Budowa

Domy pasywne nadal w modzie

W Polsce buduje się coraz więcej, ale co najważniejsze, bardziej świadomie. Jeszcze do niedawna inwestorzy główny nacisk kładli na design budynków, nie przykładając wielkiej wagi do nowoczesnych rozwiązań przyczyniających się do obniżenia kosztów eksploatacji domów jednorodzinnych czy technologii nie ingerujących w środowisko naturalne. Czasy się jednak zmieniły, a domy pasywne od dobrych kilku lat wciąż cieszą się wielkim zainteresowaniem. Co prawda inwestycja nie należy do najtańszych, jednak warto rozważyć długoterminowe korzyści, które wiążą się z zastosowaniem rozwiązań charakterystycznych dla domów pasywnych. Często mylone z domami energooszczędnymi, jednak tych dwóch określeń nie można stosować wymiennie. Zatem co sprawia, że popularność domów pasywnych wciąż jest zauważalna?

Dom pasywny: niskie zużycie energii

Co to dom pasywny?” – pewnie wiele osób zadaje sobie podobne pytanie. W telegraficznym skrócie: głównym założeniem architektury domów pasywnych jest jak największe zminimalizowanie ubytków energetycznych podczas ich codziennej eksploatacji. Aby zobrazować różnicę między budownictwem tradycyjnym a pasywnym, wystarczy porównać średnie zapotrzebowanie na energię w obu rodzajach gospodarstw domowych. W przypadku domów pasywnych, zużycie energii rzadko przekracza 15 kWh (m2 rok). Dla domów energooszczędnych wartość ta może być 4-krotnie większa, a dla tradycyjnych – nawet 8-krotnie.

Dom pasywny: wentylacja mechaniczna

Projekty domów jednorodzinnych wymagają uwzględnienia instalacji wentylacyjnej umożliwiającej prawidłową cyrkulację powietrza na terenie całego budynku. W tradycyjnym budownictwie jest to najczęściej wentylacja grawitacyjna, która nie jest tak efektywna jak mechaniczna. Ta druga jest z powodzeniem wykorzystywana w domach pasywnych jako element zapobiegający nadmiernej utracie ciepła. Wentylacja nawiewno-wywiewna pozwala realnie myśleć o zmniejszeniu jej wartość aż o 80-90%. To pozwala znacznie zmniejszyć rachunki z tytułu ogrzewania, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Domy pasywne: nowoczesny design

Kolejną cechą charakterystyczną dla domów pasywnych jest oszczędność w stosowanych formach architektonicznych. Tego rodzaju budynki najczęściej przybierają kształt prostej bryły z równie nieskomplikowanym dachem, gdyż takie rozwiązania ułatwiają termoizolację tak ważną dla domów pasywnych. Równie ważnym elementem w budownictwie niskoenergetycznym jest wykorzystanie energii solarnej, jednak nie przy wykorzystaniu paneli słonecznych czy fotowoltaicznych, a dużych połaci okiennych skierowanych na stronę południową. Minimalistyczny design domów pasywnych idealnie wpisuje się w koncepcję nowoczesnej architektury, która zbiera coraz większe grono zwolenników. Projekty domów pasywnych można zakupić już w gotowej formie lub zlecić architektowi projekt indywidualny.

Dodaj komentarz