboczą wybrać do pracy w ogrodzie?

Pracując w ogrodzie rekreacyjnie lub zawodowo trzeba zadbać o właściwy strój. Świetnie sprawdzą się ogrodniczki i nie ma w tym grama przesady. Modele robocze są wyposażone w dodatkowe kieszenie, gdzie można np. umieścić okulary czy potrzebny w niektórych pracach niewielki nożyk. Do ogrodniczek warto dobrać klasyczną koszulę flanelową. Taki zestaw doskonale się komponuje, a w dodatku jest niezwykle wygodny. Bawełniane ubrania robocze pozwalają skórze oddychać. Dzięki temu niezależnie od temperatury można czuć się komfortowo.

Dodatkowe akcesoria, które zapewniają bezpieczne wykonywanie niektórych obowiązków w ogrodzie

kosiarka

Prowadząc ogród trzeba przeprowadzać od czasu do czasu jego opryski, wtedy gdy pojawią się na nim niechciane szkodniki. Często używa się chemii, a w takiej sytuacji niezbędne jest wybranie bezwietrznej i słonecznej pogody do wykonania takiej pracy. Mimo takich środków ostrożności trzeba jeszcze zadbać o dodatkowe. Niezbędne będą zarówno okulary ochronne, jak i maseczka chroniąca przed wdychaniem szkodliwych oparów. Okulary ochronne i słuchawki przydadzą się w trakcie koszenia i formowania drzew i krzewów ogrodowych. Dzięki temu można ograniczyć szkodliwość hałasu urządzeń ogrodowych i uchronić się przed ubytkiem słuchu. Przy przycinaniu nie można zapomnieć o jeszcze jednym bardzo ważnym elemencie, a mianowicie rękawicach. Najlepiej wybierać modele antyprzecięciowe i wykonane z materiałów zapewniających pewny chwyt podczas pracy.

Obuwie robocze do pracy w ogrodzie ma znaczenie

Wczesną wiosną wykonuje się wiele potrzebnych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Jeśli związane są one z sadzeniem nowych roślin, to konieczne są nie tylko rękawice chroniące przed silnym zabrudzeniem rąk, ale również obuwie robocze z wysoką cholewką, nieprzemakalne i odpowiednie do pracy w grząskich warunkach. Niewątpliwie świetnie sprawdzą się gumowce. Wbrew pozorom jednak to nie jedyne buty w których można pracować w ogrodzie. Kiedy temperatura znacząco wzrasta szuka się obuwia z odpowiednią perforacją i tu doskonałe będą sandały robocze. Oczywiście w tym przypadku należy bardzo dokładnie obejrzeć się po skończonej pracy, gdyż należy uważać na kleszcze. Sandały robocze mogą mieć antypoślizgową podeszwę, a także funkcjonalny pasek z tyłu, który bardzo łatwo się zapina. Warto wiedzieć, że tego rodzaju obuwie do pracy może posiadać także wzmocnienia w postaci podnoska.

Odpowiednie przygotowanie się do pracy w ogrodzie jest niezbędne, by móc się nią cieszyć. Nie można zapomnieć również o kremie z filtrem, który potrzebny jest nie tylko latem, ale zawsze wtedy, gdy wystawiamy naszą skórę na słońce. Zatem bezpieczeństwo pracy w ogrodzie obejmuje znacznie więcej aspektów, o których trzeba pamiętać. Ważne będzie również nakrycie głowy, jeśli wykonuje się ją w pełnym słońcu.

Dodaj komentarz