Polecamy

Jak zostać majstrem? Czyli poznaj zawód i prześledź karierę

Znalezienie swojej drogi zawodowej często nie jest łatwe. Warto tutaj wziąć pod uwagę swoje predyspozycje, ale także zapotrzebowanie na rynku pracy. Aktualnie branża budowlana jest w rozkwicie, dlatego zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników jest spore. W dzisiejszym poradniku zastanowimy się czy warto zostać majstrem, a także odpowiemy na pytanie, jakie uprawnienia trzeba mieć i czy możliwy jest awans zawodowy.

Majster na budowie – specjalista po szkole budowlanej

Aby zostać majstrem tak naprawdę trzeba przejść przez wszystkie szczeble zawodu. Na samym początku niezbędne jest oczywiście ukończenie szkoły o profilu budowlanym. I tutaj nie ma znaczenia czy będzie to szkoła zawodowa, tudzież branżowa, technikum czy też studia na kierunku budownictwo. Następnym krokiem jest już praca na budowie. I tutaj niezbędne jest posiadanie przynajmniej kilkuletniego doświadczenia. Bardzo ważna jest także wiedza oraz umiejętności nadzoru. Majster jest odpowiedzialny nie tylko za rozdzielanie prac, ale przede wszystkim musi je nadzorować, a także przestrzegać zasad BHP.

Co majster robi na budowie?

Wbrew pozorom praca majstra nie kończy się tylko na nadzorze. Otóż musi także prowadzić całą dokumentację budowlaną. To on powinien mieć pieczę nad przestrzeganiem harmonogramu budowy, musi także tak zarządzać pracą, aby terminy były przestrzegane i nie było żadnych opóźnień, gdyż opóźnienia w branży budowlanej są bardzo kosztowne. Dodatkowo to majster robi zamówienia, a więc musi obliczać jakie jest zapotrzebowanie na dany materiał, przy czym zamówienie musi być precyzyjne, a więc materiału nie może być ani za mało ani też za dużo, bo to może generować straty, a także prowadzić do opóźnień.

Trochę przepisów w pigułce

Poza wiedzą i doświadczeniem każdy majster powinien posiadać kwalifikacje i tutaj przepisy jasno określają, jakie kwalifikacje są niezbędne. Zastosowanie ma rozporządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 8 czerwca 1965 roku. A więc aby wykonywać funkcję majstra należy posiadać uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi bądź potwierdzenie powiatowego organu państwowego nadzoru budowlanego. Przy wydawaniu potwierdzenia bierze się pod uwagę wykształcenie techniczne, ale najważniejsza jest praktyka zawodowa. Zatem majster nie musi posiadać wykształcenia średniego ani wyższego, gdyż może uzyskać zgodę i uprawnienia dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu w pracy. Warto jeszcze zastanowić się, jakie prace może nadzorować majster. Owe prace obejmują roboty budowlane takie jak np. betoniarskie, ciesielskie czy dekarskie, ale także grupę robót instalacyjno-sanitarnych czy instalacyjno-elektrycznych.

Jakie cechy powinien mieć dobry majster?

Dobry majster powinien posiadać duże doświadczenie, wiedzę i umiejętności, ale musi także bardzo dobrze zarządzać zespołem. Bardzo ważne jest dbanie o bezpieczeństwo. Warto tutaj wiedzieć, że majster nie tylko zarządza pracą, ale wykonuje też dokumentację techniczną i pracuje z całym zespołem na budowie. Zatem musi dodatkowo przejść testy pracy na wysokości, gdyż wiele prac odbywa się na rusztowaniach. Przy rozkładaniu rusztowania bierze on odpowiedzialność za prawidłowość wykonania montażu i bezpieczeństwo pracy.

Czy warto zostać majstrem?

Bycie majstrem wymaga umiejętności zarządzania czasem, ale także pracy w stresujących czy trudnych warunkach. Zatem trzeba wykazywać się sporą odpornością na stres i umieć pracować pod presją czasu. Jednocześnie nie można pozwolić sobie na żadne błędy. W razie jakichkolwiek niedopatrzeń to majster za nie odpowiada. Droga kariery do zostania majstrem także nie jest łatwa i szybka. Nie wystarczy tylko ukończyć szkołę, ale trzeba przy tym zdobyć doświadczenie w pracy. Jednak trzeba przyznać, że zarobki w tym fachu są bardzo wysokie, jak na polskie standardy i taki specjalista zarobi ok. 5 tys. zł czy nawet więcej w większych miastach.

Jeżeli jesteście odporni na stres, macie zdolności przywódcze, a także umiejętności techniczne, to praca majstra może być dla Was dobrym wyborem. Jednak musicie wziąć też pod uwagę fakt, że pracodawcy najchętniej na tym stanowisku widzą osoby z dużym doświadczeniem, nawet wieloletnim i aby zdobyć tę posadę trzeba najpierw sprawdzić się na niższych stanowiskach.

Dodaj komentarz