Artykuły

Ogrodowa chatka na drewno – zrób ją sam

Chatka na drewno nie jest bardzo trudna do wykonania. Wystarczą sklejki i proste elektronarzędzia, aby stworzyć schowek pomocny w utrzymaniu ładu w każdym ogrodzie.

Schowek, który wykonamy nie zajmuje dużo miejsca, a pomieści całkiem sporo. Ta samodzielnie wykonana konstrukcja doskonale sprawdzi się w ogrodzie lub na tarasie. Poza materiałem opałowym na półkach możesz przechowywać narzędzia, akcesoria ogrodowe czy donice na kwiaty. To projekt dla osób,  które lubią mieć zadbany i oryginalny ogród.

Ogrodowa chatka na drewno – czego będziemy potrzebować:

Drewno:

– 1 płyta Multiplex (rodzaj sklejki) grubość 13 mm (2,20 x 1,60 m) wodoodporna, drewno brzozowe, na ściankę środkową i płyty dachowe,
– 1 płyta Multiplex, grubość 13 mm (1,80 x 1,20 m) wodoodporna, drewno brzozowe, na półki
i listwy konstrukcyjne,
– 5 kantówek heblowanych, długość 2,5 m (58 x 58 mm) drewno świerkowe, na rozpórki poprzeczne, boczne i szczytowe,
– 2 kantówki heblowane, długość 3 m (58 x 58 mm) drewno świerkowe, na wsporniki narożne,
– 2 kantówki heblowane, długość 2 m (58 x 58 mm) drewno świerkowe, na rozpórki dachowe.

Wkręty:

– 60 wkrętów do drewna, stal szlachetna (5,0 x 100 mm) do skręcenia ramy,
– 30 wkrętów do drewna, stal szlachetna (3,5 x 20 mm) do skręcenia listew konstrukcyjnych,
– 60 wkrętów do drewna, stal szlachetna (3,5 x 40 mm) do skręcenia listew konstrukcyjnych
i dachu.

Farba:

Około 1,5 l farby do drewna, odpornej na wpływ warunków atmosferycznych, kolor wedle uznania.

Narzędzia:

– ukośnica z tarczą pilarską do drewna,
– Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa,
– Wyrzynarka akumulatorowa,
– Akumulatorowa szlifierka uniwersalna z papierem ściernym,
– Akumulatorowa pilarka tarczowa i tarcza pilarska do drewna.

Osprzęt:

– brzeszczot do wyrzynarek,
– wiertło do drewna (2,5 mm),
– wiertło do drewna (3,5 mm),
– rękawice robocze.

Inne:

– ekierka,
– ołówek,
– 1 butelka kleju do drewna,
– gont do pokrycia powierzchni ok. 2 m²,
– 2 kątowniki maskujące (opcjonalnie),
– samoprzylepna taśma montażowa odporna na wpływ warunków atmosferycznych (opcjonalnie),
– 6 nóżek, w zależności od rodzaju podłoża (w postaci np. cegieł).

Wymiary/ potrzebne miejsce:
Wysokość 2,15 m / szerokość 1,32 m / głębokość 0,66 m

Czas: około 10 godzin plus czas schnięcia i czas poświęcony na zakup materiałów.

Plan ogrodowej chatki na drewno

KROK 1

Ogrodowa chatka na drewno krok 1Pierwszym krokiem jest stworzenie ramy o konstrukcji bazującej na ramie wykonanej z kantówek.

Przycinamy więc kantówkę na odpowiednią liczbę elementów zgodnie ze schematem projektu sześć rozpórek poprzecznych o długości 1,20 m, sześć rozpórek bocznych i jedną rozpórkę szczytową o długości 54,4 cm, cztery wsporniki narożne o długości 1,50 m oraz cztery rozpórki dachowe (2 o długości 92 cm i 2 o długości 86,2 cm).

 

KROK 2 

Ogrodowa chatka na drewno krok 2Czas na cięcie większej płyty Multiplex (popularna sklejka). Użyjmy do tego aluminiowej pilarki tarczowej. Z płyty powstaną dwa elementy: ścianka środkowa (202 x 66 cm) i dach (dwa elementy 100 x 75 cm). W prawej części regału znajdują się trzy półki. Lewa część nie ma półek, aby można było wygodnie składować drewno. Należy zwrócić uwagę na staranne wykonanie półek, aby potem wszystkie elementy konstrukcji idealnie do siebie pasowały: mniejszą płytę należy pociąć na trzy półki (54,4 x 59,3 cm). Do podtrzymania trzech półek posłuży sześć listew konstrukcyjnych o wymiarach 51,8 x 4 cm oraz sześć listew o wymiarach 59,3 x 4 cm.

KROK 3

Ogrodowa chatka na drewno krok 3

Kolejny krok, to wykonanie wycięć (patrz: schemat projektu) przy użyciu wyrzynarki akumulatorowej w ściance środkowej, na wysokości późniejszych sześciu rozpórek poprzecznych.

