Artykuły

Skalniak w Twoim ogrodzie

Marzysz o skalniaku? Ta forma sadzenia roślin jest niezwykle popularna od wielu lat! Wszystko dzięki temu, że rośliny rosnące w ten sposób są właściwie niewymagające, a jednocześnie bardzo urokliwe. Oto kilka podpowiedzi, jak urządzić skalniak.

Budowa ogrodu skalnego rozszerza zakres roślin, które można hodować na terenie swojego ogrodu, ponieważ budując skalniak tworzy się specjalistyczne środowisko dla gatunków alpejskich. Rośliny alpejskie rosną na skalistych zboczach górskich, gdzie jest odpowiedni drenaż oraz każdego dnia dociera dużo światła. Na szczęście można naśladować te warunki w postaci miniaturowego skalniaka, który ma formę dużego zestawu skał ułożonych pod kątem, tworząc zbocza wychodzące zarówno na północ, jak i południe. Dowiedz się, jak go stworzyć!

Wybierz miejsce

Najpierw musisz wybrać odpowiednie miejsce na swój własny ogród skalny. Powinien znajdować się on z dala od innych drzew i krzewów, aby uzyskać maksymalny poziom światła. Ogród skalny może być tak duży jak tylko chcesz, jednak większość skalniaków w prywatnym ogródku można wykonać zwykłymi narzędziami ogrodowymi. Ogród skalny może być zbudowany na równym podłożu lub na stoku. To idealny sposób radzenia sobie ze stromym ogrodem! Aby zbudować skalniak na równym gruncie należy na początku utworzyć mały kopiec. Miniaturowy skalniak można też zbudować w pojemniku, starej wannie czy ogromnej donicy. Chociaż skalniak można zbudować o każdej porze roku, najlepszym czasem na rozpoczęcie prac jest zima. To rozwiązanie da skałom i glebie czas, aby dobrze osiąść przed zasadzeniem roślin wiosną.

Kamienie i gleba

Nie ma znaczenia, jakie kamienie wykorzystasz do swojego skalniaka. Może być to granit, kamień łupany lub piaskowiec. Warto jednak wybrać kamień występujący w swojej okolicy, aby wyglądał naturalnie. Odnawialne skały z rejonu będą idealne, podobnie jak skały zakupione bezpośrednio z lokalnych kamieniołomów lub szkółek ogrodniczych. Aby wykonać własny kompost alpejski, zmieszaj równe ilości pozbawionej chwastów gleby, ogrodowego chrustu i liści. Użyj tej mieszanki, aby wypełnić kieszenie i szczeliny pomiędzy skałami. Pamiętaj, że skalniakowa gleba nie powinna być zbyt bogata. Nie trzeba zatem dodawać do niej nawozu ani obornika.

Niezbędne narzędzia

Aby zbudować skalniak potrzebujesz: łopatki i łopaty do przenoszenia gleby, kielni do sadzenia, łomu do manewrowania ciężkimi skałami, przepuszczalnej tkaniny ogrodowej, skały wszystkich rozmiarów – duże skały trapezowe i małe kamienie na powierzchnię, kompost oraz oczywiście rośliny alpejskie i byliny. Warto pamiętać o ich odpowiednim dobraniu, tak aby skalniak prezentował się dekoracyjnie przez cały rok. Dobrym pomysłem jest sadzenie roślin tego samego gatunku w grupach, co pozwoli roślinom z czasem stworzyć kwitnącą „poduchę”, a wygląd skalniaka będzie bardzo naturalny. Z reguły dobrym rozwiązaniem jest sadzenie niskich i drobnych roślin z przodu, zaś tych nieco większych, np. karłowatych iglaków z tyłu kompozycji. Rośliny cebulowe, które kwitną tylko przez krótki czas warto sadzić u podnóża skalniaka, aby po przekwitnieniu nie zwracały na siebie zbyt dużej uwagi.

Decydując się na skalniak znacznie podnosimy pozytywny odbiór posiadanego ogrodu. Nic zatem dziwnego, że projekty domów na czasie często korzystają z tego rozwiązania, które stworzyła sama natura!

Jeden komentarz do “Skalniak w Twoim ogrodzie

Dodaj komentarz