Instalacje

Problemy z instalacją kanalizacyjną

Jednym z najczęstszych problemów występujących w naszych domach bez wątpienia jest zatykanie się instalacji kanalizacyjnej. Czasem wystarczy spłukać w toalecie coś niewłaściwego, by powstał zator, którego nie będziemy w stanie usunąć domowymi sposobami.

Bardzo często zatory są powodowane przez duże ilości papieru toaletowego, nawilżanych chusteczek, resztek żywności jak również żwirku dla kota. Szczególnie uciążliwe są różnego rodzaju tłuszcze, które przylegają do ścian rur, zmniejszając ich przepustowość. Elementy te często potrafią zbrylać się i blokować w miejscach o zmniejszonej przepustowości.

Większość z nas w pierwszej kolejności próbuje rozwiązać problem domowymi sposobami, wykorzystując do tego sodę czy też środki chemiczne. Niestety, bardzo często nie udaje się udrożnić kanalizacji na własną rękę i trzeba wówczas skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Pogotowie kanalizacyjne jest w stanie poradzić sobie z większością zatorów, wykorzystując w tym celu zarówno profesjonalne rozwiązania chemiczne jak również mechaniczne.

Gdy kanalizacja się zatka

W większości przypadków udaje się usunąć zator za pomocą strumienia wody pod dużym ciśnieniem. Jest to ciśnienie dużo wyższe, niż te, z którym spotykamy się podczas normalnego wykorzystywania instalacji. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy nie będzie możliwości udrożnienia rur ani w sposób mechaniczny, ani chemiczny. Jest to stosunkowo rzadkie zjawisko, jednakże następuje w przypadku wcześniejszych wieloletnich zaniedbań. Wiele warstw osadu, złożonych z mydlin, tłuszczu i substancji chemicznych, mogą stworzyć barierę trudną do pokonania. Jedynym rozwiązaniem pozostaje wówczas usunięcie zatkanego elementu instalacji. Z racji tego, iż jest to działanie bardzo inwazyjne, podejmowane są wszelkie działania, by innymi sposobami doprowadzić do przywrócenia drożności. Gdy będzie to nieskuteczne, wówczas wymiana fragmentu pozostaje jedynym rozwiązaniem.

Lepiej zapobiegać niż…naprawiać.

Jak więc można zapobiegać tego typu zjawiskom? Mało kto zdaje sobie sprawę, iż bardzo ważne jest regularne dbanie o instalację kanalizacyjną, jak również zapobieganie powstawaniu zatorów. Profilaktyka polega głównie na zapobieganiu dostania się do instalacji rzeczy, które mogą stworzyć zator. Są to duże resztki żywności, podpaski, piasek dla kota, trociny dla zwierząt, jak również różnego rodzaju tłuszcze, które wlane do kanalizacji zmieniają swój stan skupienia, zastygając i tworząc przy tym twarde bloki. Warto więc stosować okresowo środki udrażniające, które dopasowane są do naszej instalacji.

Dodaj komentarz