Wycięcia muszą odpowiadać wymiarom rozpórek poprzecznych (58 x 58 mm). Dzięki wycięciom ścianka środkowa zmieści się w przygotowanej ramie.

 

 

 

KROK 4

Ogrodowa chatka na drewno krok 4

Kiedy zakończymy prace dotyczące cięcia, przechodzimy do obróbki krawędzi. Wszystkie musimy starannie oszlifować. W ten sposób unikniemy zadziorów oraz wyszczerbień.

Do tego rodzaju zadania warto zastosować akumulatorową szlifierkę uniwersalną.

 

 

 

KROK 5

Ogrodowa chatka na drewno krok 5Teraz przejdziemy do montażu regału. Najpierw złóż po dwie przycięte w Kroku 1 podpory narożne z trzema rozpórkami bocznymi. Rozpórki boczne łączą ze sobą obydwie podpory narożne podobnie jak stopnie łączą dwie boczne listwy drabiny (patrz: widok boczny na schemacie projektu). Najpierw przy użyciu wiertarko-wkrętarki akumulatorowej i wiertła do drewna (3,5 mm) wywierć otwory w miejscach oznaczonych na schemacie projektu, nałóż trochę kleju na krawędzie, złóż elementy i skręć je ze sobą. Dla uzyskania wyjątkowo stabilnej konstrukcji użyj dwóch dużych wkrętów (5,0 x 100 mm). Powstałe w ten sposób boczne części ramy połącz na dole przy użyciu dolnych rozpórek poprzecznych.

KROK 6

Ogrodowa chatka na drewno krok 6Następnie należy zamontować dwie kolejne rozpórki poprzeczne z przodu i skręcić je z podporami narożnymi – nie zapomnij o wcześniejszym nawierceniu otworów! Teraz należy ustawić środkową ściankę i przykręcić ją do przednich rozpórek poprzecznych. Potem zamontuj pozostałe rozpórki poprzeczne od strony pleców regału i skręć je z ramą.

Teraz zajmiemy się prawą stroną regału, w której umieszczone zostaną półki: w tym celu wzdłuż rozpórek poprzecznych i bocznych oraz ścianki środkowej należy zamocować przycięte wcześniej z płyty Multiplex listwy konstrukcyjne (patrz: Krok 2), używając wiertarko-wkrętarki akumulatorowej. Uwaga: otwory należy wywiercić cienkim wiertłem. Użyj małych wkrętów (3,5 x 20 mm) do zamocowania listew do ścianki środkowej i średnich wkrętów (3,5 x 40 mm) do zamocowania listew do ramy. Następnie umieść półki na tak przygotowanych listwach.

KROK 7

Ogrodowa chatka na drewno krok 7Po skręceniu ze sobą rozpórek dachowych, które utworzą kąt prosty, oraz połączeniu przodu i tyłu konstrukcji dachu za pomocą rozpórki szczytowej, można skręcić je z ramą (patrz: schemat projektu) – regał jest gotowy. Teraz należy nałożyć dwie płyty dachowe, tak aby lekko wystawały z przodu oraz opierały się na rozpórkach dachowych, i przykręcić je do nich.

Do wywiercenia otworów należy użyć cienkiego wiertła do drewna (2,5 mm), ponieważ do skręcania użyte zostaną średnie wkręty (3,5 x 40 mm). Teraz możesz zamocować gont, posługując się np. zszywaczem uniwersalnym. Bardzo ważne jest, aby zacząć montaż gontu od dołu i kontynuować pracę w kierunku szczytu dachu.

KROK 8

Ogrodowa chatka na drewno 8Aby nasz regał zyskał ładniejszy wygląd, możemy wykończyć krawędzie dachu kątownikami.

Żeby je zamocować, zastosuj mocnej samoprzylepnej taśmy montażowej, która jest odporna na wilgoć oraz zmianę temperatur. Na koniec pomaluj regał w wybranym przez siebie kolorze.

Użyj do tego farby do drewna odporną na wpływ warunków atmosferycznych.

Kiedy farba wyschnie (najlepiej całą noc) możesz już wypełnić regał drewnem na opał, donicami, albo innymi akcesoriami ogrodowymi.
Rada: od spodu przykręć 6 nóżek, które to umożliwią wypoziomowanie regału oraz zapobiegną kontaktowi jego dolnej części z wilgotnym

Ogrodowa chatka na drewno 9podłożem oraz ewentualnemu gniciu drewna. Jeśli lubisz klimaty rustykalne, zamiast nóżek możesz podłożyć pod regał cztery cegły.

 

 

 

 

 

 

 

źródło: Bosch, zdjęcia: Bosch

Jeden komentarz do “Ogrodowa chatka na drewno – zrób ją sam

Dodaj komentarz